Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներին առայժմ չի հաջողվել հանդիպել հայ գերուն 03/11/2014   13:42  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մինչ այս պահը Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները Ադրբեջանում գերի ընկած Արսեն Խոջոյանին դեռ չեն հանդիպել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Արդեն 4-րդ օրն է, ինչ Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 22-ամյա Արսեն Խոջոյանը գերի է ընկել: Նրա մասին հայտնված լուրերը ադրբեջանական լրատվամիջոցներում սահմանափակվեցին Ադրբեջանի գերիների, պատանդների և անհետ կորածների հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությամբ, թե երիտասարդը հատել է պետական սահմանն ու անցել ադրբեջանի տարածք:
Թե իրականում ինչպե՞ս է հայ հովիվը հայտնվել թշնամու տարածքում և ի՞նչ վիճակում է այժմ գտնվում, որևէ տեղեկություն չկա:
«Մեր կազմակերպությունը չունի լծակներ իշխանություներին ստիպելու վարվել այս կերպ կամ այն կերպ»,- ասաց մեր զրուցակիցը` հավելելով նաև, որ միջազգային կոնվենցիաներով գերիներին հանդիպելու որևէ հստակ ժամկետ չի սահմավում:
«Միայն նշվում է, որ հանդիպումը պետք է արագ կազմակերպվի»,- ասաց նա:
Ի դեպ, Մարդու իրավունքների միջազգային կոնվենցիան, որն էլ ընկած է ԿԽՄԿ-ի գործունեության հիմքում, հստակ սահմանում է. «Հովանավոր տերությունների ներկայացուցիչներին կամ պատվիրակներին կթույլատրվի այցելելու այն բոլոր վայրերը, որտեղ գտնվում են հովանավորվող անձինք, այսինքն` հենց ներկալման, կալանման վայրերը և նրանց աշխատանքի տեղերը:
Նրանք մուտք կունենան դեպի բոլոր այն շենքերը, որոնք օգտագործվում են հովանավորվող անձանց կողմից, և թարգմանչի միջոցով կարող են զրուցել նրանց հետ` առանց վկաների, եթե դա անհրաժեշտ է:
Այցելությունները կարող են արգելվել միայն պարտադիր ռազմական անհրաժեշտության բերումով և միայն որպես բացառություն և ժամանակավորապես:
Այցելությունների թվաքանակը և դրանց տևողությունը չեն կարող սահմանափակվել»:
Սա այն է, ինչ կա թղթի վրա: Իականում այդ երկիրը խախտել ու շարունակում է խախտել քաղաքակիրթ մարդկությանը հարիր բոլոր օրենքները:
Հիշեցնենք՝ հունվարի 28-ին Տավուշի մարզի նույն` Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղից Ադրբեջանին գերի ընկած 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանին ԿԽՄԿ ադրբեջանական ներկայացուցչության աշխատակիցերին թույլ տվեցին տեսակցել միայն 5 օր անց` փետրվարի 3-ին, երբ նրա մարմնի վրա արդեն իսկ առկա էին բռնության ու խոշտանգումների անհամար դեպքեր:
Ուստի՝ ԿԽՄԿ Հայաստանի գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունուց հետաքրքրվեցինք, թե ին՞չ ընթացակարգ է նման հարցերում նախատեսված միջազգային կոնվենցիաներով, քանի որ փաստ է, որ ադրբեջանական գերության 1 ամսվա ընթացքում մեր հայրենակիցը խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի է արժանացել:
«Չեմ կարող հերքել կամ հաստատել՝ որքանով է ձեր նշած որակումը համապատասխանում իրականությանը, բայց քաղաքացիական անձի վիճակի վերաբերյալ մենք արձանագրում ենք և եթե խնդիրներ կան՝ օրենքի խախտման հետ կապված, քննարկում ենք պատասխանատու մարմինների հետ: Մենք շարունակում ենք աշխատել իշխանությունների հետ՝ և’ այստեղ, և’ այնտեղ մեր ներկայացուցչության միջոցով: Կոնկրետ քայլերի մասին ես չեմ կարող ձեզ ասել, որովհետև դրանք մնում են քննարկման շրջանակներում, մենք չենք հրապարակում դրանք»,- ասաց Զառա Ամատունին:
Մեր զրուցակցին հարցրեցինք նաև, թե ինչո՞ւ իրենց կազմակերպության ղեկավարությանն ու միջազգային ատյաններում չի ներկայցվում հայ գերու նկատմամբ Ադրբեջանում կատարված խոշտանգման ու անմարդկային վերաբերմունքի դեպքը:
Սակայն նա այս պահին վստահեցրեց միայն, որ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ տարվում են. «Այո’, մենք հետևում ենք, այո’, մենք քննարկում ենք, բայց հետո ի՞նչ կինի, մենք կկարողանանք ասել, միայն երբ պատրաստ կլիեն արդյունքները: Այս պահին միայն կարող եմ հաստատել, որ այո’, շարունակում ենք աշխատել, իշխանությունների հետ՝ և’ այստեղ,  և’ այնտեղ, երկուստեք կապի մեջ ենք»:

Представители МККК пока не могут добиться от властей Азербайджана разрешения на встречу с попавшим в плен гражданином Армении А. Ходжояном 03/11/2014   15:40  |  Актуальная тема
По состоянию на данный момент представители Международного Комитета Красного Креста(МККК) еще не встретились с попавшим в азербайджанский плен Арсеном Ходжояном. Об этом “ФактИнфо” сообщила руководитель программ по коммуникации ереванского офиса МККК Зара Аматуни.
Уже четвертый день, как 22-летний житель села Верин Кармирахбюр Тавушской области Армении Арсен Ходжоян находится в плену. Передававшие сведения о нем азербайджанские СМИ ограничились лишь распространенным Государственной комиссии по делам военнопленных, пропавших без вести и заложников Азербайджана сообщением о том, что молодой человек пересек государственную границу и перешел на азербайджанскую территорию.
Нет какой-либо информации о том, каким образом армянский пастух оказался на территории врага и в каком он сейчас состоянии.
Власти Азербайджана пока не позволяют представителям МККК встретиться с Арсеном Ходжояном. Зара Аматуни в беседе с нами отметила, что азербайджанская сторона не приводит ни одного конкретного довода в пользу запрета на встречу с армянским пленным.
“Наша организация не обладает рычагами воздействия на власти”, - сказала она, добавив, что в соответствии с международными конвенциями не предусмотрено точного времени для встречи с пленными.
Отмечается только, что встречу должны организовать в срочном порядке, - сказала наша собеседница.
Международная конвенция по правам человека, которая лежит в основе деятельности МККК, четко устанавливает: “Представителям или делегатам Держав-Покровительниц будет разрешено посещать все места, где находятся покровительствуемые лица, а именно, места интернирования, заключения и места их работы.
Они будут иметь доступ во все помещения, используемые покровительствуемыми лицами; Они смогут беседовать без свидетелей с ними, и в частности с их доверенными лицами через переводчика, если это необходимо.
Посещения могут быть запрещены только в силу настоятельной военной необходимости и только в виде исключения и на время. Продолжительность и количество этих посещений не будут ограничены”.
Это то, что есть на бумаге. В действительности, эта страна нарушала и продолжает нарушать все законы, подобающие цивилизованному человечеству.
Напомним, что представителям МККК позволили навестить оказавшегося в азербайджанском плену 28 января 77-летнего жителя села Верин Камирахбюр Мамикона Ходжояна лишь спустя 5 дней, 3 февраля, когда на его теле были обнаружены многочисленные следы насилия и пыток.
Мы поинтересовались у руководителя программ по коммуникации ереванского офиса МККК Зары Аматуни, какая процедура по международной конвенции предусмотрена в подобных вопросах, поскольку факт, что за месяц пребывания в азербайджанском плену наш соотечественник подвергся истязаниям и бесчеловечному обращению.
“Не могу опровергнуть или подтвердить в какой мере указанное Вами определение соответствует действительности, но мы фиксируем состояние гражданского лица и при наличии проблем, связанных с нарушением закона, обсуждаем с ответственными органами. Мы продолжаем работать с властями и здесь, и там через наше представительство. Я не могу сообщить Вам о предпринимаемых конкретных шагах, так как они остаются в рамках обсуждения. Мы их не предаем огласке”, -сказала Зара Аматуни.
Мы также спросили у нее, почему руководству их организации и международным инстанциям не представляют факты пыток и бесчеловечного обращения, учиненных над армянским пленным.
Она, однако, в данный момент лишь заверила, что в этом направлении ведутся работы.
"Да, мы следим, да мы обсуждаем, но сказать о том, что будет, мы сможем лишь после того, как будут готовы результаты. Сейчас мы можем подтвердить, что мы продолжаем работать с властями и здесь, и там: поддерживаем связь и с теми, и с другими", - резюмировала З. Аматуни.