Քաղաքացու նկատմամբ բռնություն է գործադրվել, իսկ ազատությունից զրկվել է ապօրինի 03/17/2014 10:35 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունն ստացել է ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի «Հաղորդում հանցագործության մասին» վերտառությամբ նամակը` այն մասին, որ քաղաքացի Կարեն Գևորգյանն ազատությունից ապօրինի զրկվել է:
Ինչպես տեղեկանում ենք ՀՔԾ պաշտոնական կայք-էջից, քաղաքացի Կարեն Գևորգյանը հաղորդում է տվել այն մասին, որ ՀՀ ոստիկանության մարզային վարչության, ԼՂՀ ոստիկանության բաժնի և ԼՂՀ ոստիկանության Ստեփանակերտ քաղաքի ձերբակալվածներին պահելու վայրի ոստիկանների կողմից 2014թ. փետրվարի 19-ից մինչև փետրվարի 21-ը ինքն ապօրինի ազատությունից զրկված է եղել, իսկ ԼՂՀ ոստիկանության բաժնում իր նկատմամբ բռնություն է գործադրվել:
Վերոհիշյալ հաղորդման հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստված նյութերով` ՀՀ ոստիկանության մարզային բաժնի պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հետևանքով Կարեն Գևորգյանի իրավունքներին և օրինական շահերին էական վնաս պատճառելու և ԼՂՀ ոստիկանության պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելու զուգորդմամբ լիազորություններն անցնելու հետևանքով Կարեն Գևորգյանի իրավունքներին և օրինական շահերին էական վնաս պատճառելու դեպքերի առթիվ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

ССС Армении завела уголовное дело по заявлению Артура Сакунца о незаконном лишении человека свободы 03/17/2014   11:46  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении получило письмо от председателя “Ванадзорского офиса Хельсинкской ассоциации” Артура Сакунца, в котором он информирует о том, что Карена Геворкяна незаконно лишили свободы.
Как сообщает ССС РА, гражданин Карен Геворкян сообщил, что с 19 по 21 февраля был незаконно лишен свободы сотрудниками областного управления полиции Армении, отдела полиции НКР и Степанакертского СИЗО, при этом сотрудники отдела полиции НКР применили в отношении него насилие.
По материалам, подготовленным в Специальной следственной службе на основании вышеупомянутого заявления, возбуждено уголовное дело по признакам ч. 1 и 2 ст.309 УК Армении по факту причинения ущерба правам и законным интересам Карена Григоряна вследствие превышения сотрудниками областного управления полиции РА своих полномочий,  а также превышения сотрудниками полиции НКР своих полномочий, сопряженного с применением насилия. Ведется следствие