Երիտասարդ գիտնականներն էլ են դեմ կուտակայինին 03/17/2014 14:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ բողոքող աշխատանքային կոլետկտիվներին այսօր միացավ ևս մեկը: ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի մի խումբ աշխատակիցներ այսօր հավաքվել էին ակադեմիային գլխավոր մասնաշենքի դիմաց` իրենց բողոքն արտահայտելու նոր օրենքի դեմ:
Հավաքի մասնակիցները նաև ստորագրահավաք են անցկացրել և մի քանի տասնյակ ստորագրություններով դիմում-բողոք հղել ՀՀ ԳԱԱ–ի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանին և Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանին։
«Հայտնում ենք Ձեզ մեր մտահոգությունն ու անհամաձայնությունը՝ կենսաթոշակային պարտադիր վճարները գանձելու որոշման վերաբերյալ։ Խնդրում և պահանջում ենք այդ հարցը քննարկել և բողոքարկել պատկան մարմիններում»,- ասված է երիտասարդ գիտնականների դիմում-բողոքում:
Երիտասարդները «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեցին, որ գիտական ոլորտի աշխատավարձերն առանց այդ էլ չափազանց ցածր են, ուստի` դրանցից նույնիսկ չնչին պահումը կարող է սոցիալական էլ ավելի ծարն կացության մեջ դնել իրենց:
Բողոքի ակցիայի կազմակերպիչները նշեցին, որ վճռական են պայքարելու մինչև վերջ և միանալու են մարտի 28-ին նախատեսվող բողոքի մեծ հանրահավաքին:

Молодые ученые Армении тоже вышли на борьбу против “пенсионной обязаловки” 03/17/2014   15:25  |  Лента новостей
К рабочим коллективам, протестующим против обязательного компонента накопительной пенсионной системы, присоединился еще один: группа сотрудников Национальной академии наук Армении сегодня собралась возле главного корпуса здания НАН РА с тем, чтобы выразить свой протест.
Участники акции протеста организовали также сбор подписей и направили заявление с жалобой президенту НАН РА Радику Мартиросяну и председателю Конституционного суда Гагику Арутюняну.
В сообщении молодые ученые выразили свою озабоченность и беспокойство в связи с решением о взимании обязательных взносов в накопительные пенсионные фонды и требовали рассмотреть вопрос и обжаловать его в соответствующих органах.
В беседе с корреспондентом “ФактИнфо” они отметили, что зарплаты в научной сфере и без того мизерные, посему даже небольшие отчисления с них могут усугубить их социальное положение.
Организаторы акции протеста заявили о том, что будут бороться до победного конца и присоединиться к большому митингу, который пройдет на 28 марта.
16:22 14/03/2014  |  Лента новостейО чем говорили неправящие фракции парламента Армении за закрытыми дверями?