Պարտադիր կուտակային բաղադրիչը զրկում է անձին՝ իր սեփականության ազատ տնօրինման իրավունքից. Դիմող կողմ 03/28/2014   13:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կենսաթոշակային նոր համակարգի 2014 թվականի հունվարի 1-ից նախատեսված պարտադիր կուտակային վճարը, որը «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքով սահմանված է անձի չհարկված աշխատավարձից պարտադիր կուտակային 5-10 տոկոսի չափով, խախտում է Սահմանադրությամբ պաշտպանվող անձի սեփականության իրավունքը: Այս մասին Սահմանադրական դատարանում այս պահին ընթացող ԱԺ ոչ իշխանական չորս խմբակցությունների ներկայացուցիչների դիմումի հիման վրա գործով դատավարության ժամանակ իրենց բացատրություններում, մասնավորապես, հայտարարեցին դիմող կողմի ներկայացուցիչները:
Հիշեցնենք, որ ՀՅԴ, «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» խմբակցությունների ներկայացուցիչները  վիճարկում են «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 37-րդ, 38-րդ, 45-րդ, 49-րդ և 86-րդ հոդվածների՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչի հետ կապված դրույթների սահմանադրականությունը: Դիմող կողմը խնդրել է որոշել վիճարկվող հոդվածների դրույթների՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 1, 3, 6, 8. 14, 14.1, 31, 34, 36, 37, 42, 45, 48 և 117-րդ հոդվածների պահանջներին համապատասխանության հարցը:
Սահմանադրության 8-րդ և 31-րդ հոդվածների համաձայն, յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի իր հայեցողությամբ տիրապետելու, օգտագործելու, տնօրինելու և կտակելու իր սեփականությունը։ Մինչդեռ օրենքը զրկում է անձին իր սեփականության ազատ տնօրինման իրավունքից:
Դիմող կողմը նաև նշում է, որ պարտադրող նորմի գործադրումը կապելով տարիքի և գույքային վիճակի հետ, անձը պարտավոր է հաճախ կատարել իր կամահայտնությանը չհամապատասխանող գործողություններ: Տարիքի և գույքային վիճակի հետ նման կապը նաև խտրականության դրսևորում է:
Ըստ դիմող կողմի, կուտակային վճարը գանձելու և մասնավոր կենսաթոշակային հիմնադրամին ուղղելու օրենքով պարտադրվող նորմը հակասության մեջ է մտնում Սահմադրության 45-րդ հոդվածի հետ, որի համաձայն յուրաքանչյուր ոք պարտավոր է օրենքով սահմանված կարգով և չափով մուծել հարկեր, տուրքեր, կատարել պարտադիր այլ վճարումներ:
Դիմող կողմը նշում է նաև, որ կուտակային բաղադրիչում կենսաթոշակների բաշխողական կամ սերունդների համերաշխության համակարգից պարտադիր անցում է կատարվում անհատական կամ «ինքնաֆինանսավորվող» կուտակային համակարգին, որն իր հերթին  հակասության մեջ է մտնում նաև Սահմանադրության 36-րդ հոդվածի հետ: Այս հոդվածի համաձայն,  չափահաս աշխատունակ անձինք պարտավոր են հոգ տանել իրենց անաշխատունակ և կարիքավոր ծնողների համար: Պետության պարտավորությունը արժանապատիվ կենսաթոշակ ապահովելու մասով չի կարող նաև վերաբերել միայն առանձին վերցրած սերնդի:
Ըստ դիմող կողմի, բացի վերը նշված բովանդակային խնդիրներից լրացուցիչ քննարկման են ենթակա նաև պարտադիր կուտակային բաղադրիչի ներդրման սոցիալ-տնտեսական, բարոյահոգեբանական, տեղեկատվական և ենթակառուցվածքային համապատասխանության հիմնախնդիրները:
Այս պահին ՍԴ անդամները հարցեր են ուղղում դիմող կողմի ներկայացուցիչներին` լրացուցիչ պարզաբանումներ ստնալու նպատակով:

Слушания в КС Армении: Закон “О накопительных пенсиях” лишает человека права свободно распоряжаться своим имуществом, утверждает заявитель 03/28/2014   14:55  |  Лента новостей
Обязательный накопительный взнос, который установлен законом “О накопительных пенсиях” в размере 5-10% с необлагаемой налогом заработной платы трудящегося, противоречит защищаемому Конституцией РА праву собственности. Об этом сегодня в ходе рассмотрения КС Армении дела о проверке конституционности ряда положений Закона РА “О накопительных пенсиях” отметили представители стороны заявителя.
Напомним, представители парламентских фракций партий АРФ “Дашнакцутюн”, “Процветающая Армения”, “Армянский национальный конгресс”, “Наследие” оспаривают конституционность положений ст. 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА “О накопительных пенсиях” , связанных с вводимым в обращение с 1 января 2014г. обязательным накопительным компонентом. Заявитель просит определить соответствие оспариваемых положений требованиям ст. 3, 6, 8. 14, 14.1, 31, 34, 36, 37, 42, 45, 48 и ст. 117Основного закона страны.
Согласно ст. 8 и ст. 31 Конституции РА, каждый вправе иметь имущество в собственности, владеть, пользоваться, распоряжаться им и завещать его по своему усмотрению. Между тем закон лишает человека права на свободное распоряжение своим имуществом.
По словам заявителя, правовая норма, навязываемая по закону об исчислении и перечислении накопительного взноса в пенсионный фонд, вступает в противоречие с ст. 45 Конституции, согласно которой каждый человек обязан в установленном законом порядке и размере уплачивать налоги, пошлины и осуществлять иные платежи.
Заявитель также отмечает, что в положении об обязательной составляющей обязательный переход осуществляется от распределительной системы или системы солидарности поколений на накопительную индивидуальную систему или систему самофинансирования, которая в свою очередь вступает в противоречие со ст. 36 Конституции РТА. Согласно этой статье, ,совершеннолетние дееспособные лица обязаны заботиться о своих недееспособных и нуждающихся в помощи родителях. Обязательство государство по обеспечению достойной пенсии не может касаться отдельно взятого поколения.
Согласно заявителю, помимо вышеуказанных проблем содержательного толка дополнительному рассмотрению подлежат и вопросы социально-экономического, психологического, информационного и инфраструктурного соответствия обязательной накопительной составляющей.