Ադրբեջանցի ահաբեկիչը, ով Պյատիգորսկում տեղի ունեցած պայթյունին իր մասնակցությունն է ունեցել, Դաղստանում հատուկ գործողությունների ընթացքում վնասազերծվել է 03/26/2014 16:07 | Քրեական խրոնիկոն
Դաղստանում անցկացվող հատուկ գործողությունների արդյունքում ուժայիններն սպանել են «Խասավյուրտ» գրոհայինների խմբի առաջնորդին: Այս մասին «РИА Новости» լրատվական գործակալությանը հաղորդել է հակաահաբեկչական ազգային կոմիտեի ներկայացուցիչը:
Ավելի վաղ երկրի իրավապահ մարմինների աղբյուրները ռուսական գործակալությանը հայտնել էին, որ հատուկ գործողությունների ընթացքում մեկ գրոհային մահացել է, երկուսը՝ վնասվածքներ ստացել, իսկ 4 գրոհայիններ՝ վնասազերծվել:
«Հատուկ գործողությունների արդյունքում 5 հանցագործներ չեզոքացվել են: Նրանց ինքնությունները պարզվել են: Նրանց թվում է «Խասավյուրտ» հանցախմբի ադրբեջանցի առաջնորդ Տուրալ Աթաևը՝ ծնված 1988 թվականին, ով դեկտեմբերին Պյատիգորսկում իրականացված ահաբեկչության կազմակերպիչներից է»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Աթաևի հանցախմբի կողմից բազմաթիվ հարձակումներ են իրականացվել իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների նկատմամբ, ձեռնարկատերերից մեծ չափով գումարներ են շորթվել և պայթյուններ կազմակերպվել:
Իրականացված հատուկ գործողությունների արդյունքում Ներքին գործերի նախարարության մեկ աշխատակից մահացել է, մեկը՝ վիրավորվել:

Азербайджанский террорист, причастный к взрыву в Пятигорске, ликвидирован в ходе спецоперации в Дагестане 03/26/2014   15:31  |  Криминальная хроника
В результате спецоперации в Дагестане силовики убили главаря хасавюртовской группы боевиков, сообщил РИА Новости представитель Национального антитеррористического комитета (НАК).
Ранее источник в правоохранительных органах республики сообщил российскому агентству, что один силовик погиб, еще двое получили ранения в ходе спецоперации в селе Первомайское в Хасавюртовском районе Дагестана, а четверо боевиков ликвидированы.
"В результате боеконтакта пятеро преступников были нейтрализованы. Предварительно их личности установлены. В их числе главарь так называемой хасавюртовской бандгруппы Турал Атаев 1988 года рождения, уроженец Азербайджана, являвшийся одним из организаторов теракта в городе Пятигорске в декабре прошлого года", — говорится в сообщении.
На счету банды Атаева многочисленные покушения на жизнь сотрудников правоохранительных органов, вымогательства крупных денежных сумм у предпринимателей, организация взрывов. В ходе проведенной спецоперации, как уточняет НАК, один сотрудник МВД погиб, один ранен. Пострадавших среди гражданского населения нет.