«Դ!ԵՄ ԵՄ»-ի պատասխանը վարչապետին 03/19/2014   16:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Դ!ԵՄ ԵՄ» նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձել է ՀՀ վարչապետի` երկխոսության առաջարկին:
Նախաձեռնությունը ողջունել է վարչապետի այդ քայլը` բայց և հաստատակամություն հայտնելով պայքարը շարունակել այնքան ժամանակ, մինչև օրենքից իսպառ վերացվի պարտադիր բաղադրիչը:
«Օրենքը բացի իրավական հարթությունից նաև սոցիալական հարթության մեջ է, ինչը ոչ պակաս կարևոր է: Այն հակասոցիալական ու անմարդկային է: Երբ կլինի հստակ հաղորդագրություն այն մասին, որ կա պատրաստակամություն պարտադիր բաղադրիչը օրենքից վերացնելու, և կա ցանկություն երկխոսության օրենքի նոր տարբերակի շուրջ առանց պարտադիր բաղադրիչի, մենք պատրաստ կլինենք գնալ երկխոսության՝ նշելով, որ ողջ հանրությունը պիտի այդ լայն քննարկման որոշման կայացման մասնակիցը լինի»,- ասված է նախաձեռնության տարածածա հաղորդագրության մեջ:
Շարժումը նաև հիշեցնում է, որ երկխոսության ու քննարկումների առաջարկն իրենք առաջինն են արել, մինչդեռ դրանք մերժվել են իշխանությունների կողմից:
«Մինչ ՍԴ-ի գործընթաց սկսելը, նամակների շարք տարբեր ատյանների, այդ թվում՝ վարչապետին, հանդիպումներ, մեր խնդրանքով ԱԺ 4 ոչ իշխանական խմբակցությունների կողմից ԱԺ արտահերթ նիստի հրավիրում, որը բոյկոտվեց մեծամասնության կողմից»,- նշում են հայատարարության հեղինակները, այդուամենայնիվ վստահեցնելով, որ «Դ!ԵՄ ԵՄ»-ը, լինելով հանրության մի մասը, ևս իր ներդրումը կփորձի ունենալ հանուն ՀՀ քաղաքացու բարօրության մշակվող իրական բարեփոխման գործում»:
Ի դեպ, նախաձեռնությունը նաև հայտնում է, որ այս պահին որևէ հաղորդագրություն վարչապետի կողմից դեռ չեն ստացել:

Гражданская инициатива “Я против” отреагировала на предложение премьер-министра Армении о начале диалога 03/19/2014   16:40  |  Лента новостей
Гражданское движение “Я против”, бойкотирующее внедрение обязательного компонента накопительной пенсионной системы, распространило обращение в связи с предложением премьер-министра Армении о начале диалога. В заявлении движения, в частности, говорится:
“Инициатива приветствует приглашение премьера к диалогу, но при этом выражает готовность продолжать борьбу до тех пор, пока из закона не будет окончательно изъято положение об обязательном компоненте, будет это сделано посредством решения КС или без него, так как закон помимо правовой находится также в социальной плоскости, что немаловажно. Этот закон антисоциальный и негуманный. Когда будет четкое заявление о том, что есть готовность ликвидировать обязательную составляющую и есть желание начать диалог по поводу нового варианта закона, в котором отсутствует положение об обязательном компоненте, мы готовы пойти на диалог, отмечая, что вся общественность должна быть широко вовлечена в дискуссию”, - говорится в заявлении оппонентов новой пенсионной системы.
Движение “Я против” также напоминает, что они первые выступили с предложением начать диалог , которое было отвергнуто властями.
“До начала процесса в КС, мы направляли письма в разные инстанции, в том числе обращения, адресованные премьер-министру, встречи, было созвано внеочередное заседание в парламенте по нашей просьбе, которое провалило парламентское большинство”, - отмечают авторы заявления. Они также заверяют, что будучи частью общества, попробуют внести свою лепту в процесс настоящих реформ, осуществляемых во благо гражданина Армении.
Инициатива “Я против” также сообщает, что по состоянию на данный момент не получали каких-либо писем от премьер-министра.