Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ դատը վաղը չի կայանա. Փաստաբան 03/11/2014 10:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարդան Պետրոսյանի նկատմամբ մարտի 12-ին նախանշված դատավարությունն, ըստ ամենայնի, կհետաձգվի: Այս մասին հայտնեց դերասանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ Վարդան Պետրոսյանի ընտանիքը Ֆրասիայից նոր փաստաբաններ է հրավիրել, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստան կժամանեն մարտի 25-ին:
Նիկոլայ Բաղդասարյանը նշեց նաև որ այսօր պտրաստվում է վաղվա դատական նիստը հերաձգելու միջնորդություն ներկայացնել դատարան:
Ինչ վերաբերում է Վարդան Պետրոսյանի ընտանիքի` տուժող կողմի հետ բանակցություններին, ապա Նիկոլայ Բաղդասարյանը հայտնեց, որ դրանք դեռ ընթացքի մեջ են, ուստի դատական գործընթացը կարող է խանգարել:
«Եթե ես դատարանում ապացույցներ ներկայացնեմ, մտավախություն ունեմ, որ այդ բանակացությունները կձախողվեն»,- նշեց փաստաբանը:
Հիշեցնենք՝ ըստ դատարան ուղարկված մեղադրակա եզրակացության, «Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին՝ ժամը 22:10–ի սահմաններում, իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի, 04 ՍԼ 920 պ/հ ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ։
Հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին՝ իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն. ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող՝ առնվազն 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից՝ ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից»:
Նշված է նաև, որ Վարդան Պետրոսյանը թույլ է տվել Ճանապարհային երթևեկության կանոնների 65-րդ և 66-րդ կետերի, ինչպես նաև՝ «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23-րդ հոդվածի 3-րդ կետի, 24-րդ հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ:
Հավելենք, որ հիշյալ դրույթները վերաբերում են արագության գերազանցմանն ու ընթացքի ժամանակ հեռախոսից օգտվելուն:
Սա, էլ ըստ մեղադրանքի, պատճառ է դարձել, որ Վարդան Պետրոսյանի ավտոմեքենան դուրս է եկել երթևեկելի մասից և ընդհարվել հողածածկ կողնակում կանգնած «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայի հետևի մասին, որի հետևանքով դրա ուղևորներ «էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը՝ ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը՝ միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով»:

Судебное заседание по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна, по всей вероятности, завтра не состоится - адвокат 03/11/2014   11:10  |  Актуальная тема
Назначенное на 12 марта судебное заседание, по всей вероятности, отложат. Об этом сообщил адвокат сатирика Николай Багдасарян.
По словам адвоката, семья Вардана Петросляна пригласила новых адвокатов из Франции, которые, по всей видимости, прибудут в Армению 25 марта.
Николай Багдасарян отметил, что он сегодня собирается подать ходатайство о переносе завтрашнего заседания суда.
Что касается переговоров семьи Вардана Петросяна с потерпевшей стороной, то Николай Багдасарян сообщил, что переговоры ведутся, посему судебный процесс может помешать их ходу.
“Если я представлю в суде доказательства, у меня есть опасения, что эти переговоры провалятся”, - отметил он.
Напомним, уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд 18 февраля. Согласно информации, 20 октября 2013г., около 22.10 Вардан Петросян, доехав на своем личном автомобиле марки “BMW-320”с г/н 04 ՍԼ 920 до 2 километра автотрассы Егвард-Ереван, вел машину со скоростью, превышающей допустимую для данной местности(71 км/ч.), и за рулем пользовался сотовой связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем.
Отмечается также, что Вардан Петросян совершил действия, противоречащие пп. 63 и 66 правил дорожного движения, а также п. 3ст. 23 закона РА “Он обеспечении безопасности дорожного движения”, подпункта «Զ» п. 7 ч. ст. 24.
Добавим, что вышеупомянутые пункты касаются превышения скорости и использования мобильного телефона во время вождения. Согласно обвинению, именно это явилось причиной того, что Вардан Петросян “спровоцировал аварийную ситуацию на дороге”, в результате которого съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть припаркованного на земляном покрытии автомобиля “ВАЗ-21214” с г/н 870 ՕԼ 64. В результате аварии он причинил смерть по неосторожности пассажирам автомобиля – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну, опасный для жизни человека тяжкий вред здоровью Татевик Артуровне Акопян, а здоровью Эммы Айковны Акопян, а также водителю Артуру Мартиросовичу Акопяну – вред средней тяжести, вызвавший длительное расстройство здоровья.