Սևանի մասին օրենքն արգելում է լճում ձկնաբուծարանների հիմնումը 03/29/2014   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սևանա լճի մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածն արգելում է լճի տարածքում տնտեսական ցանկացած գործունեություն, ընդ որում` ոչ միայն անմիջական ազդեցության գոտում, այլև՝ միջին ու ոչ անմիջական գոտիներում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հիշեցրեց բնապահպան Սեյրան Մինասյանը` անդրադառնալով Սևանա լճի տարածքում ձկնաբուծարան հիմնելու նախագծին:
Ինչպես արդեն նախկինում հայտնել ենք, ՀՀ կառավարությունը «Հայկական բերքի առաջմղման կենտրոն» ընկերությանը թույլ է տվել Սևանա լճի տարածքում ձկանբուծարաններ հիմնել:
Այս ընկերության կողմից ներկայացված նոր ծրագրով նախատեսվում է ցանցապատել լճի որոշակի տարածքը, այդտեղ ստեղծել 74 ձկնաբուծական տնտեսություն, որոնք 5 տարի աշխատելով` տարեկան 50 000 տոննա ձուկ կարտադրեն: Իսկ ձկներին կերակրելու համար տարեկան 50 000 տոննա կեր պետք է լցվի լիճը: Արդյունքում, ըստ մասնագետների, լճի հատակը կպատվի թանձր նստվածքով, լիճն էլ անդառնալիորեն կճահճանա:
Բնապահպան Սեյրան Մինասյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ նպատակադրված կերպով ոչնչացվում է Սևանա լճի էկոհամակարգը:
«Համառորեն, տարիներ շարունակ լճի տարածքում չեն կառուցվում մաքրման կայաններ, ամբողջ շրջակա բնակավայրերի կեղտն ու կեղտաջրերը լցվում են ջուրը: Հիմա էլ, 74  հատ ֆերմա, 50 000 տոննա ազոտական ու ֆոսֆորական կեր ջրի մեջ»,- ասաց Սեյրան Մինասյանը՝ հավելելով. «Եթե գոնե այդ ձուկը բազմացվի ու թողնվի լիճ, գլուխը քարը, բայց գրած է`այդ ձկան 1.5%-ը պիտի գնա լիճ, մնացածը` բիզնես-պրոեկտ է»:
Բնահապանի խոսքով՝ սա պարզապես հերթական բիզնես-նախագիծն է, որով, առանց ոչ մի լումա ներդնելու, հերաթական գերշահույթներն են ստանալու:
«37 մլն խմ ջուրն օգտագործելու են իրենց բիզնեսի համար, որ ձուկ աճեցնեն»,- ասաց Մինասյանը՝ ավելացնելով, որ այդ պայմաններում աճեցված ձուկը նույնիսկ որակական հատկանիշներով չափազանց ցածր է լինելու:
«Պիտի փակ շուկայում կիլոգրամը 6000 դրամով «փայտյա» ձուկ վաճառեն, որը ուտելու բան չէ, մարդիկ ասում են, որ շան առաջ գցում են այդ ձուկը, չի ուտում»,- ասաց մեր զրուցակիցը, որպես վերջաբան հռետորական հարցադրում անելով. «Դա ո՞ւմ է պետք, դա ի՞նչ ծրագիր է»:

Закон о Севане налагает запрет на создание рыбоводных хозяйств на территории озера 03/29/2014 18:14 | Лента новостей
Статья 10 закона “Об озере Севан” запрещает любую деятельность на территории озера, причем, не только в зоне непосредственного воздействия, но и в средней зоне и вне зон непосредственного влияния. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” напомнил эколог Сейран Минасян, комментируя планы по основанию рыборазводни на территории озера Севан.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, Правительство Армении разрешило компании “Центр продвижения армянского урожая” основать на территории озера Севан рыборазводню.
По представленной этой компанией программе планируется покрыть сетью определенную территорию озера и создать там 75 рыбоводных хозяйств, которые в течение 5 лет произведут до 50 000 тонн рыбы. Еще 50 тыс тонн корма будет выброшено в озеро. В итоге, по мнению специалистов, дно озера покроется плотным осадком. Озеро же ожидает неминуемое заболачивание.
Эколог Сейран Минасян отметил также, что преднамеренно уничтожается экосистема Севана.
“В течение многих лет на территории озера не возводятся водоочистительные станции. Все отходы и грязевые воды с прилегающей местности попадают в озеро. Теперь же 75 ферм, 50 тыс. тонн азотистых и фосфорных соединений вместе с кормом заполонят воду”, - сказал Сейран Минасян. “Ладно еще, размножали бы рыбу и выпускали бы в озеро, но написано, что 1.5% попадет в озеро, остальное – это бизнес-проект”, - добавил эколог.
По его словам, это просто очередной бизнес-проект, который преследует цель получить очередную сверхприбыль, не вкладывая ни копейки.
“37 млн. куб.м воды будет использовано для их проекта, чтобы они разводили рыбу ”, -сказал Минасян, добавив, что разведенная в подобных условиях рыба будет весьма низкого качества.