Հայաստանը չէր կարող «կողմ» չլինել ժողովրդի երկու հատվածների միավորմանը. Արմեն Ռուստամյան 03/28/2014   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղրիմի հանրաքվեի  անօրինականության մասին ՄԱԿ-ի բանաձեւին Հայաստանի  կողմից «դեմ» քվեարկելը ճիշտ էր: Այսօր տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ նկատելով, որ «ձեռնպահ»-ը նույնպես «կողմ» չէ:
Ըստ նրա՝ Հայաստանը չէր կարող կողմ չլինել ժողովրդի երկու հատվածների միավորման վերաբերյալ կամարտահայտությանը: Ըստ Ա.Ռուստամյանի՝ ռուս-վրացական պատերազմը նույնպես սկզբնապես ընկալվում էր որպես ագրեսիա, սակայն հետագայում ընկալումը փոխվեց:
Ա.Ռուստամյանը նշեց նաև, որ այլ պետությունների դիրքորոշումը քաղաքական շահերի հետևանք է, ինչն իր հերթին երկակի ստանդարտներ է ծնում՝ նա զուգահեռներ անցկացրեց  Կոսովոյի և Ղրիմի  հարցում  միջազգային ընկալումների միջև:
«Ու՞մ համար պարզ չէ, որ կոնֆլիկտները Խորհրդային Միության ժառանգություն են»՝ Ղարաբաղը Ադրբեջանին տվել էր Ստալինը, իսկ Ղրիմը Ուկրաինային՝  Խրուշչովը:  Ա.Ռուստամյանը նշեց նաև, որ ակնհայտ է, որ Ուկրաինայում կրիզիս կա,  այնտեղ անիշխանություն է,  ճգնաժամը  հաղթահարելու խնդիր կա: Այն հարցին, թե «չե՞ք մտահոգվում Ուկրաինայի հայերի համար», Ա.Ռուստամյանը հայտարարեց, որ  «մենք բոլոր երկրներում հայերի համար անհանգստանում ենք»:
Սակայն Ուկրաինայում  բնակվող հայերը պետք է համակերպվեն  ժողովրդի կայացրած  որոշումների հետ, նրանք պետք է լինեն օրինապաշտ քաղաքացիներ:
«Իսկ Հայաստանում օրինապաշտ չպե՞տք է լինեն» հարցին Ա.Ռուստամյանը նշեց, Հայաստանում պետք է սկսվի իշխանություններից՝ նրանք չեն պահպանում օրենքները:

Армения поступила правильно, проголосовав против резолюции ГА ООН о нелегитимности крымского референдума – Армен Рустамян 03/28/2014   13:44  |  Лента новостей
“Армения поступила правильно, проголосовав против резолюции ГА ООН о нелегитимности референдума в Крыму”, - заявил руководитель парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян на брифинге в НС РА. По его словам, Армения не могла не высказаться “за” волеизъявление двух народов, пожелавших воссоединиться. По мнению депутата,  русско-грузинская война изначально была воспринята как агрессия, однако это мнение со временем изменилось.
А. Рустамян отметил также, что позиция государств исходит из политических интересов, что в свою очередь порождает двойные стандарты. Он провел параллели между международным  восприятием в вопросе Косово и Крыма. “Всем понятно, что конфликты –это  наследие Советского эпохи. Карабах отдал Азербайджану Сталин, а Крым передал Украине - Хрущев”, - напомнил парламентарий. Рустамян также указал на очевидность наличия кризиса в Украине. “Там царит безвластье”., - отметилон. На вопрос о том, не обеспокоен ли он судьей армян Украины,А. Рустамян заявил: “Мы беспокоимся за всех армян, однако армяне, проживающие на Украине, координировать свои действия  с решениями, принятыми народом, они должны быть законопослушными гражданами”.-  А в Армении гражданам не следует быть законопослушными”, - последовал вопрос в ответ на заявление парламентария. – В Армении надо начинать с властей, они не соблюдают законы”, - парировал Рустамян.