Քրեական նոր օրենսգրքի նախագիծը մշակող աշխատանքային խումբը կգլխավորի Արա Գաբուզյանը 03/12/2014 11:35 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի ամբիոնի վարիչ, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արա Գաբուզյանը կգլխավորի Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգ և նոր օրենսգրքի նախագիծ մշակելու, անհրաժեշտ օրենսդրական փաթեթ նախապատրաստելու նպատակով ստեղծված աշխատանքային խումբը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի հրամանով ստեղծված աշխատանքային խմբի կազմում են՝ ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի ամբիոնի դոցենտներ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածուներ Սերգեյ Առաքելյանը, Տիգրան Սիմոնյանը, Աննա Մարգարյանը, հիշյալ ամբիոնի ասիստենտ, իրավագիտության թեկնածու, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահի խորհրդական Աննա Վարդապետյանը:
Ըստ ՀՀ արդարադատության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության՝ աշխատանքային խումբը կմշակի և մինչև 2014 թվականի ապրիլի 10-ը ՀՀ արդարադատության նախարարին կներկայացնի ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգը, իսկ մինչև 2015 թվականի հուլիսի 1-ը՝ նոր օրենսգրքի նախագիծը:
Աշխատանքային խումբը կմասնակցի Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի դրույթների վերաբերյալ մասնագիտական և հանրային քննարկումներին, կուսումնասիրի շահագրգիռ մարմինների և կազմակերպությունների (այդ թվում՝ միջազգային) առաջարկությունները՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի վերաբերյալ, կքննարկի այդ առաջարկությունները նշված փաստաթղթերում ներառելու նպատակահարմարությունը:
Նախագիծը Կառավարության կողմից Ազգային Ժողով ուղարկելուց հետո աշխատանքային խումբը կմասնակցի նաև ԱԺ-ում կազմակերպվող քննարկումներին, այդ թվում՝ ներկայացնելով նախագծի դրույթները և դրանց հիմնավորումները:
Աշխատանքային խումբը, անհրաժեշտության դեպքում, շահագրգիռ մարմիններին և համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին կտրամադրի մասնագիտական բնույթի վերլուծություններ՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական նոր օրենսգրքի հայեցակարգի և նախագծի դրույթների վերաբերյալ:
ՀՀ արդարադատության նախարարի հրամանի համար հիմք է հանդիսացել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի՝ 2012 թվականի հունիսի 30-ի «Հայաստանի Հանրապետության իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016 թվականների ռազմավարական ծրագիրը և ծրագրից բխող միջոցառումների ցանկը հաստատելու մասին» թիվ ՆԿ-96-Ա կարգադրության 4.1-րդ կետը:

Ара Габузян возглавит рабочую группу для разработки нового Уголовного кодекса Армении 03/12/2014   12:14  |  Актуальная тема
Заведующий кафедрой уголовного права юридического факультета Ереванского государственного университета, доктор юридических наук, профессор Ара Габузян возглавит рабочую группу, созданную для разработки концепции нового Уголовного кодекса РА и проекта кодекса, а также подготовки необходимого законодательного пакета.
Приказом министра юстиции Армении Грайра Товмасяна, в состав новоиспеченной рабочей группы вошли доценты кафедры уголовного права юридического факультета Ереванского государственного университета, кандидаты юридических наук Сергей Аракелян, Тигран Симонян, Анна Маркарян, ассистент вышеупомянутой кафедры, кандидат юридических наук, советник председателя Кассационного суда РА Анна Вардапетян.
Согласно предоставленной Минюстом информации, рабочая группа разработает и до 10 апреля 2014г. представит министру юстиции концепцию нового Уголовного кодекса, а до 1 июля 2015г. – проект нового кодекса
Рабочая группа примет участие в профессиональных и публичных обсуждениях касательно положений концепции и проекта нового Уголовного кодекса, изучит предложения заинтересованных органов и организаций (в том числе и международных) относительно концепции и проекта нового Уголовного кодекса, обсудит целесообразность включения этих предложений в указанные документы. -
После того, как проект будет направлен в Национальное Собрание РА, рабочая группа примет участие в парламентских обсуждениях, в том числе представляя положения проекта и обоснования к ним.
В случае необходимости рабочая группа предоставит заинтересованным органам и соответствующим международным организациям аналитические материалы касательно концепции и положений проекта нового Уголовного кодекса.
Основанием для издания приказа послужил п.4.1 распоряжения № ՆԿ-96-Ա президента Армении от 30 июня 2012 года “Об утверждении стратегической программы правовых и судебных реформ Республики Армения на 2012-2016гг. и списка мероприятий, вытекающих из этой программы”.