«Դեմ եմ»-ը վարչապետին հրավիրում է Ազատության հրապարակ 03/22/2014 15:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամները Ազատության հրապարակի հանրահավաքում իրենց ելույթներում ընդգծեցին, որ միայն իրենց պայքարի հզորացումը տեսնելուց հետո կառավարության ղեկավարը երկխոսության հրավեր արեց իրենց:
«Մենք պատրաստ ենք և հրավիրում ենք Տիգրան Սարգսյանին Ազատության հրապարակ»,- ասաց բանախոսը:
Իսկ նախաձեռնության անդամ Դավիթ Մանուկյանն իր ելույթում հիշեցրեց ՀՀ նախագահի խոսքն այն մասին, որ ժողովրդի 80 տոկոսը դեմ է այս բարեփոխումներին: Նա նաև հիշեցրեց, որ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ իշխանությունը ՀՀ-ում պատկանում է ժողովրդին:
«Ուրեմն, եթե 80 տոկոսը չի ընդունում այս օրենքը, այն չպետք է պարտադրվի»,- ասաց Դավիթ Մանուկյանը` կոչ անելով մարտի 28-ին ՍԴ-ից ազգովին պահանջել հարգել ՀՀ ժողովրդի կամքը:
Ի դեպ, այսօրվա հանրահավաքին մասնակցում են նաև ԱԺ ոչ իշխանական ուժերը:
ԲՀԿ ներկայացուցիչ Վահան Բաբայանն իր ելույթում նշեց, որ ԲՀԿ բոլոր կառույցները միացել են «Դեմ եմ»-ի շարժմանը: Նա նաև կոչ արեց ընդամենը 1 օր, 1 ժամով, հավաքվել 1 տեղում ու «վերջ տալ այս ռեկետին»:
«Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էլ իր ելույթում ընդգծեց, որ երիտասարդների նախաձեռնած այս պայքարը պարտավոր են շարունակել քաղաքական ուժերը:
«Այսօր պահն է, որ ընդդիմադիր բոլոր ուժերը խորհրդարանում և խորհրդարանից դուրս հասկանան, որ խոսքով հարցը չի լուծվելու, գործ է պետք և այդ գործի համար պետք է այս երիտասադների, այս կրիտիկական զանգվածի ներուժը»,- նշեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Ազատության հրապարակում` ընդդեմ պարտադիր կուտակային համակարգի հրավիրված հանրահավաքին այսօր մասնակցում են նաև Արարգածոտնի մարզի այն գյուղացիները, ովքեր արդեն տևական ժամանակ է, պայքարում են ՀԷԿ-ի կառուցման նախագծի իրականացման դեմ:
Հիշեցնենք՝ 2 օր առաջ նրանք հայտարարել էին, որ եթե իշխանությունը չկատարի իրենց պահանջն ու չարգելի ՀԷԿ-ի կառուցումը, իրենք ևս կմիանան «Դեմ եմ»-ի քաղաքացիական պայքարին:

Гражданская инициатива "Я против“ приглашает премьер-министра Армении на Площадь Свободы 03/22/2014 16:00 | Актуальная тема
На ереванской Площади Свободы проходит митинг против внедрения новой пенсионной системы. Члены гражданской инициативы “Я против”, выступая с трибуны, отметили, что премьер-министр, увидев, что движение набирает силу, пригласил их к диалогу.
"Мы готовы и приглашаем Тиграна Саркисяна на Площадь Свободы", - заявил один из участников акции протеста.
Член гражданской инициативы Давид Манукян упомянул в своем выступлении заявление президента о том, что 80% трудящихся против этой реформы. Он также напомнил, что в соответствии с Конституцией РА власть в Армении принадлежит народу.
“Если 80% против этого закона, то его не следует навязывать”, -сказал Давид Манукян, призвав потребовать от КС 28 марта уважать волю народа.
Отметим, что в сегодняшнем митинге принимали участие 4 непровластные фракции парламента. Представитель ППА Ваан Бабаян в своем слове отметил, что все структуры “Процветающей Армении” присоединились к движению. Он также призвал всех собрать в один день, в одном месте и “положить конец этому рэкету”.
Лидер партии “Наследие” Раффи Ованнисян в ходе своего выступления подчеркнул, что инициированная молодежью борьба обязаны продолжить политические силы и призвал перейти от слов к делу.
В митинге против внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы участвуют также те жители сел Арагацотнской области, которые на протяжении долгого времени боролись против реализации проекта по строительству ГЭС.
Напомним, два дня назад они заявили, что, если власти не выполнят их требование и не запретят строительство ГЭС, они присоединятся к гражданскому движению “Я против”.