ՀՀ գլխավոր դատախազը ԱԺ նիստում հանդես կգա զեկուցմամբ և կպատասխանի պատգամավորների հարցերին 03/11/2014   12:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում լրացում և «Դատախազության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենսդրական փաթեթը, որով հստակեցվում է Ազգային ժողովին ՀՀ դատախազության հաղորդում ներկայացնելու կարգը:
ԱԺ բոլոր 6 խմբակցությունների ներկայացուցիչների և անկախ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի համատեղ հեղինակած օրենսդրական փաթեթն ստացավ 108 «կողմ» և 1 «ձեռնպահ» ձայներ: «Դեմ» քվեարկողներ չեղան:
ԱԺ կանոնակարգ- օրենքում լրացում կատարելու մասին օրինագծով սահմանվում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը յուրաքանչյուր տարի՝ մինչև ապրիլի 1-ը, Հանրապետության Նախագահին և Ազգային ժողովին հաղորդում է ներկայացնում՝ ՀՀ դատախազության նախորդ տարվա գործունեության վերաբերյալ:
ԱԺ նախագահը հաղորդումն ստանալուց հետո՝ երկօրյա ժամկետում, այն կդնի շրջանառության մեջ և մեկամսյա ժամկետում կընդգրկի ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգի նախագծում:
ԱԺ լիագումար նիստում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդես կգա մինչև մեկ ժամ տևողությամբ զեկուցմամբ, որից հետո կպատասխանի պատգամավորների հարցերին: Այնուհետև տեղի կունենա մտքերի փոխանակություն:
Հարակից զեկուցումներ չեն լինի:
Հաղորդման քննարկումը կավարտվի Գլխավոր դատախազի եզրափակիչ ելույթով՝ առանց որևէ փաստաթուղթ ընդունելու:

Генпрокурор Армении выступит в парламенте с докладом и ответит на вопросы депутатов 03/11/2014   13:22  |  Актуальная тема
Национальное Собрание во втором чтении и в полном объеме приняло законодательный пакет о внесении дополнений в закон о Регламенте НС РА и изменений в закон РА “О Прокуратуре”, по которым уточняется порядок представления Прокуратурой информации парламенту.
Законодательный пакет, совместно инициированный представителями всех 6 фракций парламента и независимым депутатом Эдмоном Марукяном, получил 108 голосов “за” и ни одного голоса “против”. Воздержался только один депутат..
По законопроекту о внесении дополнений в закон о Регламенте НС РА установлено, что генпрокурор РА ежегодно, до 1 апреля представляет президенту Армении и парламенту республики информацию о деятельности Прокуратуры за прошлый год.
Спикер парламента по получении информации, в трехдневный срок, вводит его в обращение и включает его в течение одного месяца в проект повестки пленарных заседаний.
На пленарном заседании НС РА генпрокурор Армении выступит с часовым докладом, после чего ответит на вопросы депутатов. Затем последует обмен мнениями.
Содоклады не предусмотрены.
Обсуждение информации завершится финальным выступлением генпрокурора без приема каких-либо документов.