Էդվարդ Նալբանդյան. ԱԺ պատվիրակությունը Լաթակիայի հայկական եկեղեցու բակում հանդիպել է Քեսաբի հայության հետ 03/26/2014   18:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Քեսաբում վերջին իրադարձությունների վերաբերյալ Հանրապետության Նախագահի հայտարարությունը մեր խորը մտահոգության վկայությունն է: Հանրապետության Նախագահը հանձնարարականներ է տվել, և մենք անում ենք հնարավորինը, որպեսզի անհրաժեշտ օժանդակություն, օգնություն ցուցաբերենք քեսաբահայությանը»,- Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում՝ ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, հայտնեց  ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ըստ նախարարի՝ Նյու-Յորքում և Ժնևի ՄԱԿ-ի կառույցներում, նաև այլ միջազգային կազմակերպություններում հայաստանյան ներկայացուցչությունները ձեռնարկում են համապատասխան քայլեր: Հայաստանն իր մտահոգությունը բարձրաձայնել է նաև մոտ 30 երկրների հետ երկկողմ շփումների ընթացքում:
«Դամասկոսում մեր դեսպանությունն ունի հանձնարարականներ և համապատասխան աշխատանք է տանում»,-վստահեցրեց ԱԳ նախարարը:
Նա հայտնեց, որ մինչ այս վերջին հարձակումները Քեսաբի բնակչության մոտ 70 տոկոսը հայեր էին: Այսօր մոտ 700 ընտանիք  ապաստանել է Լաթակիայում: Նրանք, ովքեր չունեն ազգականներ, հարազատներ, բարեկամներ,  տեղակայվել են հայկական եկեղեցում:
Է.Նալբանդյանը հայտնեց նաև, որ այսօր հայկական եկեղեցու բակում հանդիպում է կայացել Սիրիա մեկնած ԱԺ պատվիրակության հետ: Նրանց ուղեկցում է Սիրիայում Հայաստանի դեսպանը: Երկու ժամից պատվիրակությունը կվերադառնա Դամասկոս, որտեղ նախատեսված են նաև հանդիպումներ վաղը:
«Իհարկե, բավականին ծանր կացության մեջ են մեր հայրենակիցները, քեսաբահայերը, և եթե նյութական օժանդակության հնարավորություններ կան, ճիշտ կլինի կազմակերպել՝ հատկապես Սփյուռքի նախարարության միջոցով»,-հայտարարեց նախարարը՝ վստահեցնելով, որ օգտագործվելու են բոլոր հնարավոր խողովակները՝ սիրիահայերին օգնելու համար:
21:57 25/03/2014  |  Միջազգային լրահոս Քեսաբի վրա հարձակումը ուղղված է հայերի դեմ.«France 24»
18:41 25/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց կաթողիկոսը դատապարտել է Քեսաբի հայության նկատմամբ իրականացված ահաբեկչական գործողությունները
17:01 25/03/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական կայք. «1915-ից փրկված հայերը թիրախ եղան Քեսաբում»
16:53 25/03/2014  |  Միջազգային լրահոսՏեսանյութն ապացուցում է, որ Թուրքիան աջակցել է Քեսաբի վրա հարձակմանը
18:00 24/03/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյան. Քեսաբի հայերի այսօրվա տեղահանությունը լրջագույն մարտահրավեր է
13:46 24/03/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ Թուրքիայի զինուժի գործողությունները նոր մարտահրավեր են հայկական սփյուռքի համար

Эдвард Налбандян: Армения делает все возможное для оказания помощи армянскому населению сирийского Кесаба 03/26/2014   19:49  |  Актуальная тема
Заявление президента Армении касательно событий в армянонаселенном районе Кесаб в Сирии – свидетельство глубочайшей обеспокоенности армянской стороны. Президент дал поручения, и мы делаем все возможное для того, чтобы оказать необходимую помощь армянам Кесаба”. Об этом заявил сегодня в ходе традиционного часа вопросов-ответов в парламенте Армении министр иностранных дел Эдвард Налбандян.
По словам главы МИД Армении, данный вопрос был озвучен представителями Армении в ООН и многих других международных структурах, ведутся соответствующие работы. Армянская сторона выразила беспокойство в связи с произошедшими событиями и в рамках двусторонних встреч с представителями порядка 30 стран.
“Соответствующие поручения получило и наше посольство Армении в Дамаске, ведутся соответствующие работы”, - заверил министр иностранных дел Армении.
До последнего нападения 70% населения Кесаба были армяне, в настоящее время порядка 700 армянских семей нашли убежище в Латакии; многие из них проживают в местной церкви. Э. Налбандян сообщил также,что сегодня во дворе церкви с армянами Кесаба встретились члены парламентской делегации. Депутатов сопровождает посол и через два часа они направятся в Дамаск, где запланированы ряд встреч, - сообщил Э. Налбандян.
“Наши соотечественники находятся в тяжелом положении, и, если есть возможность оказания материальной поддержки, можно организовать это через министерство Диаспоры РА. Армения предпринимает все возможные шаги для оказания содействия сирийским армянам”,- отметил глава армянского внешнеполитического ведомства.
15:01 24/03/2014  |  Лента новостей"Мы не вправе вмешиваться во внутренние дела другого государства". Спикер парламента Армении о событиях в сирийском Кесабе
14:25 24/03/2014  |  Актуальная темаДепутаты НС Армении резко осудили действия турецких ВС в сирийском Кесабе, расценив их как новый вызов против Армянской диаспоры