«Իջիր Դավիթ». «Դեմ եմ»-ի ակցիայի մասնակիցները նախարարի հետ հանդիպում են պահանջում 03/07/2014 13:31 | ԼՐԱՀՈՍ
Ֆինանսների նախարարության շենքի մոտ կազմակերպված «Դեմ եմ» նախաձեռնության բողոքի ակցիան այսօր սկսվեց ոստիկանների ու ակցիայի մասնակիցների միջև ընդհարմամբ:
Ոստիկանությունը նախ փակել էր դեպի նախարարության շենքը տանող Մելիք Ադամյան փողոցի անցումը, ապա, երբ ակցիայի մասնակիցներին հաջողվեց ճեղքել ոստիկանության շղթան, ոստիկանները սկսեցին հրել քաղաքացիներին՝ թույլ չտալով նրանց մոտենալ շենքին:
Ակցիայի կազմակերպիչները բողոքի ակցիայի մասնակիցներին հանդարտության կոչ են արել և հայտարարել, որ տեղի ունեցածը արձանագրվել է ակցիան լուսաբանող տեսախցիկներով և իրենք պատրաստվում են տեսագրության մեջ ֆիքսված ոստիկանների դեմ բողոք ներկայացնել պատկան մարմիններին:
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներն այս պահին ֆինանսների նախարարի հետ հանդիպում են պահանջում վանկարկելով «իջիր Դավիթ» և «ամոթ»:
Ակցիայի կազմակերպիչների խոսքով՝ անհանդուրժելի են ֆինանսների նախարարության կողմից գործադրվող ճնշումները գործատուների ու հաշվապահների վրա:
Վերջիններին ստիպում են կատարել փոխանցումներ կենսաթոշակային կամուրջ հաշիվներին, իսկ աշխատողներին ապօրինաբար ստիպում են ընտրել ֆոնդեր և կառավարիչներ:
Ինչպես հայտարարում են նախաձեռնության անդամները, ֆինանսների նախարարությունը գործատուներից ուղղակիորեն կորզում է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային վճարները:
«Ուստի մենք, որպես ՀՀ քաղաքացիներ, չպետք է թույլ տանք ֆինանսների նախարարության իրավասությունների որևէ սահմանազանցում»,- հայտարարում են «Դեմ եմ»-ի անդամները:

“Спускайся вниз, Давид”: Противники “пенсионной обязаловки” требуют встречи с главой Минфина Армении 03/07/2014   14:13  |  Лента новостей
Акция протеста, организованная гражданской инициативой “Я против” напротив здания министерства финансов Армении, началась сегодня со столкновения между стражами порядка и участниками акции протеста.
Полиция сначала перекрыла переход на улице Мелика Адамяна, ведущий в здание ведомства, а затем, когда демонстрантам удалось прорвать полицейское оцепление, стражи порядка стали выталкивать граждан, не давая им приблизиться к зданию.
Организаторы акции протеста обратились к участникам с призывом и заявили, что случившееся снято на видеокамеры и что они собираются подать в компетентные органы иск на полицейских, попавших в объективы видеокамер.
Участники акции протеста в данный момент требуют встречи с главой Минфина под скандирование “Спускайся вниз, Давид” и “Позор”.
По словам организаторов акции протеста, неприемлемо оказываемое Минфином давление на работодателей и бухгалтеров.
Как заявляют члены инициативы, министерство финансов напрямую выманивает обязательные накопительные пенсионные взносы.
Посему мы как граждане Армении не должны допустить превышения правомочий Минфина”, -заявляют члены “Я против”.