«Դեմ եմ»-ը հայտարարում է պայքարը շարունակելու մասին 03/21/2014   15:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դեմ եմ» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներն այսօր կայացած ասուլիսում հայտարարեցին, որ շարունակելու են պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ պայքարը:
Նախաձեռնության անդամ Դավիթ Մանուկյանը նշեց, որ եթե ՍԴ-ն օրենքը հակահմանադրական չճանաչի, կնշանակի, որ սպառվել են ինստիտուցիոնալ մակարդակով հարցի լուծման հնարավորությունները, և իրենք ստիպված կլինեն անցնել այլ հարթակների, բայց միայն` օրենքի սահմաններում:
«Օրինակ՝ կարող է հայտարարություն տարածվել, և բոլորս միաժամանակ գումար կանխիկացնենք»,- ասաց նա:
«Մենք հստակ ասել ենք՝ պայքարում ենք կոնկրետ կետի շուրջ: Դա «պարտադիր» բաղադրիչն է: Այն հանելուց հետո մենք արդեն լրիվ այլ տեսքով օրենքի հետ գործ ունենք, որտեղ քննարկումներ կարելի է ունենալ»,- ասաց նախաձեռնության անդամ Գևորգ Գորգիսյանը:
Նա նաև անդրադառձավ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի արտահայտությանը, թե պետք է հրաժարվել «Ամեն ինչ կամ ոչինչ սկզբունքից»:
«Ամեն ինչ կամ ոչինչ» մոտեցումն ի սկզբանե հենց իշխանության որդեգրած քաղաքականությունն էր»,- ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ ի սկզբանե հենց իշխանությունն էր մերժում բանակցելու իրենց առաջարկը:
Նախաձեռնության անդամները նշեցին, որ վաղը նախանշված հանրահավաքը շրջադարձային դեր է ունենալու իրենց պայքարի մեջ, իսկ հարցին, թե արդյոք պայքարը մարելու վտանգ չկա՞, Դավիթ Մանուկյանը նշեց, որ քաղաքացիական պայքարն ու անհնազանդությունը զորեղ զենք են:
«Մենք ջանք ու եռանդ չենք խնայում, որ շարժումը չմարի, ու հիմա շատ ավելի մեծ են շանսերը, որ շարժումը չի մարի: Այդ վտանգն ավելի մեծ էր ՍԴ աշխատակարգային որոշումից հետո: Վտանգը կարելի է ի գիտություն ընդունել, բայց մենք ամեն ինչ անելու ենք, շարժումը չի մարելու, ձնագնդի էֆեկտ է ունենալու»,- ասաց նա:

Гражданская инициатива “Я против” заявляет о намерении бороться с внедрением “пенсионной обязаловки” до победного конца 03/21/2014   16:37  |  Лента новостей
Члены гражданской инициативы “Я против” заявили о своем намерении продолжить борьбу против внедрения обязательного компонента накопительной части пенсии. Такое заявление они сделали в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции.
Член инициативы Давид Манукян отметил, что, если КС не признает закон антиконституционным, то это будет означает, что исчерпаны все возможности решить вопрос на институциональном уровне, и они будут вынуждены перевести борьбу в иную плоскость, но не выходить за рамки закона.
“Например, может появиться объявление, и все одновременно обналичат суммы”, - отметил он.
“Мы четко дали понять, что боремся против конкретного положения об обязательном компоненте”, -пояснил член гражданской инициативы Геворк Горгисян.
Он также прокомментировал заявление премьер-министра Тиграна Саркисяна о том, что необходимо отказаться от принципа” “Все или ничего”.
Подход “Все или ничего” изначально взяли на вооружении власти”, - отметил он, напомнив, что представители власти с самого начала отказались от их предложения начать с ними переговоры. Члены инициативы отметили, что завтрашний митинг станет переломным в их борьбе.
“Мы прилагаем все усилия, чтобы движение не угасло. Более того Д. Манукян полагает, что движение возымеет эффект снежного кома”.