Վախճանվել է աշխարհի կրկնակի չեմպիոնը 03/21/2014 11:09 | Մարզական
Սան Պաուլույում 83 տարեկանում վախճանվել է ֆուտբոլի Բրազիլիայի հավաքականի նախկին ավագ, աշխարհի կրկնակի չեմպիոն Իդերալդու Բելինին:
Այդ անզուգական ֆուտբոլիստը դարձել է 1958 և 1962 թվականների համաշխարհային ստուգատեսների հաղթող: Ընդ որում, առաջին դեպքում եղել է թիմի ավագը: Ազգային հավաքականում անցկացրել է ընդհանուր առմամբ 51 հանդիպում: Նրա պատվին հուշարձան է կանգնեցված հանրահայտ «Մարականա» մարզադաշտի մուտքի մոտ:
Բելինին կենտրոնական պաշտպան էր, խաղացել է «Իտապիրենսի», «Սան Ժուանենսի», «Վասկո դա Գամա», «Սան Պաուլու» և «Ատլետիկո Պարանայենսե» ակումբներում: Նախկին ֆուտբոլիստը վախճանվել է սրտի կաթվածից, որի պատճառը Ալցգեյմերի հիվանդության բարդացումն է:

Ушел из жизни двукратный чемпион мира по футболу Идералду Беллини 03/21/2014   12:25  |  Спорт
В четверг, 20 марта, в Сан-Паулу умер двукратный чемпион мира по футболу в составе сборной Бразилии Идералду Беллини. Об этом сообщает “Лента.Ру” со ссылкой на Globo Esporte.
Причиной смерти 83-летнего Беллини стал сердечный приступ. Последние годы жизни Беллини также страдал болезнью Альцгеймера. Из-за этого заболевания в последние годы жизни бразилец много времени проводил в больнице.
Пеле назвал уход бывшего партнера по национальной сборной большой потерей для бразильского футбола. Пеле напомнил, что Беллини оказал ему неоценимую поддержку, когда он только начинал играть за сборную.
Как известно, Пеле и Беллини вместе стали победителями чемпионатов мира 1958 и 1962 годов. Всего за национальную сборную защитник провел 32 матча, голов не забив.