Ընդդիմադիր պատգամավորներ. Պարտադիր բաղադրիչը պետք է վերացվի 03/22/2014   15:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը մեկնաբանեց, թե, իր կարծիքով, ինչպես է կուտակվելու և ծախսվելու պարտադիր կուտակային համակարգի հիմնադրամում հավաքված գումարը:
«Ոչ մի պարտադիր կուտակային էլ չկա, կա լրացուցիչ 10 տոկոս հարկի ավելացում»,- նշեց Բագրատյանը: Անդրադառնալով կուտակային ֆոնդերին՝ բանախոսը նշեց, որ «45 տարով ներդնելու գործիք աշխարհում գոյություն չունի, լավագույն դեպքում ամենաերկար փողը կարող է 10 տարով ներդրվել»:
Ելնելով այս հանգամանքից՝ Հրանտ Բագրատյանը հայտարարեց. «Այս գործը հաղթած գործ է, այստեղ պարտվել չկա: Ես համոզած եմ` իրենք էլ են փոշմանել ու հիմա չգիտեն ինչ անեն»:
ՀՅԴ անդամ Արծվիկ Մինասյանն էլ իր ելույթում համաձայնեց Հրանտ Բագրատյանի այս տեսակետին, թե պայքարը չի կարող հաղթանակով չավարտվել, քանի որ «պարտադիր բաղադրիչը հակասահմանադրական է»,- հայտարարեց Ա.Մինասյանը:
ՀՅԴ ներկայացուցիչը նշեց նաև, որ նախ պետք է վերացվի պարտադիր բաղադրիչը՝ որպես կարևոր առանցքային խնդիր, նոր միայն հնարավոր կլինի քննարկել օրենքի հետագա բարեփոխման տարբերակները:

Оппозиционные депутаты парламента Армении предрекают победу в борьбе с “пенсионной обязаловкой” 03/22/2014 16:26 | Лента новостей
Депутат от парламентской фракции “Армянского национального конгресса” Грант Багратян поделился своим мнением касательно механизма накопления и расходования средств, образовавшихся за счет отчисления обязательных взносов в накопительные пенсионные фонды.
“Никакого обязательного накопительного компонента нет, есть повышение налога дополнительно на 10%”, - отметил Багратян. Что же касается накопительных фондов, то депутат от АНК отметил, что в мире нет инструмента по внедрению средств сроком на 45 лет, в лучшем случае самые длинные деньги можно вкладывать на 10 лет.
Исходя из этого обстоятельства, Грант Багратян заявил, что “победа будет за оппонентами реформы”. Я уверен, они сами передумали и теперь не знают, что с этим делать”, - считает оппозиционный депутат.
Член АРФ “Дашнакцутюн” Арцвик Минасян согласился с мнением Гранта Багратяна по поводу того, что эта борьба не может не увенчаться победой, поскольку “обязательный компонент является антиконституционным”, - заявил А. Минасян.
Представитель АРФД отметил также, что в первую очередь следует изъять положение об обязательном компоненте в качестве ключевой проблемы и только потом можно будет обсудить варианты дальнейшего реформирования закона.