Դատական դեպարտամենտի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանը բացահայտումներ կանի դատարանում 03/10/2014 14:32 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«ՀՀ դատական դեպարտամենտ» պետական կառավարչական հիմնարկի նախկին ղեկավար Միսակ Մարտիրոսյանի կալանավորման ժամկետը ևս երկու ամսով երկարացվել է: Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Միսակ Մարտիրոսյանի պաշտպան Վարդան Զուռնաչյանը, ինքն անպայման բողոքարկելու է Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ դատարանի մարտի 7-ի հիշյալ որոշումը:
Մ.Մարտիրոսյանը կալանքի տակ է գտնվում 2013 թվականի նոյեմբեր ամսից։
Վարդան Զուռնաչյանը փոխանցեց Մ. Մարտիրոսյանի հայտարարությունն առ այն, որ գործով երկու մեղադրյալներ՝ Մ. Մարտիրոսյանի նախկին տեղակալ Արմեն Մովսիսյանի, դեպարտամենտի կադրերի վարչության նախկին պետ Անգին Ղուկասյանի (Իսախանյանի) և քննիչի միջև գործարք է եղել, որպեսզի նրանք իր դեմ ցուցմունք տան, ինչի մասին բացահայտումներ կանի դատարանում։
Հիշեցնենք, որ Մ.Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 2 հոդվածներով` 178-րդ հոդվածի 3րդ մասի 1-ին կետով և 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ Միսակ Մարտիրոսյանի կողմից աշխատանքի ընդունելու համար խոշոր չափերի կաշառք ստանալու և դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքերի առնչությամբ:
Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, Մ.Մարտիրոսյանին խոշոր չափերի կաշառք ստանալու մեղադրանք առաջադրվել էր դեռեւս սեպտեմբերին։ Կաշառքի միջնորդի դերում, ըստ մեղադրանքի, հանդես է եկել Դատական դեպարտամենտի կադրերի վարչության նախկին պետ Անգին Ղուկասյանը, ով աշխատանքից ազատվել է 2013 թվականի հուլիսին։
Երկրորդ դրվագը վերաբերում է արդեն դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման բացահայտված դեպքերին, որի շրջանակներում մեղադրանքներ են առաջադրվել նաեւ Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ, դատական դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Արմեն Մովսիսյանին, վերջինիս տեղակալ Գագիկ Խաչատրյանին:
Նշենք, որ Գ.Խաչատրյանի նկատմամբ ևս նախկինում որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանքը, սակայն Ա.Մովսիսյանին ձերբակալելու օրը փոխվեց Գ.Խաչատրյանի խափանման միջոցը և նա անձնական երաշխավորությամբ ազատ արձակվեց։
Դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքեր են բացահայտվել, որն իր ընդգրկմամբ հավակնում է դառնալ սոցիալական չարաշահումների աղմկահարույց գործերից հետո երկրորդը:
Քննությամբ բացահայտվել են մի քանի տասնյակ անձինք, ովքեր գրանցված են եղել, սակայն չեն ներկայացել աշխատանքի, իսկ նրանց աշխատավարձերը ստացել ու յուրացրել են նրանց պետերը: Ընդ որում, չարաշահումներն ընդգրկել են տարբեր ընդհանուր իրավասության դատարանների դատական կարգադրիչների կառույցներ, իսկ «կծիկը» հասնում է մինչև դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական համակարգ:
Վարույթն իրականացնող մարմինը սեպտեմբերի 26-ին որոշում էր կայացրել Մ. Մարտիրոսյանի պաշտոնավարումը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին եւ Հայաստանի Հանրապետության դատարանների նախագահների խորհուրդը սեպտեմբերի 27-ի նիստում որոշել է վերջինիս ազատել զբաղեցրած պաշտոնից:

Экс- руководитель Судебного департамента Армении Мисак Мартиросян намерен выступить в суде с разоблачениями 03/10/2014   14:49  |  Актуальная тема
Суд в Ереване продлил бывшему руководителю государственного учреждения “Судебный департамент РА” Мисаку Мартиросяну срок содержания под стражей еще на два месяца. Как сообщил корреспонденту “Фактинфо” адвокат М. Мартиросяна - Вардан Зурначян, он обязательно обжалует вышеупомянутое решение суда ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 7 марта.
М. Мартиросян находится под стражей с ноября 2013г.
Вардан Зуранчян передал заявление М Мартиросяна о том, что двое обвиняемых по делу: между бывшим заместителем М. Мартиросян Арменом Мовсисяном, экс-начальником Управления кадров Ангин Гукасян(Исаханян) и следователем была заключена сделка: они сговорились дать против него показания, в связи с чем он намерен выступить в суде с разоблачениями.
Напомним, Мисаку Мартиросяну было предъявлено обвинение по двум статьям Уголовного кодекса Армении: по п. 1 ч. 3 ст. 178 и пп. 2 и 3 ч. 3 ч. 1 ст. 311 по фактам получения Мисаком Мартиросяном взятки в особо крупном размере за устройство на работу и присвоения заработных плат в системе судебных распорядителей.
Как уже ранее сообщало информагентство “ФактИнфо”, по возбужденному по факту получения взятки в особо крупном размере и расследуемому в отделе расследования особо тяжких преступлений следственного управления г. Ереван Главного следственного управления Полиции РА делу еще в сентябре сего года руководитель государственного учреждения “Судебный департамент РА” Мисак Мартиросян был допрошен в качестве подозреваемого. Тогда его подозревали в получении взятки в особо крупном размере с целью трудоустройства. В роли посредника выступила экс-начальник кадрового управления Судебного департамента Ангин Исаханян, которая была отстранена от занимаемой должности в июле 2013г.
Второй эпизод касается выявленных в системе судебных распорядителей фактов присвоения заработных плат. Отметим, что в рамках второго уголовного дела обвинение было предъявлено также начальнику службы судебных распорядителей Армену Мовсисяну и его заместителю Гагику Хачатряну. Еще один его заместитель - Гегам Григорян был объявлен в розыск.
Отметим, что в отношении Г. Хачатряна ранее также была применена мера пресечения в виде заключения под стражу, однако в день ареста А. Мовсисяна мера пресечения в отношении Г. Хачатряна была заменена и, он был отпущен на свободу под личное поручительство.
Напомним, в системе судебных распорядителей были выявлены случаи присвоения заработных плат, которые по своему охвату могут стать вторым громким делом после резонансного дела о хищениях в сфере соцобеспечения. Следствием установлено, что несколько десятков лиц были зарегистрированы, но в действительности не приходили на работу, а их заработные платы присваивали их начальники. При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» ведет до центрального органа Службы судебных распорядителей.
Орган, осуществляющий производство, 26 сентября принял решение о временном приостановлении полномочий Мисака Мартиросяна. Совет председателей судов Республики Армения на состоявшемся 27 сентября заседании постановил освободить последнего с занимаемой должности.