Աչքերը կարած դատապարտյալը պահանջում է իրեն չհամարել ինքնավնասման հակումներ ունեցող անձ 03/11/2014 13:12 | Քրեական խրոնիկոն
«Արթիկ»- քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանը ինքնախեղում է կատարել՝ թելով կարել է աչքերն ու հացադուլ է հայտարարել:
«Փաստինֆո»- ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը նշեց, որ ՔԿՀ-ում դատապարտյալը բնութագրվել է որպես ինքնավնասման հակումներ ունեցող անձ և դիմելով ինքնախեղման դատապարտյալը պահանջում է իր վրայից հանել այդ բնութագիրը:
Նշենք նաև, որ Արտակ Հակոբյանը առաջին անգամ չէ որ ինքնավնասման է դիմում:
Արտակ Հակոբյանի կինը՝ Կարնե Հակոբյանը « shamshyan.com »-ին հայտնել էր, հացադուլի պատճառ է հանդիսացել նշված ՔԿՀ-ի պետ, գնդապետ Գևորգ Մկրտչյանի անօրինական որոշումը, որում նշվել է, որով դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանին որպես ագրեսիվության և կոնֆլիկտայնության հակում ունեցողի ռիսկայնության ժամանակհատվածը երկարաձգել է մեկ տարի ժամկետով: Արթիկ ՔԿՀ-ի պետը այս անօրինական որոշումը կայացնելիս հիմք է ընդունել 2011 թվականին Նուբարաշեն ՔԿՀ-ում ամուսնուս վերաբերյալ մեկ նմանատիպ որոշում, որով Արտակը հաշվառված էր որպես ինքնավնասման հակում ունեցողի:
Ըստ դատապարտյալի կնոջ՝ իր ամուսինը օրեր առաջ է վիրահատվել Արթիկի քաղաքացիական հիվանդանոցում, ու հեռացվել են նրա լեղապարկի մեջ եղած քարերը և վիճակն էլ վատ է, հիմա դիմել է հացադուլի, կարել է աչքերը, սակայն ինքը չգիտի կդիմանա, թե վերջապես կհասնեն իրենց ցանկացածին ու ամուսնու կյանքին վնաս կհասնի,- ասել է դատապարտյալի կինը:
«Փաստինֆո»- ին հայտնի դարձավ, որ հացադուլ է հայտարարել նաեւ մեկ այլ դատապարտյալ՝ Գյումրու շտապ օգնության բժշկին դաժանորեն ծեծի ենթարկելու և նրան մահվան հասցնելու համար դատապարտված Արտակ Կարապետյանը՝ բողոքելով իր նկատմամբ կայացված դատավճռից:
Հիշեցնենք, որ Արտակ Կարապետյանին մեղադրանք էր առաջադրվել երկու հոդվածներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և դատապարտվել է 15 տարի ժամկետով ազատազրկման:

Осужденный УИУ “Артик” зашил себе глаза, протестуя против того, чтобы его признавали склонным к членовредительству 03/11/2014   14:34  |  Криминальная хроника
Заключенный уголовно-исполнительного учреждения “Артик” Артак Акопян совершил акт членовредительства, зашив себе глаза, и объявил голодовку.
В беседе с корреспондентом “Фактинфо” начальник отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления Минюста РА Гор Глечян отметил, что осужденного в УИУ охарактеризовали как человека, склонного к самовредительству и, прибегая к самоувечию, заключенный таким образом требует снятия с него этой характеристики.
Отметим, что Артак Акопян не в первый раз прибегает к самовредительству.
Супруга Артака Акопяна - Карине Акопян сообщила в интервью порталу « shamshyan.com », что причиной голодовки стала незаконное решение полковника Геворка Мкртчяна, в котором отмечалось, что Артаку Акопяну как лицу, имеющему склонность к агрессии и конфликтности, продлили период риска на один год. При принятии данного незаконного решения начальник УИУ “Артик” принял за основание вынесенное в УИУ “Нубарашен”аналогичное решение касательно ее мужа, согласно которому Артак числился в качестве лица, склонного к самовредительству.
По словам супруги осужденного, ее муж несколько дней назад был прооперирован в гражданской больнице Артика. Ему удалили камни в желчном пузыре и он чувствовал себя плохо. Теперь же он прибег к голодовке”, - рассказал жена заключенного.
ИА “ФактИнфо” стало известно, что голодовку объявил еще один заключенный– Артак Карапетян, осужденный за жестокое избиение и доведении до гибели врача “Скорой помощи”. Таким образом он выражает протест против вынесенного в отношении него приговора.
Напомним, что Артаку Карапетяну было предъявлено обвинение по двум статьям Уголовного кодекса РА: п. 2ч. 2 ст. 104 и п.2 ч. 3 ст. 258. Он был осужден к 15 годам лишения свободы.