Հովիկ Աբրահամյան. Միջազգային հանրությունը պետք է իր ձայնը բարձրացնի ի պաշտպանություն Քեսաբի հայության 03/27/2014   17:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Քեսաբ կատարված ներխուժումը իրականացվել է ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր հանդիսացող Թուրքիայի տարածքից: Կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունը պետք է իր ձայնը բարձրացնի ի պաշտպանություն ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների եւ Քեսաբի հայության ֆիզիկական անվտանգության ապահովման համար»,- մարտի 27-ին ընդունելով ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի ՆԱՏՕ-ի գործընկերության ենթահանձնաժողովի պատվիրակությանը՝ մասնավորապես ասել է ՀՀ Ազգային  ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորը մտահոգություն հայտնելով եւ դատապարտելով  հայաբնակ Քեսաբում տեղի ունեցող իրադարձությունները:
Ինչպես հայտնում են ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը:
ԱԺ նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: «Պատերազմը երբեք եւ ոչ մի տեղ որեւէ լավ բանի չի հանգեցրել` բերելով մարդկային ու նյութական կորուստներ: Հակառակ մեր դիրքորոշման՝ Ադրբեջանն ամենաբարձր մակարդակով մշտապես հնչեցրել է ռազմատենչ հայտարարություններ, որոնք հատկապես ակտիվացել են վերջին շրջանում»,-ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Նա նշել է նաեւ, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշումը , որ այն համահունչ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում տարվող բանակցությունների ոգուն:
Անդրադառնալով Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցին` ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն չի խաթարի Եվրամիության հետ մեր քաղաքական երկխոսությունը, եւ Հայաստանը շարունակելու է հանձնառու լինել մեզ միավորող ընդհանուր արժեքներին եւ շարունակելու է ջանքերը քաղաքական երկխոսության խորացման ուղղությամբ՝ հանուն ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակականության ապահովման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության:
Կողմերը կարեւորել են Հայաստան-ՆԱՏՕ փոխգործակցությունը, ինչպես նաեւ համագործակցությունը՝ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի շրջանակներում:
Հ.Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը մտադիր է պահպանել եւ զարգացնել համագործակցության ներկա տեմպերը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացմանը, ինչպես նաեւ ՆԱՏՕ-ի մասնակցությամբ միջազգային խաղաղապահ գործողություններում իր ներգրավվածությանը: Նաեւ կարեւորել է ՆԱՏՕ-ի  վեհաժողովի հետ համագործակցությունը եւ նրա աշխատանքներին ՀՀ ԱԺ պատվիրակության մասնակցությունը` ընդգծելով, որ Հայաստանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի ծրագրերին նպաստում է Հայաստանի ժողովրդավարական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներին:
ՆԱՏՕ-ի ԽՎ պատվիրակության ղեկավար, քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Լելլոն իր հերթին բարձր է գնահատել խորհրդարանի դերն ու նշանակությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ հարաբերությունների հարցում` կարեւորելով ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության ակտիվ մասնակցությունը եւ խորհրդարանական դիվանագիտության դերը:
18:27 26/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդվարդ Նալբանդյան. ԱԺ պատվիրակությունը Լաթակիայի հայկական եկեղեցու բակում հանդիպել է Քեսաբի հայության հետ
16:53 25/03/2014  |  Միջազգային լրահոսՏեսանյութն ապացուցում է, որ Թուրքիան աջակցել է Քեսաբի վրա հարձակմանը
18:00 24/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյան. Քեսաբի հայերի այսօրվա տեղահանությունը լրջագույն մարտահրավեր է

Овик Абраамян: Международное сообщество должно поднять свой голос в защиту прав армян сирийского Кесаба 03/27/2014 18:50 | Лента новостей
“Вторжение в Кесаб осуществлено с территории страны-члена НАТО – Турции. Полагаю, международное сообщество должно поднять свой голос в защиту прав национальных меньшинств и обеспечения физической безопасности армян Кесаба ”, - заявил спикер парламента Армении Овик Абраамян в ходе встречи с делегацией подкомиссии партнерства НАТО Комиссии по политическим вопросам Парламентской Ассамблеи (ПА) НАТО. Коснувшись сирийского кризиса и имевших место в Кесабе событий, О. Абраамян выразил глубокую озабоченность ситуацией в этой армянонаселенной местности.
В ходе встречи стороны обратились к вопросам региональной безопасности, армяно-турецким отношениям, сотрудничеству РА – ЕС.
Председатель НС особо выделил, что Армения привержена мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта, в рамках Минской группы (МГ) ОБСЕ. “Война никогда и нигде не приводила ни к чему хорошему, кроме людских и материальных потерь. Вопреки нашей позиции, Азербайджан на самом высоком уровне постоянно выступает с воинственными заявлениями, особенно участившимися в последнее время”, - отметил О.Абраамян.
Он подчеркнул, что Армения высоко ценит позицию НАТО в процессе урегулирования НК-конфликта, т.е. разрешение проблемы исключительно в рамках МГ ОБСЕ. Обратившись к вопросу членства Армении в Таможенном союзе, Председатель НС отметил, что это не воспрепятствует политическому диалогу с ЕС, Армения и впредь будет верна объединяющим нас общим ценностям, приложит все усилия для углубления политического диалога – в интересах обеспечения преемственности демократических реформ и защиты прав человека.
Стороны отметили важность взаимодействия Армения-НАТО, а также сотрудничество в рамках Программы действий индивидуального партнерства.
По словам О.Абраамяна, Армения намерена сохранять и развивать нынешние темпы сотрудничества, уделяя особое внимание реализации Программы действий индивидуального партнерства Армения – НАТО, а также своей вовлеченности в международные миротворческие действия с участием НАТО. Говоря о парламентском формате взаимоотношений Армения – НАТО, О.Абраамян подчеркнул важность сотрудничества с Ассамблеей и участия в ее работах делегации НС РА. По его словам, участие Армении в программах НАТО и ПА НАТО содействует демократическим и институциональным реформам в РА.
Руководитель делегации, председатель Комиссии по политическим вопросам ПА НАТО Жозе Лелло высоко оценил значение парламента в плане отношений с Североатлантическим альянсом, подчеркнув активное участие делегации Армении в ПА НАТО и роль парламентской дипломатии.