Էրդողանի դեմ բողոքողները, փախչելով ոստիկաններից, պատսպարվել են մզկիթում 03/08/2014 13:18 | Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի Էսքիշեհիր քաղաքում չարտոնված երթ կազմակերպելու համար ոստիկանությունը կալանավորել է մոտ 100 հոգու:
Երթը կազմակերպվել էր ի նշան բողոքի Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Էսքիշեհիր կատարած այցի: Թուրքական «Յեշիլ գազեթե» լրատվական կայքը տեղեկացնում է, որ Էսքիշեհիրում տեղական ինքնակառավարման մարմինների առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ կազմակերպվել էր Էրդողանի հանրահավաքը:
Ոստիկանությունն անմիջապես միջամտել է և բողոքի ակցիայի մասնակիցներից պահանջել է ցրվել: Երբ ցուցարարները չեն կատարել ոստիկանության ցրվելու հրահանգը, վերջիններս միջամտել են՝ կիրառելով արցունքաբեր գազ:
Թուրքական մեկ այլ «Թուրքիյե գազեթեսի» լրատվական կայքը հայտնում է, որ ցուցարարները, փախչելով, ապաստան են գտել մոտակայքում գտնվող մզկիթում: Նրանք, մտնելով մզկիթի տարածք, փակել են դուռը:
Ոստիկաններին հաջողվել է պատի վրայից թռնելով մտել են մզկիթի պարտեզ և բացել դուռը: Ոստիկաններին ի վերջո հաջողվել է ցրել ցուցարարներին:

Шествие против визита Эрдогана в городе Эскишехир в Турции обернулось для почти 100 демонстрантов арестом 03/08/2014 13:42 | Международные новости
Полиция Турции арестовала около 100 человек за проведение несанкционированного митинга в турецком городе Эскишехир.
Шествие организовано в знак протеста против визита премьер-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. Турецкий информационный сайт “ Yeshil Gazete” сообщает, что в преддверии выборов в органы местного самоуправления в Эскишехире была организован митинг Эрдогана.
Полиция немедленно вмешалась и потребовала от участников акции протеста разойтись. Когда демонстранты отказались выполнить требование стражей порядка, последние применили слезоточивый газ.
Еще один турецкий информационный портал “ Turkiye Gazetesi” сообщает, что демонстранты, убегая от стражей порядка, нашли укрытие в близлежащей мечети. Они, вступив на территорию мечети, закрыли дверь.