Նոր ատոմակայան չի կառուցվի, բայց էլեկտրաէներգիան կթանկանա 03/25/2014 11:34 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ-ում նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման աշխատանքները դարձյալ հետաձգվում են: Նման որոշման նախագիծ է ներկայացվել ՀՀ կառավարության առաջիկա` մարտի 27-ի նիստի օրակարգում:
Հիշեցնենք՝ ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկը շահագործման է հանձնվել 1980թ.՝ 30 տարի շահագործման նախագծային ժամկետով: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ էներգաբլոկը 1989–1995թթ. ժամանակահատվածում չի աշխատել՝ շահագործման ժամկետի ավարտը սահմանվել է 2016թ. սեպտեմբերը:
Շահագործման այս վերջին ժամկետը, փաստորեն, 2 տարուց ավարտվում է, իսկ նոր էներգաբլոկը, որի կառուցման մասին տարիներ շարունակ միայն խոսվում է, այդպես էլ չի կառուցվում:
Փաստ է, որ Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության տեսակետից Մեծամորի ատոմակայանը այլընտրանք չունի: Իշխանությունները մշտապես հայտարարել են, որ հին ատոմակայանի շահագործումը կդադարեցվի միայնայն ժամանակ, երբ կկառուցվի նորը:
2008թ. հոկտեմբերին՝ Ժողովրդին և Ազգային ժողովին ուղղված իր ուղերձում, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր. «Առաջիկա ամիսների ընթացքում Հայաստանը սկսում է նոր ատոմակայան կառուցել»։
Հայաստանի էներգետիկայի ոլորտի պաշտոնյաներն էլ հայտարարել են, որ նոր էներգաբլոկը շահագործման կհանձնվի մինչև Մեծամորի ատոմակայանի շահագործումից հանելը, այսինքն՝ մինչև 2016թ.։
Մեկ տարի առաջ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն արդեն այլ ժամկետ նշեց` հայտարարելով, որ նոր էներգաբլոկը պատրաստ կլինի 2019թ:
Հիմա էլ, փաստորեն, կառավարության հասատատմանը ներկայացված նախագծից պարզ է դառնում, որ նոր էներգաբլոկի կառուցման ժամկետը շատ ավելի է հետաձգվում: Նախագծում, ի դեպ, դրա մասին չի էլ հիշատակվում: Փոխարենը նշվում է միայն գործող էներգաբլոկի կյանքը երկարաձգելու անհրաժեշտության մասին, այն էլ, ըստ ամենայնի` 15տարով:
Ի դեպ, նշենք, որ մոտավոր հաշվարկներով՝ 1060 ՄՎտ հզորությամբ միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման համար կպահանջվի 5,2-7,2 մլրդ դոլար, իսկ գործող էներգաբլոկը շահագործումից հանելու համար կպահանջվի ևս 310 մլն դոլար:
ՀՀ իշխանություններին այդպես էլ չհաջողվեց այս տարիների ընթացքում նման ֆինանսական միջոցներ գտնել: Ժամանակին հայտարարվեց, որ Մեծամորի ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագրում պատրաստ է ներդրում կատարել Ռուսաստանը: Բայց «Ռոսատոմի» գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կիրիենկոն Երևանում հայտարարեց, որ ռուսական կողմը համաձայն է միայն 50% մասնակցություն ունենալ նոր էներգաբլոկի ներդրումներում:
Նոր ատոմակայան «Ռոսատոմ»-ը Հայաստանում այդպես էլ չկառուցեց, բայց համաձայնել է մասնակցել գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագրին: Այդ նպատակով, ամենայն հավանականությամբ, մայիսին ռուսական կողմի հետ համապատասխան համաձայնագիր կստորագրվի, որի համաձայն ռուսաստանից ժամանած մասնագետները հետազոտություններ կկատարաեն ԱԷԿ-ում և դրա շահագործման ժամկետի երկարացման համար ռուսական կողմը միջոցներ կտրամադրի: Թե որքան և քանի տարվա համար առայժմ չի հստակեցվում:
Բայց կա հետաքրքիր այլ տեղեկատվություն: Կառավարության որոշման նախագծին կցված Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի նամակից պարզ է դառնում, որ այս ամենի հետևանքով, կարող է Էլեկտրաէներգիայի սակագնի հերթական թանկացումը տեղի ունենալ:
«Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի շահագործումից հանելու ծախսերը կազմում են 310.37 մլն ԱՄՆ դոլար: Եթե «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի շահագործման ժամկետը երկարաձգվի 15 տարով, և վերը նշված միջոցները ամբողջությամբ ներգրավվեն որպես վարկային միջոցներ՝ 15 տարի մարման ժամկետով և վարկային պայմանագրի գործողության ժամկետում իրականացվեն պարտավորությունների հավասարաչափ վճարումներ, ապա գործող սակագնի հաշվարկում ներառված մյուս գործոնների հաստատուն մնալու պայմաններում «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ՓԲԸ-ի արտադրած էլեկտրաէներգիայի միադրույք հաշվարկային սակագինը մարման ժամկետի յուրաքանչյուր տարվա համար կավելանա 6.08 դրամ/կՎտժ-ով:
Սակագնի նշված փոփոխությունը վերջնական սպառողներին վաճառվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա կազդի 2.7 դրամ/կՎտժ-ով»,- գրված է Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին ուղղված Ռոբերտ Նազարյանի նամակում: Իսկ ՀՀ շարքային քաղաքացիներիս համար սա նշանակում է, որ արդեն բարոյապես ու ֆիզիկապես մաշված ատոմակայանը կշարունակի մեր անվտանգությանը սպառնալ ևս 15 տարի, իսկ դրա արդյունքում էլեկտրաէներգիայի սակագինը կավելանա ևս 2.7 դրամով:

Строительство новой АЭС в Армении откладывается: ожидается повышение тарифа на электроэнергию 03/25/2014 12:48 | Актуальная тема
В Армении работы по строительству ядерного энергоблока вновь затягиваются. Соответствующий проект решения представлен для включения в повестку предстоящего заседания Правительства РА.
Напомним, второй энергоблок АЭС был сдан на эксплуатацию в 1980г. сроком на 30 лет. С учетом того обстоятельства, что этот энергоблок не работал с 1989 по 1995гг., срок эксплуатации станции пролонгирован до сентября 2016г.
Последний срок фактически истекает через два года, а новый энергоблок, о строительстве которого годы напролет лишь говорят, так и сооружают.
Факт, что с точки зрения энергетической безопасности Армении Мецаморская АЭС не имеет альтернативы. Власти постоянно заявляют о том, что эксплуатация старой станции будет приостановлена лишь тогда, когда будет построена новая.
В октябре 2008г. президент Армении в своем послании к Народу и Национальному собранию, заявил: “В течение ближайших месяцев Армения начнет строительство новой АЭС”.
Чиновники от энергетики в свою очередь заявили, что новый энергоблок будет сдан на эксплуатацию до снятия с эксплуатации Мецаморской АЭС, до 2016г.
Год назад министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян указал уже другие сроки, заявив, что новый энергоблок будет готов до 2019г.
Теперь же, фактически, судя по проекту, представленному на утверждение правительства, становится ясно ,что строительство нового энергоблока придется отложить на длительный срок. В проекте, кстати сказать, не упоминается об этом. Речь идет только о необходимости продления сроков эксплуатации действующего энергоблока, да и то, по всей видимости, на 15 лет.
Отметим, что по приблизительным подсчетам, для строительства нового ядерного энергоблока мощностью 1060 МВт потребуется 5.2-7.2 млрд. долларов, а для снятия с эксплуатации действующего энергоблока – 310 млн. долларов.
Властям так и не удалось за эти годы найти такие средства. В свое время было объявлено, что в строительство нового энергоблока Мецаморской атомной станции готова инвестировать Россия. Однако гендиректор “Росатома” Сергей Кириенко заявил в Ереване, что российская сторона готова взять на себя лишь 50% инвестиций в строительство нового энергоблока.
“Росатом” так и не соорудил новую атомную станцию в Армении, но согласился участвовать в продлении сроков эксплуатации действующего энергоблока. С этой целью, по всей вероятности, с российской стороной будет подписано соответствующее соглашение, согласно которому прибывшие из России специалисты проведут исследования в АЭС ,и российская сторона предоставит средства для продления сроков ее эксплуатации..
Однако есть другая интересная информация: исходя из письма председателя Комиссии по регулированию общественных услуг(КРОУ), приложенному к проекту решения Правительства, становится ясно, что все это может привести к очередному повышению тарифов на электроэнергию.
Расходы на снятие с эксплуатации ЗАО “Армянская атомная электростанция” составляют 310.37 млн долларов. Если сроки эксплуатации АЭС продлят на 15 лет, и вышеупомянутые инвестиции будут привлечены в качестве кредитных средств со сроком погашения - 15 лет и обязательства по равным платежам будут выполнены в сроки действия кредитного соглашения, то в условиях постоянства иных факторов, включенных в расчет действующего тарифа, ориентировочная цена в расчете на каждый год срока погашения, увеличится на 6.08 драма за КВт/ч.
Указанные изменения тарифа подействуют на тариф электроэнергии, продаваемой конечным потребителям, на 2.7 драма за кВт/ч.”, - отмечается в письме Роберта Назаряна, адресованном главе Минэнерго. А для рядовых же граждан это означает, что морально и физически изношенная АЭС будет угрожать нашей безопасности еще 15 лет, и, как следствие тариф на электроэнергию подорожает на 2.7 драма.