Էդուարդ Շարմազանով. Քեսաբի վրա զինված հարձակումը մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում է 03/25/2014 17:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Հարեւան երկիրը շարունակում է կոպտորեն խախտել հրադադարի ռեժիմը՝ համառորեն մերժելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված շարունակական կոչերը: Սրա վառ ապացույցն է այն, որ երեկ ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում դիպուկահարի կողմից մահացու վիրավորում է ստացել զինծառայող Գառնիկ Թորոսյանը: Այս մասին Ազգային ժողովի հայտարարությունների ժամին հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Ակնհայտ է, որ այս ամենն արդյունք է Ադրբեջանի ղեկավարության ֆաշիստական եւ հայատյաց քաղաքականության: Եվ այս ամենից հետո նրանք դեռ իրենց հասարակությունն անվանում են հանդուրժողական: Կարծում եմ՝ շատերը կհիշեն, որ Երկրորդ աշխարհամարտից առաջ էլ գերմանական նացիստներն էին իրենց շարժումը կոչում քրիստոնեական: Մեկնաբանություններն ավելորդ են»,-ընդգծեց նա:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձավ նաև վերջին օրերին ուշադրության կենտրոնում հայտնված թուրք-սիրիական սահմանի մոտ գտնվող հայաբնակ գյուղաքաղաք Քեսաբում տեղի ունեցող ցավալի իրադարձություններին: Է.Շարմազանովը, մասնավորապես, նշեց, որ, անդրադառնալով Քեսաբի իրադարձություններին՝ Նախագահ Սարգսյանն իրավացիորեն նշել է. «Քեսաբի հայերի՝ թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է»:
«Մի բան անվիճելի է՝ Քեսաբի վրա զինված հարձակումը մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտում է: Սա բացահայտ սպառնալիք է ոչ միայն տարածաշրջանային խաղաղությանը, այլեւ ազդակ ՄԱԿ-ի եւ այն միջազգային կառույցների համար, որոնք զբաղվում են մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ»,- հայտարարեց Է.Շարմազանովը:
Իր ելույթում ԱԺ նախագահն անդրադարձավ նաեւ Հայաստանի ներքին իրավիճակին.
«Վերջին շրջանի ներքաղաքական զարգացումներին իր ակտիվ մասնակցությունն է բերում նաեւ քաղաքացիական հասարակությունը, որի կայացումը համարում եմ բոլորիս ձեռքբերումը: Մենք՝ հանրապետականներս, ողջունում ենք քաղաքական բազմակարծության ցանկացած օրինական դրսեւորում, սակայն ափսոսանքով պետք է նշեմ, որ որոշ քաղաքական գործիչներ բազմակարծություն ասելով հասկանում են զրպարտանք եւ անձնական վիրավորանք: Նրանք ակնհայտորեն մոռանում են, որ դիմացինին զրպարտելով եւ վիրավորելով իրենք չեն բյուրեղանում: Հիշենք, որ մարդկային ամենագնահատելի առաքինություններից մեկը չափի զգացումն է»:

Эдуард Шармазанов: Вооруженное нападение на сирийский Кесаб является грубейшим нарушением прав человека 03/25/2014 18:57 | Лента новостей
“Соседняя страна продолжает грубейшим образом нарушать режим прекращения огня и отклоняет призывы председателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Ярким свидетельством этого является недавний факт, когда накануне на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск от огня противника скончался военнослужащий Гарник Торосян”,- заявил вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
“Очевидно, что все это – результат фашистской и армяноненавистническая политика политики руководства Азербайджана. И после этого они называют свое общество толерантным.Полагаю, многие помнят, что до Второй мировой войны немецкие нацисты называли свое движение христианским. Комментарии излишни”, -подчеркнул Э. Шармазанов.
Вице-спикер НС РА коснулся также трагическихсобытий, развернувшихся в последние дни вокруг населенного армянами города Кесаб, расположенного на турецко-сирийской границе. Э. Шармазанов, в частности, отметил, что президент Армении Серж Саргсян, комментируя события в Кесабе, справедливо отметил:” Сегодняшнее, уже третье по счету выселение армян Кесаба, является серьезнейшим вызовом, брошенным механизмам 21-го века по защите национальных меньшинств”.
“Неоспорим тот факт, что вооруженное нападение на Кесаб - это грубейшее нарушение прав человека. Сей факт ставит под угрозу не только мир в регионе, но является сигналом для ООН и тех международных структур, которые занимаются вопросами прав человека”, -сказал Шармазанов.
Отметим, утром 21 марта армянонаселенный сирийский район Кесаб и близлежащие населенные пункты подверглись атаке боевиков из группировок “Фронт ан-Нусра” и «Исламский фронт".