ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծն ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ 03/11/2014 12:10 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը քիչ առաջ 71 «կողմ», 2 «դեմ» և 37 «ձեռնպահ» ձայներով առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծը և հարակից մի շարք գործող օրենքներում փոփոխությունների ու լրացումների փաթեթը:
Օրենսդրական փաթեթին կողմ էին քաղաքային կոալիցիայի մաս կազմող ՀՀԿ-ն և «Օրինաց երկիր»-ը, դեմ և ձեռնպահ՝ ոչ իշխանական չորս խմբակցությունները:
Քննչական կոմիտեի կազմում ներկայումս գործող հինգ քննչական մարմիններից առայժմ կընդգրկվեն երկուսը` Ոստիկանության և պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինները, որոնք իրականացնում են բոլոր քննությունների 95 տոկոսը:
Քննչական կոմիտեն ենթադրյալ հանցագործությունների կապակցությամբ նախաքննությունը կազմակերպելու և իրականացնելու է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով՝ իր իրավասության սահմաններում:
Օրինագծով նախատեսված է, որ Քննչական կոմիտեն կունենա որակավորման և կարգապահական հանձնաժողովներ, որոնք կկազմավորվեն այս օրենքն ուժի մեջ մտնելուց երեք ամիս հետո:

Законопроект о Следственном комитете Армении принят в первом чтении 03/11/2014 12:32 | Актуальная тема
Национальное Собрание Армении немногим ранее приняло в первом чтении представленный Правительством законопроект о Следственном комитете и пакет изменений и дополнений в ряд действующих смежных законов. За проголосовали 71 депутат, против - 2 и 37 воздержались.
Законодательный пакет поддержали РПА и “Оринац Еркир”, составляющие политическую коалицию. Воздержались и голосовали против четыре непровластные фракции.
В состав Следственного комитета войдут пока из действующих пяти следственных органов только два: следственные органы Полиции и Минобороны РА, на долю которых приходится 95% расследуемых дел.
Следственный комитет в связи с предполагаемыми преступлениями будет организовывать и осуществлять расследование в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом РА в рамках своих правомочий.
По проекту предусмотрено, что Следственный комитет будет иметь квалификационный и дисциплинарный комиссии, которые будут сформированы по прошествии трех месяцев с момента вступления данного закона в силу.