ՆԱՏՕ-ի պատվիրակությունը Հայաստանում է 03/13/2014   14:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) Պլանավորման և վերանայման գործընթացի (ՊՎԳ) շրջանակներում ՀՀ գործընկերության նպատակների նոր փաթեթի համաձայնեցման նպատակով 2014թ. մարտի 12-ից եռօրյա այցով Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում ՆԱՏՕ-ի պատվիրակությունը` Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի միջազգային քարտուղարության զորքերի պլանավորման դիրեկտորատի պետ Ֆրանկ Բոլանդի գլխավորությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Մարտի 12-ին ՆԱՏՕ-ի պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Ողջունելով հյուրերին` Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ առաջիկա 3 օրերին կայանալիք քննարկումները հնարավորություն կընձեռեն վերստուգել պաշտպանական բարեփոխումների իրականացման և դրանց սատարելու հարցում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՆԱՏՕ-ի կառույցների փոխադարձ հանձնառությունները, ինչպես նաև նախանշել համատեղ միջազգային խաղաղապահության շարունակման և դրա համատեքստում` փոխգործունակ կարողությունների ձևավորման ուղղությամբ կողմերի համագործակցության հեռանկարները:
ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության ղեկավար Ֆրանկ Բոլանդը, կարևորելով ՀՀ-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ ու ՊՎԳ շրջանակներում իրականացվող համագործակցությունը, նշել է, որ փոխադարձ հանձնառությունների կատարումը նպաստում է ՀՀ-ՆԱՏՕ փոխվստահության ամրապնդմանն ու ՀՀ պաշտպանության ոլորտի առանձին բաղադրիչների և Հյուսիսատլանտյան Դաշինքի հետ փոխգործակցելիության մակարդակի բարձրացմանը:
ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության հետ եռօրյա քննարկումներին մասնակցելու են ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ ստորաբաժանումների, ինչպես նաև ՀՀ տարբեր գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:

Делегация НАТО находится с трехдневным визитом в Армении 03/13/2014   15:24  |  Лента новостей
В рамках программы планирования и пересмотра Плана действий Индивидуального партнерства Армении и НАТО, с целью согласования нового пакета целей партнерства, в Армении находится делегация НАТО во главе с начальником Управления планирования Сил Департамента оборонной политики и планирования Международного секретариата Альянса Фрэнком Боландом, сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
12 марта делегацию НАТО принял первый заместитель министра обороны Давид Тоноян. Д. Тоноян в ходе встречи отметил, что во время предстоящих консультаций представится возможность перепроверить обоюдные поручения структур Минобороны РА и НАТО по реализации реформ в оборонной сфере и их поддержке, а также обозначить перспективы сотрудничества сторон в направлении продолжения совместных миротворческих усилий и в этом контексте формирования потенциала взаимодействия.
Руководитель натовской делегации Фрэнк Боланд отметил, что выполнение обоюдных поручений способствует укреплению взаимного доверия РА-НАТО и повышению уровня взаимодействия между отдельными структурами Минобороны Армении и Альянса.