ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողովը կղեկավարի Հովհաննես Սահակյանը 03/11/2014   10:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովի ընթացիկ նստաշրջանի էթիկայի հանձնաժողովը վերջապես կազմավորվել է: ՀՀԿ, ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցություններն իրենց ներկայացուցիչներին փոխել են:
Հանձնաժողովը ղեկավարելու է ՀՀԿ խմբակցության քարտուղար Հովհաննես Սահակյանը: Նա հանձնաժողովի կազմում փոխարինել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանին:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կարգադրությամբ հաստատված Էթիկայի հանձնաժողովի կազմում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը, ինչպես և նախորդ կազմում, շարունակելու է ներկայացնել Վահան Բաբայանը, «Օրինաց երկիր»-ը՝ Հովհաննես Մարգարյանը:
«Ժառանգություն»-ը կներկայացնի խմբակցության քարտուղար Թևան Պողոսյանը, ով փոխարինել է ԱՄՆ ուսման մեկնած Զարուհի Փոստանջյանին, իսկ ՀՅԴ-ն՝ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը, ով փոխարինել է Արծվիկ Մինասյանին:
«Հայ ազգային կոնգրես»-ը դեռևս նախորդ նստաշրջանում հրաժարվել է Էթիկայի հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելուց՝ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքում հանձնաժողովի կազմավորման կարգի փոփոխություններով պայմանավորված: Այդ իսկ պատճառով հանձնաժողովը նախագահի տեղակալի պաշտոնը կմնա թափուր:

Комиссию НС Армении по вопросам этики возглавит секретарь фракции РПА Ованнес Саакян 03/11/2014   11:27  |  Актуальная тема
На текущей сессии парламента комиссия НС по этике наконец-то сформировалась: фракции РПА, АРФД и “Наследие” поменяли своих представителей.
Комиссию возглавит секретарь Республиканской партии Армении Ованнес Саакян. Он сменил председателя постоянной комиссии НС РА по государственно-правовым вопросам Давида Арутюняна.
По распоряжению спикера парламента Овика Абраамяна фракция “Процветающая Армения” в утвержденном составе комиссии по этике, как и в предыдущем составе, будет представлять Ваан Бабаян, а “Оринац еркир” – Ованнес Маркарян.
“Наследие” будет представлять секретарь фракции Теван Погосян, который сменил на посту Заруи Постанджян, отбывшую в США на обучение, а АРФД - секретарь фракции Агван Варданян, который заменил Арцвика Минасяна.
“Армянский национальный конгресс” еще во время предыдущей сессии отказался от участия в работе комиссии по этике из-за внесенных в закон о регламенте НС изменений, касающихся порядка формирования комиссии. По этой причине кресло председателя комиссии останется вакантным.