Ընդդեմ հանրապետական երկու պատգամավորի դիմումները` Էթիկայի հանձնաժողովի վարույթում 03/17/2014   12:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հանձնաժողովը մարտի 17-ի նիստում որոշեց վարույթ ընդունել չորս լրագրողների՝ ընդդեմ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Առաքել Մովսիսյանի և ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանի դիմումները: Երկու հարցով էլ զեկուցող է նշանակվել հանձնաժողովում ՀՅԴ խմբակցության ներկայացուցիչ` խմբակցության քարտուղար ԱղվանՎարդանյանը:
Այս մասին դռնփակ նիստից հետո հայտնեց հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանը:
Ինչ վերաբերում է հանձնաժողովի օրակարգային մեկ այլ հարցին` դեռևս նախորդ տարվա դեկտեմբերի 24–ից հանձնաժողովի վարույթում գտնվող «Սինջար եզդիների ազգային միավորում» և «Եզդիների ազգային կոմիտե» հասարակական կազմակերպությունների՝ ընդդեմ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Մանվել Բադեյանի  դիմումի քննության ընթացքին, ապա հանձնաժողովը որոշել է 20 օրով հետաձգել է հարցը` հետագա քննարկման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված, քանի որ այս նստաշրջանի հանձնաժողովը նոր է կազմավորվել և կազմը կրել է որոշակի փոփոխություններ:
Այս դիմումով զեկուցող է վերանշանակվել հանձնաժողովում ԲՀԿ-ի ներկայացուցիչ Վահան Բաբայանը, ով ընդգրկված էր նաև հանձնաժողովի նախորդ կազմում:
Էթիկայի հանձնաժողովն այս պահին ստացված այլ դիմումներ չունի:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, եզդիների երկու ՀԿ-ների դիմումը վերաբերում է ԱԺ պատգամավոր Մանվել Բադեյանի կողմից էթիկայի կանոնները խախտելուն։
Նախորդ տարվա դեկտեմբերին ԱԺ միջանցքում հանրապետական պատգամավոր Մանվել Բադեյանը, ի պատասխան «Ի՞նչ, որտե՞ղ, ե՞րբ» հեռուստախաղի ռուսերեն հեռարձակման վերաբերյալ լրագրողներից մեկի հարցի, հունից դուրս էր եկել և բղավել. «Իսկականի՞ց էդքան անմակարդակ եք, որ ըտենց եք մտածում, արա: Որ փողոցում կանգնած մի եզդի էդ հարցը տար, կզարմանայի, բայց դուք իսկականից ըտե՞նց եք մտածում»:
Լրագրողները դիմել են ընդդեմ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Առաքել Մովսիսյանի: Ըստ դիմումատուների` իրենք հանձնաժողովի  ուշադրությունն են հրավիրել ԱԺ դեկտեմբերի 23-ի արտահերթ նիստում՝ հայ-ռուսական համաձայնագրերը վավերացնելու մասին որոշումների քվեարկության ժամանակ, լրագրողների նկատմամբ Ա.Մովսիսյանի վարքագծի վրա:
Լրագրողները խնդրել են ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված կարգով քննարկել իրենց դիմումը, կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել պատգամավորին, այն է՝ պահանջել, որպեսզի վերջինս հրապարակային ներողություն խնդրի լրագրողներից:
Դիմումում, մասնավորապես, ասված է, որ  ԱԺ արտահերթ նիստի մեկնարկից րոպեներ անց խորհրդարանի դահլիճում գտնվող չորս լրագրողներ լուռ ակցիա են իրականացրել` պաստառներ պարզելով քաղաքական մեծամասնությունը ներկայացնող պատգամավորների առջև:
Միաժամանակ, ԱԺ դահլիճի լրագրողական օթյակում մի քանի լրագրողներ ևս պաստառներ են բարձրացրել: Այդ քայլով լրագրողները ներկայացրել են իրենց քաղաքացիական դիրքորոշումը և կարծիքը նիստի ընթացքում քվեարկվող միջազգային համաձայնագրերի վերաբերյալ:
Լրագրողների բողոքի ակցիայի ընթացքում ԱԺ պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանը բացականչել է` «էս կապիկներին էլ հանեք ստից»:
ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հանձնաժողովին ուղղված դիմումում, մասնավորապես, տեղեկացրել է, որ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի խմբագրությունից ստացել է գրություն, որով իրեն առաջարկվում է գլխավորել օրաթերթի խմբագրական խորհուրդը:
«Թերթի գլխավոր խմբագրի և թողարկման պատասխանատուի կողմից ստորագրված գրության մեջ պարզաբանվում է, որ աշխատանքը խմբագրական խորհրդում լինելու է բացառապես ստեղծագործական բնույթի, մասնավորապես՝ հանդես գալ հրապարակումներով, թեմատիկ առաջարկներով, աջակցել լրագրողների, ստեղծագործական կազմի վերապատրաստմանը:
Պարզաբանվում է նաև, որ խմբագրական խորհուրդը չի լինելու «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի հրատարակիչ «Դարեսկիզբ» ՍՊԸ-ի կառուցվածքային ստորաբաժանում, գործելու է հասարակական հիմունքներով` որպես հասարակական-աշխատանքային միավոր, այսինքն՝ աշխատանքը խմբագրական խորհրդում չի ենթադրում աշխատավարձ և պիտի իրականացվի ոչ վճարովի հիմունքներով»,- գրել է պատգամավորը՝ հանձնաժողովից խնդրելով եզրակացություն ներկայացնել` վերը նշված աշխատանքը ստեղծագործական աշխատանք համարելու վերաբերյալ:

Комиссия НС Армении по этике проводит в новом составе свое первое заседание: на повестке - заявления против двух “республиканцев” 03/17/2014 12:47 | Актуальная тема
Комиссия НС Армении по вопросам этики на заседании от 17 марта решила принять к своему производству заявление 4 представителей СМИ против члена фракции Республиканской партии Армении Аракела Мовсисяна, а также заявление члена “Армянского национального конгресса” Никола Пашиняна. Докладчиком по обоим вопросам назначен представитель АРФД в комиссии, секретарь фракции Агван Варданян.
Об этом после заседания сообщил председатель комиссии, секретарь фракции РПА Ованнес Саакян.
Что касается еще одного вопроса повестки дня – рассмотрения находящихся в производстве с 24 декабря прошлого года заявлений общественных организаций “Национальное езидское объединение “Синджар”” и “Национальный комитет езидов” против депутата от фракции РПА Манвела Бадеяна, то комиссия постановила отложить его на 20 дней из-за необходимости в дальнейшем обсуждении, поскольку комиссия только сформировалась, и ее составе перетерпел некоторые изменения.
Докладчиком по данному заявлению переназначен представитель “Процветающей Армении” в комиссии Ваан Бабаян, который входил и в прежний состав структуры.
В производство комиссии по этике по состоянию на данный момент не поступало производстве других заявлений.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, заявления езидских организаций касаются депутата НС РА Манвела Бадеяна.
Напомним, в кулуарах парламента депутат от РПА Манвел Бадеян в ответ на вопрос о целесообразности трансляции игры “Что, где, когда?” на русском языке, вышел из себя и прокричал: “У вас, действительно, столь низкий уровень развития, что Вы так думаете? Если бы на улице этот вопрос задал езид, я бы не удивился, но вы, действительно, так думаете?”
Данное заявление оскорбило национальное достоинство езидского народа. Молодые представители езидской общины организовали акцию протеста у здания Национального Собрания. Они принесли для депутата туалетную бумагу, а также изображенного на бумаге осла. “Мы принесли для г-на Бадеяна нарисованного нами осла, а также туалетную бумагу, так как г-н Бадеян не говорит, а совершает действие, а при таких действиях ему понадобится туалетная бумага,”- отметили представители езидской молодежи.
Что же касается обращения представителей СМИ, то журналисты обратились в комиссию с заявлением против члена РПА Аракела Мовсисяна.
По словам заявителей, они обратили внимание комиссии на поведение А. Мовсисяна в отношении журналистов в ходе состоявшегося 23 декабря минувшего года голосования по решениям о ратификации армяно-российских соглашений. Представители СМИ просили рассмотреть их заявление в порядке, установленном законом о Регламенте НС РА, и привлечь к дисциплинарной ответственности парламентария, а именно: обязать его принести журналистам публичные извинения. В заявлении, в частности, отмечается, что в ходе акции протеста журналистов депутат Аракел Мовсисян прокричал: “Уберите этих обезьян отсюда” и неприлично выразился в их адрес.
Напомним ряд представителей СМИ раскрыли плакаты, тем самым выражая свою гражданскую позицию против рассматриваемых на заседании международных соглашений.
А вот депутат НС Никол Пашинян в адресованном комиссии заявлении, в частности, сообщил, что получил от редакции газеты “Айкакан жаманак” письмо, согласно которому ему предлагают возглавить редакционный совет газеты. Отмечается, что редакционный совет не будет издателем газеты, а будет действовать в структуре ООО “Дарескизб” на общественных началах, то есть работа в редакционном совете будет носить исключительно творческий характер, не подразумевает получения заработной платы и будет осуществляться на бесплатной основе”, - пояснил, в частности депутат.