Եվրոպայից Հայաստան վերադարձողների թիվն այս տարի կկրկնապատկվի. Գագիկ Եգանյան 03/24/2014   10:37  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԵՄ-ի հետ ստորագրված ռեադմիսիայի պայմանագրով՝ ԵՄ անդամ երկրներից հայրենիք վերադարձվող մեր հայրենակիցների թիվն այս տարի կարող է կրկնակի ավելանալ:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց միգրացիոն պետական ծառայության պետ Գագիկ Եգանյանը` մեր խնդրանքով անդրադառնալով այն հարցին, թե եվրոպական երկրներում բնակվող հայաստանցիների ինչ ծավալի ներհոսք է ակնկալվում այս տարի:
«ՀՀ և ԵՄ միջև ստորագրված ռեադմիսիայի համաձայնագրի վերաբերյալ հասարակության մեջ թյուրընկալում կա»,- ասաց Գագիկ Եգանյանը՝ հավելելով, որ հասարակության մեջ տարածված կարծիք կա, թե Եվրոպայից ՀՀ քաղաքացիների մեծ ներհոսք է սպասվում:
«Անցած տարի, երբ որ դեռ չկար այս համաձայնագիրը, բայց մենք ունեինք ԵՄ անդամ 12 պետությունների հետ առանձին-առանձին կնքված պայմանագրեր, ամբողջ տարվա ընթացքում ստացվել է 50-60 անձի համար վերադարձի հայց»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Մեր հարցին, թե արդյոք, սա նշանակու՞մ է, որ այս տարի, երբ արդեն համաձայնագիրը գործում է, ևս թվերի էական փոփոխություն չի սպասվում:
«Ես ասում եմ տարվա ընթացքում ընդամենը 50-60 անձի վերաբերյալ դիմումներ են եղել 12 երիկրի պարագայում: Հիմա 26 երկրի դեպքում երևի կդառնա կրկնակի, այսօր կարող ենք 100-ի մասին խոսել»,- ասաց Գագիկ Եգանյանը:
Միգրացիոն ծառայության պետը նաև նշեց, որ ԵՄ-ի հետ ստորագրված ռեադմիսիայի համաձյանագիրը վերաբերում է բացառապես եվրոպական երկրներում ապօրինի բնակվող մեր հայրենակիցներին և տեսակետը, թե Եվրոպայից բոլոր հայերին արտաքսելու են, չի կարող իրականությանը համապատասխանել:
«Այս համաձայնագիրը նրա մասին է, երբ անձը ինչ-ինչ պատճառներով չունի օրինական փաստաթղթեր, կորցրած է լինում, կամ իր մասին ոչ ճիշտ տեղեկություններ է ներկայացրած լինում, սրա մասին է, անձի ինքնությունն ու քաղաքացիությունը հաստատելու գործիք է»,- մեկնաբանեց Գագիկ Եգանյանը:
Հիշեցնենք, դեռևս 2012թ. ստորագրված և այս տարի գործողության մեջ մտած ԵՄ-ի հետ ռեադմիսիայի համաձայնագրով Հայաստանը պարտավորվել է ապահովել ԵՄ երկրներ անօրինական ներգաղթած իր քաղաքացիների վերադարձն ու հետընդունումը հայրենիք ամենասեղմ ժամկետներում, այն է` 12 օրացուցային օրվա ընթացքում:

Глава миграционной службы Армении прогнозирует в этом году удвоение числа возвращенцев из Европы 03/24/2014 11:19 | Актуальная тема
Количество наших соотечественников, возвращаемых по подписанному с ЕС соглашению о реадмиссии, в этом году может удвоиться.
Начальник миграционной службы Гагик Еганян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметил, что в обществе сложилось превратное восприятие подписанного между Арменией и Евросоюзом договора о реадмиссии. “Бытует мнение, что из Европы в Армению ожидается большой приток граждан Армении”, - отметил Еганян.
В минувшем году, когда этого соглашения не было, однако были договора, подписанные отдельно с 12 государствами, за год поступило 50-60 заявок на возвращение, - отметил он.
На вопрос корреспондента “ФактИнфо” не означает ли это, что в текущем году, когда договор вступил в действие, существенного изменения цифр не ожидается, Г. Еганян отметил:
“Сейчас в случае с 26 странами количество возрастет вдвое. Сегодня, мы можем говорить о 100 заявках”.
Глава миграционной службы также подчеркнул, что подписанное с ЕС соглашение о реадмиссии касается исключительно наших соотечественников, нелегально пребывающих в Европе, и существующая точка зрения, согласно которой всех армян депортируют из Европы, не может соответствовать действительности.
“Речь по данному соглашению идет о том, что, когда у лица нет по каким-то причинам законных документов из-за их потери или предоставления неверных данных о себе, то оно служит инструментом для установления личности и подтверждения наличия гражданства”.
Напомним, что по соглашению о реадмиссии, подписанному еще с ЕС в 2012г., Армения обязуется обеспечить возвращение и обратный прием своих соотечественников, незаконно проживающих в странах ЕС, в кратчайшие сроки, в 12 календарных дней.