Ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետի կողմից հանցագործության դեպքը հաշվառումից թաքցնելու գործի նախաքննությունն ավարտվել է 03/29/2014 15:49 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթում ավարտվել է ՀՀ ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետ Կարեն Մելիքյանի կողմից պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում կատարելու փաստի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջից:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ոստիկանության Գեղարքունիքի Վարդենիսի բաժնի աշխատակիցներ Քաջիկ Բաղդասարյանին ու Վարանցով Ղազարյանին է դիմել Գեղարքունիքի մարզի գյուղերից մեկի բնակիչ Մ.Ս.-ն և բանավոր հայտնել այն մասին, որ այդ գիշեր անհայտ անձը կրակել է իր տան վրա, հրազենի գնդակն ապակին կոտրել մտել է ներս և մխրճվել ննջարանի պատի մեջ:
Քաջիկ Բաղդասարյանը և Վարանցով Ղազարյանը ոստիկանության բաժնի պետին անմիջապես զեկուցել են դեպքի մասին, վերջինս էլ հանձնարարել է՝ առանց Մ.Ս.-ից հաղորդում ընդունել մեկնել դեպքի վայր, ճշտել մանրամասները:
Ոստիկանության աշխատակիցներն անձամբ են տեսել պատի վրա առկա հրազենային վնասվածքը, որտեղից վերցրել են հրազենային գնդակը և զեկուցել իրենց կողմից պարզված հանգամանքների մասին:
Բաժնի պետն ապօրինի ցուցում է տվել` Մ.Ս.-ից հաղորդում չընդունել, այսինքն` թաքցրել է հանցագործության դեպքը հաշվառումից:
Քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության Վարդենիսի բաժնի նախկին պետ Կարեն Մելիքյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Մինչդատական վարույթում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ մեղադրվող Կարեն Մելիքյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել էր կալանավորումը:

В Армении завершено предварительное следствие по делу против экс-начальника Варденисского отдела полиции 03/29/2014   16:50  |  Криминальная хроника
В производстве Специальной следственной службе Армении завершено предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту злоупотребления бывшим начальником Варденисского отдела полиции Кареном Меликяном своими должностными полномочиями. Дело возбуждено по признакам ч. 1ст. 308 УК РА. Об этом сообщается на официальном ССС РА>
Согласно материалам дела, 19 ноября 2013г. к сотрудникам областного управления полиции Гегаркуникской области Каджику Багдасаряну и Воронцову Казаряну обратился житель одного из сел Гегаркуникской области – М.С. и сообщил, что минувшей ночью неизвестный стрелял в направлении его дома. Пуля, пробив оконное стекло, застряла в стене спальни.
Каджик Багдасарян и Варанцов Казарян немедленно доложили о случившемся начальнику отдела полиции, который поручил, не брать у М.С. письменного заявления и отправиться на место происшествия с тем, чтобы установить детали инцидента.
Сотрудники полиции лично посетили место происшествия, увидели и извлекли пулю из стены, после чего доложили начальнику об установленных ими обстоятельствах.
Начальник отдела полиции, выйдя явно за рамки своих полномочий, дал незаконное поручение, как то: не принимать заявление от гражданина М.С., тем самым сокрыв случай преступления из учета.
На основании добытых доказательств бывшему начальнику Варденисского отдела полиции Карену Меликяну предъявлено обвинение по ч. 1ст. 308 УК РА. В ходе досудебного производства в отношении него была применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Следователь, завершивший расследование, направил дело с обвинительным заключением осуществляющему процессуальное руководство прокурору для его утверждения и передачи в суд.