Հրազդանի ջրերը պղտորվել են՝ ՀԷԿ-ի պատճառով 03/14/2014 11:19 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հրազդան գետն արդեն շուրջ 2 օր է, ինչ պղտորվել է: Սոցիալական կայքերում հայտնվել են գետի նկարները: Բնապահպաններն ու քաղաքացիներն անհանգստացած են Հրազդան գետում ջրի նման հանկարծակի աղտոտման փաստով:
Մեր հարցին, թե ի՞նչն է գետի ջրի որակի փոփոխության պատճառը բնապահպանության նախարարությունից ասացին, թե դա կապված է գարնանային վարարումների հետ: «Գետը վարարել է ու պղտորվել, ոչ թե սևացել է»,- ասաց մեր զրուցակիցը:
Իսկ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից հայտնեցին, որ գետի վարարման պատճառը Երևանի ՀԷԿ-ն է:
Բանն այն է, որ ՀԷԿ-ի ավազանից ջրի բացթողումներ են արել, ինչի հետևանքով Հրազդան գետում ջրի մակարդակն ավելացել է:
Ի դեպ, այս մասին արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը նախապես էր հայտարարել: Մարտի 12-ին տարածած հաղորդագրության մեջ ասվել էր, որ Երևան ՀԷԿ-ի ավազանից աստիճանաբար լինելու են ջրի բացթողումներ, որի հետևանքով Հրազդան գետի մակարդակը՝ Դավիթաշենի կամրջից մինչև Երևանյան լիճն ընկած հատվածում, բարձրանալու է:
Ի դեպ, բնապահպանության նախարարությունից վստահեցրին, թե այս ժամանակավոր վարարումը գետի էկոլոգիական վիճակի վրա ոչ մի ազդեցություն չի կարող ունենալ:
Մինչդեռ, բնապահպան Լևոն Գալստյանն այս հարցի շուրջ այլ տեսակետ ունի: Նրա կարծիքով՝ ՀԷԿ-ի ավազանի հատակին ժամանակի ընթացքում հավաքված տղմային նստվածքն իրոք անվնաս է, եթե առաջացել է բնական ճանապարհով: Բայց եթե ժամանակի ընթացքում դրանում նաև ծանր մետաղներ են կուտակվել, դա արդեն կարող է խնդիր լինել:
Բնապահպանի համոզմամբ՝ ՀԷԿ-ի ղեկավարությունը պարտավոր էր նախ ստուգել կուտակված տիղմի բաղադրույունը, հետո նոր միայն այն բաց թողներ բնության մեջ:

Водосброс на Ереванской ГЭС привел к помутнению воды в реке Раздан 03/14/2014   12:30  |  Актуальная тема
Вода в реке Раздан уже второй день мутная. В соцсетях появились даже снимки реки. Экологи и граждане обеспокоены внезапным загрязнением воды в реке Раздан.
Что касается причин изменения качества воды в реке, то в министерстве охраны природы Армении заявили, что явление связано с весенним половодьем. Вода в реке вспенилась и загрязнилась, а не почернела”, -заявил наш собеседник.
В МЧС Армении сообщили, что причина ухудшения воды в реке заключается в Ереванской ГЭС.
Дело в том, что при сбросе воды из бассейна ГЭС имели место упущения, вследствие чего уровень воды в реке Раздан увеличился.
Об этом МЧС проинформировало заблаговременно. В распространенном ведомством 12 марта сообщении говорилось, что планируется постепенный сброс воды из бассейна ереванского ГЭС, вследствие которого уровень воды в реке Раздан - с моста Давиташен до Ереванского озера повысится.
В Министерстве охраны природы заверили, что временное половодье не может каким-либо образом сказаться на экологическом состоянии реки.
Между тем эколог Левон Галстян в этой связи выразил иную точку зрения. По его мнению, образовавшийся со временем на дне бассейна ГЭС иловый осадок действительно безвреден, если возник естественным путем. Однако, если со временем в нем скопились и тяжелые металлы, это чревато проблемами.
По убеждению эколога, руководство ГЭС обязано в первую очередь проверить содержание скопившегося ила, а затем только выпустить его в природу.