Տեղեկություն ստանալու համար կվճարենք 03/08/2014   12:10  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Ազգային ժողովի Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամների կողմից խորհրդարանում շրջանառաության մեջ է դրված «Տեղեկատվության ազատության մասին», «Պետական տուրքի մասին», «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» և Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
«Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխություններով և լրացումներով հեղինակներն առաջարկում են հստակեցնել մի շարք դրույթներ՝ դա հիմնավորելով օրենքի գործողության 10 տարիների ընթացքում ի հայտ եկած բացթողումների վերացման անհրաժեշտությամբ: Ի թիվս այլոց, մասնավորապես, հստակեցվում են պարտադիր հրապարակման ենթակա տեղեկությունների ցանկը, տեղեկության տրամադրումը մերժելու և չմերժելու հիմքերը, տեղեկություններ ստանալու և վերջիններիս տրամադրումը մերժելու կարգը:
Մասնավորապես, եթե գործող օրենքով սահմանված է, որ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական հիմնարկների և կազմակերպությունների կողմից տեղեկության կամ դրա կրկնօրինակի (պատճենի) տրամադրումն իրականացվում է ՀՀ կառավարության սահմանած կարգով, ապա առաջարկվում է դրա փոխարեն ամրագրել, որ տեղեկություն տրամադրելու համար կարող է օրենքով սահմանվել համապատասխան տուրք և վճար։
Բացի այդ, առաջարկվում է կատարել լրացում, ըստ որի բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպությունները և հանրային նշանակության կազմակերպություններն ինքնուրույն են որոշում տեղեկությունների տրամադրման համար գանձվող գումարի չափը, որը չի կարող գերազանցել այդ տեղեկության տրամադրման ծախսերը։
Նաև՝ եթե պահանջվող տեղեկությունը ՀՀ արխիվային կամ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պահպանվող այլ հավաքածուի հազվագյուտ և հատկապես արժեքավոր փաստաթղթի կամ մշակութային արժեքի վերաբերյալ է, ապա տեղեկությունը կամ դրա կրկնօրինակը (պատճենը) տրամադրելու համար կարող են օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գանձվել այլ վճարներ:
«Պետական տուրքի մասին» և «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքներում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերով առաջարկվում է ամրագրել 10 էջը  գերազանցող յուրաքանչյուր պատճենահանված կամ տպագրված էջի, ինչպես նաև էլեկտրոնային կրիչով տրամադրվելիք տեղեկությունների համար գանձվող պետական և տեղական տուրքերի չափերը:
Ըստ այդմ՝ պետական մարմինների ու պետական հիմնարկների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու նրանց հիմնարկների կողմից տրամադրված՝ 10 էջը գերազանցող տպագրված կամ պատճենահանված յուրաքանչյուր էջի համար համապատասխանաբար պետական և տեղական տուրքի չափը սահմանվում է 10 դրամ, իսկ յուրաքանչյուր էլեկտրոնային կրիչի համար` 300 դրամ:
Համաձայն «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի՝ մինչև 10 էջ տպագրված կամ պատճենահանված տեղեկություն տրամադրելիս գանձում չի կատարվում:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագծով առաջարկվում է սահմանել պատասխանատվություն տեղեկատվություն տնօրինողների կողմից տեղեկատվության մատչելիության և հրապարակայնության ապահովման ոլորտում օրենքով սահմանված պարտականությունները չկատարելու համար: Ըստ այդմ, օրենսգրքի 189.7-րդ հոդվածում  նախատեսվում է կատարել համապատասխան լրացում:
Այդ արարքն  առաջացնում է տուգանքի նշանակում` 10 հազարից մինչև 50 հազար դրամ:
Նույն խախտումը, որը կատարվել է կրկին անգամ` վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում, առաջացնում է տուգանքի նշանակում` 50 հազարից մինչև 100 հազար դրամի չափով:

В парламент Армении введен в обращение законопроект, предусматривающий взимание платы за получение информации 03/08/2014   13:07  |  Информационная платформа
Члены постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта ввели в обращение законодательный пакет, предусматривающий изменения и дополнения в законы РА “О свободе информации”, “О ”государственной пошлине”, “О местных пошлинах и платежах” и кодекс РА об административных правонарушениях.
Согласно предусмотренным в закон РА “О свободе информации” изменениям и дополнениям, авторы инициативы предлагают уточнить ряд положений, мотивируя свой шаг необходимостью устранения упущений, выявленных за 10 лет действия закона. В числе прочих вопросов, в частности, предлагается уточнить перечень сведений, подлежащих обязательной публикации, основания для отказа или неотказа в предоставлении информации, порядок отказа в получении сведений и предоставлении их.
В частности, если по действующему закону установлено, что выдача информации или ее копии(ксерокса) органами государственной власти и органами местного самоуправления, госучреждениями или организациями осуществляется в порядке, предусмотренном Правительством РА, то предлагается закрепить вместо этого положение, согласно которому для предоставления информации могут быть установлены соответствующие пошлины и платы.
Кроме того, предлагается внести дополнение, согласно которому организации, финансируемые за счет средств госбюджета, и организации общественной значимости самостоятельно для себя определяют размер взимаемой за предоставление информации суммы, который не может превышать расходы по предоставлению этих сведений.
Помимо этого, если запрашиваемая информация касается хранимой в установленном законодательством порядке раритетной коллекции и особенно ценного документа, или культурной ценности, то для предоставления информации или его копии(ксерокопии) могут взимать в установленном законом порядке иные платежи.
По законопроекту о внесении дополнений в законы РА “О государственной пошлине” и “О местных пошлинах и платежах” предлагается закрепить размеры государственных и местных пошлин, взимаемых за предоставление каждой скопированной или напечатанной страницы информации, превышающей10 страниц, а также за выдачу информации посредством электронных носителей.
Исходя из этого, за каждую предоставленную органами государственной власти и органами местного самоуправления, госучреждениями или организациями страницу скопированной или напечатанной информации, превышающей 10 страниц, государственная и местная пошлины устанавливается соответственно в размере 10 драмов, а за каждый электронный носитель – 300 драмов.
Согласно закону “О свободе информации”, при предоставлении скопированной или напечатанной информации в объеме до 10 страниц, сумма не взимается.
По законопроекту о внесении изменений в Кодекс РА об административных правонарушениях предлагается установить ответственность за неисполнение обладателями информации установленных законом обязанностей в сфере обеспечения доступности и гласности информации. Исходя из этого, планируется внести соответствующую поправку в ст. 189.7 Кодекса.
Это деяние чревато назначением штрафа от 10 тыс. до 50тыс. драмов.
Данное деяние при повторном совершении после применения мер административного взыскания в течение одного года аналогичного нарушения чревато назначением штрафа от 50 тыс. драмов до 100 драмов.