ԱԺ նախագահը` Քեսաբի վերաբերյալ. Մենք իրավասու չենք միջատել այլ պետության ներքին գործերին 03/24/2014   14:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայի կողմից սիրիական Քեսաբ հայաբնակ համայնքում վերջին օրերին իրականացված ռազմական գործողությունների արդյունքում տարհանվել է տեղի բանկչությունը:
«Այսպիսով, կարելի է ասել, որ կորցնում ենք Մերձավոր Արևելքի ամենահին համայնքներից մեկը»,- Ազգային ողովի այսօրվա նիստում հայտարարեց «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը:
Ըստ նրա` հարյուր տարին չբոլորած մեր հայրենակիցները երկրորդ անգամ տարհանվում են իրենց բնակության վայրերից, և եթե 1915թ. չկար Հայաստանի Հանրապետություն, այժմ կա: Նա ԱԺ նախագահից հետաքրքրվեց, թե ինչ գործողություններ են ծրագրվում այս ուղղությամբ:
«Կիսում եմ Ձեր մտահոգությունը, դա նաև մեր բոլորի մտահոգությունն է, բայց գործողությունների ծրագրի մասին խոսելը, իմ կարծիքով, ավելորդ է»,- հայտնեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը` ընդգծելով, որ «մենք իրավասու չենք միջատելու այլ պետության ներքին գործերին»:
Ըստ նրա` ամենաարդյունավետ լուծումը կլինի հարվիրել Արտաքին գործերի նախարարին կամ պատասխանատուին` անհրաժեշտ տեղեկատվություն ստանալու համար:

"Мы не вправе вмешиваться во внутренние дела другого государства". Спикер парламента Армении о событиях в сирийском Кесабе 03/24/2014   15:01  |  Лента новостей
В результате осуществленных в последние дни Турцией вооруженных действий в армянонаселенном сирийском Кесабе было депортировано местное население.
“Таким образом можно констатировать, что теряем одну из самых старых армянских общин Ближнего Востока”, - заявил на заседании парламента Армении секретарь фракции “Наследие” Теван Погосян.
По его словам, "не прошло и века, как наши соотечественники вынуждены вновь покидать места своего проживания, но, если в 1915г. не было Республики Армения, то теперь она есть". Депутат поинтересовался у спикера парламента Армении Овика Абрамяна, какие действия предпринимаются в этом направлении.
“Мы разделяем Ваше беспокойство, это и наше беспокойство, однако мы не вправе вмешиваться во внутренние дела другого государства”, - отметил спикер НС.
По его словам, было бы целесообразно пригласить главу или представителя МИД Армении для получения необходимой информации.