Արմեն Ռուստամյան. Առնվազն ՍԴ-ն կընդունի միջանկյալ որոշում 03/28/2014   12:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջին իսկ ելույթներն, որոնցով հանդես եկան դիմողները Սահմանադրական դատարանում, ցույց տվեցին, որ փաստերն անհերքելի են:
Այս մասին այսօրվա ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ «ՀՅԴ» խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ հավելելով, որ կուտակային կենսաթոշակի պարտադիր բաղադրիչը հակասում է ՀՀ սահմանադրությանը՝ խտրականության ու սեփականության իրավունքի տեսնակյունից:
Պարտադիր բաղադրիչն, ըստ նրա, անկյունքար է նաև ՍԴ-ի համար. «պարտադիր բաղադրիչը» հարցեր է առաջացնում իրավական նորմերի, ինպես նաև՝ միջազգային փաստաթղթերի հետ:
Ա.Ռուստամյանը գտնում է, որ ՍԴ-ն առնվազն կփորձի միջանկյալ լուծում տալ, այն է՝ հանդես կգա խնդրի վերաբերյալ իրավական դիրքորոշմամբ: Այդպիսով, նույնպիսի իրավիճակ կլինի ինչպես հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված ՍԴ որոշման արդյունքում:
Ա.Ռուստամյանը կարծիքով,  այն համակարգը, որը փորձ է արվում Հայաստանում ներդնել, ունիկալ է ու պարտադրված: Նա գոհունակություն հայտնեց քաղաքացիական հասարակության և քաղաքական ուժերի համատեղ և տրամաբանված պայքարը:

Армен Рустамян: КС Армении, по всей видимости, вынесет промежуточное решение по скандальному закону “О накопительных пенсиях” 03/28/2014   13:10  |  Лента новостей
"После первых же выступлений у меня сложилось впечатление, что представленные факты, связанные с конституционными нарушениями, неоспоримы”, – сказал руководитель парламентской фракции АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян на брифинге в НС РА и добавил: “обязательный компонент накопительной пенсии противоречит Конституции с точки зрения права собственности и является дискриминационным.
Обязательная составляющая, по его словам, является краеугольным камнем для КС: “обязательный компонент вызывает вопросы, связанные с правовыми нормами, а также международными документами”.
Депутат выразил мнение, что КС, по всей видимости, вынесет промежуточное решение, а именно выступит с правовой позицией по данному вопросу. Сложится такая же ситуация, какая возникла по итогам решения КС в случае с армяно-турецкими протоколами.
По мнению А. Рустамяна, эта система, которую пытаются внедрить в Армении, уникальна и навязана. Он выразил удовлетворение совместной борьбой, инициированной общественными и политическими силами.
13:55 19/03/2014  |  Актуальная темаПравительство Армении не приподнимает завесу тайны над вопросом о возможных уступках в переговорах с оппонентами пенсионной реформы