Իսրայել Սարգսյանի փաստաբանը դիմել է Վճռաբեկ դատարան 03/20/2014 15:23 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Թևոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի գործի շրջանակներում կալանավորված Իսրայել Սարգսյանի փաստաբան Գայանե Գալոյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի վերաբերյալ առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանների որոշումները բողոքարկել է Վճռաբեկ դատարան:
Հիշեցնենք` շուրջ մեկ ամիս առաջ վերաքննիչ դատարանը, մերժելով փաստաբանի դիմումը, ուժի մեջ էր թողել Իսրայել Սարգսյանի նկատմամբ առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ կիրառված կալանքը:
Իսրայել Սարգսյանը (Իսո) ձերբակալվել է հունվարի 27-ին Երևանում թաղային հեղինակություն համարվող Թևոսիկի եղբոր՝ Արթուր Սաֆարյանի սպանության առիթով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3 հոդվածով՝ 104-րդ, 38-104-րդ (սպանության, սպանություն պատվիրելու համար) և 235-րդ հոդվածներով (ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը):
Նախաքննությունը դեռ չավարտված՝ ոստիկանությունը հայտարարեց, որ Թեւոսիկի եղբոր սպանությունը կատարել է Մովսես Ներսիսյանը` Իսրայել Սարգսյանի պատվերով: Իսկ արդեն սպանությունը կատարելուց հետո պատվիրատուն սպանել է նաև կատարողին` Մովսես Ներսիսյանին: Սակայն վերջինիս դիակը չկա եւ առ այսօր ոստիկանությունն այն չի կարողացել հայտնաբերել։ Այս հիմքով՝ Գայանե Գալոյանը միջնորդություն է ներկայացրել, որպեսզի իր պաշտպանյալին առաջադրված մեղադրանքից հանվի Մովսես Ներսիսյանի սպանության մեղադրանքը:
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում, սակայն, փաստաբանը նշեց, որ այս հարցում ևս որևէ փոփոխություն դեռ չկա:
Ի դեպ, ինչ վերաբերում է Մովսես Ներսիսյանի դիակի որոնողական աշխատանքներին, ապա ԱԻՆ փրկարար ծառայությունը պաշտոնապես հայտնել է, թե փետրվարի 21-ից հետո որոնումները դադարեցվել են: Իսկ Ոստիկանությունը հայտնում է, որ դրանք դեռ շարունակվում են:

Адвокат фигуранта уголовного дела об убийстве брата криминального авторитета “Тевосика” обратилась в Кассационный суд 03/20/2014   15:56  |  Актуальная тема
Адвокат Исраэла Саргсяна, арестованного в рамках уголовного дела об убийстве брата криминального авторитета “Тевосика” - Артура Сафаряна, в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщила, что обжаловала в кассационном порядке решения суда первой инстанции и Апелляционного суда о применении меры пресечения в отношении ее подзащитного.
Напомним, что месяц назад Апелляционный суд отклонил жалобу адвоката, оставив в силе решение нижестоящей инстанции о применении в отношении Ираэла Саргсяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, 27 января в центре Еревана, во дворе дома по адресу Арами 5/а, был убит брат криминального авторитета Тевосика – Артур Сафарян. По данному факту в следственном отделе следственного управления Еревана ГСУ Полиции Армении было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 ст. 104("убийство") и ч. 1ст. 235УК РА(“незаконное ношение , хранение и использование оружия и боеприпасов”). Исраэл Саргсян был арестован именно по подозрению в совершении данного убийства.
Еще до завершения следствия, Полиция объявила, что убийство совершил Мовсес Нерсисян по заказу Исраэла Саргсяна, а затем заказчик убил исполнителя – Мовсеса Нерсисяна.
Тем не менее, тело последнего до сих пор не найдено. На этом основании адвокат Гаяне Галоян подала ходатайство, чтобы с его подзащитного сняли обвинение в убийстве Мовсеса Нерсисяна.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” адвокат, однако, констатировала отсутствие каких-либо изменений в этом вопросе.
Что касается работ по поиску тела Мовсеса Нерсисяна, то спасательная служба МЧС РА, официально объявила о том, что поисковые работы с 21 февраля прекращены. Между тем Полиция сообщает, что они все еще продолжаются.