Ոստիկանները 8 տարի չեն արձագանքել քաղաքացիների բողոքներին՝ իրենց կայք-էջի գաղտնաբառը չհիշելու պատճառով 03/15/2014 11:33 | Միջազգային լրահոս
Հնդկաստանի՝ մեծությամբ երկրորդ քաղաքի՝ Դելիի ոստիկանությունը վերջին 8 տարիների ընթացքում չի կարողացել ուսումնասիրել կոռուպցիայի վերաբերյալ քաղաքացիների 667 բողոքներ: Իրավապահները որևէ կերպ չեն կարողացել հիշել հակակոռուպցիոն կայքի, որտեղ ստացվել էին այդ բողոքները, գաղտնաբառը: Այս մասին հայտնում է «The Register» բրիտական կայքը:
Այն մասին, որ քաղաքի բնակիչների բողոքներն այդքան երկար ժամանակ մնացել են անպատասխան, հայտնի է դարձել Զգոնության կենտրոնական հանձնաժողովի (Central Vigilance Commission – CVC) հաղորդագրությունից: Հենց այս վերահսկող մարմինն է հետևում 2006թ. ստեղծված էլեկտրոնային հարթակին քաղաքացիների դիմումների ներբեռնմանը և ուղարկում դրանք համապատասխան գերատեսչություններին:
Ոստիկանության աշխատակիցները 8 տարում չեն պատասխանել բողոքներին, ինչը CVC-ին տարօրինակ է թվացել: Գերատեսչության ներկայացուցիչները որոշել են պարզաբանումների համար հրավիրել երկու ոստիկանի, ինչից հետո պարզ է դարձել, որ հաղորդագրություններին չեն պատասխանել այն պարզ պատճառով, որ իրավապահները մոռացել են կայքի գաղտնաբառը և ինչ-ինչ պատճառներով չեն փորձել այն վերականգնել:
Կարճ ժամանակ անց ոստիկանները հայտնել են, որ բոլոր «տեխնիկական խնդիրները» վերացված են, և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները ձեռնամուխ են եղել բողոքների ուսումնասիրությանը:

Полицейские из Индии 8 лет не рассматривали жалобы граждан на коррупцию, потому что забыли пароль от своего сайта 03/15/2014   11:46  |  Международные новости
Полиция Дели (Индия) в течение последних восьми лет не смогла рассмотреть 667 жалоб жителей города на коррупцию. Стражи порядка никак не могли вспомнить пароль от антикоррупционного сайта, на который эти жалобы и приходили, передает российский сайт правовойинформации "Право.Ru" со ссылкой на The Register.
О том, что жалобы горожан столь долгое время оставались без ответа, стало известно после сообщения Центральной надзорной комиссии (Central Vigilance Commission – CVC). Именно это ведомство отслеживает загрузку обращений граждан на портал, который был создан в 2006 году, а также распределяет их по различным департаментам.
Сотрудники полиции за восемь лет ни разу не ответили на жалобы, что CVC показалось странным. Тогда представители ведомства решили вызвать двух полицейских для объяснений, после чего и было установлено, что на сообщения не отвечали из-за того, что стражи порядка забыли пароль от сайта и по какой-то причине не стали восстанавливать его.
Вскоре полицейские сообщили о том, что все "технические проблемы" были устранены, и представители правоохранительных органов приступили к рассмотрению жалоб.