Ճապոնիայի արտգործնախարարը Ռուսաստան այցելելու իր ծրագրերը չի փոխում 03/07/2014 12:05 | Միջազգային լրահոս
Ճապոնիայի արտգործնախարար Ֆումիո Կիշիդան մտադիր չէ փոխել ապրիլին Ռուսաստան այցելելու և ռուսաստանցի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպելու իր ծրագրերը: Այս մասին հայտնում է РИА Новости
ռուսաստանյան լրատվական գործակալությունը:
«Ինչ վերաբերում է ապրիլին Ռուսաստան այցելելու իմ ծրագրերին, ապա առայժմ դրանք չեն փոխվել: Սակայն մենք շատ ուշադիր կհետևենք իրավիճակի հետագա զարգացմանը»,- այսօր կայացած ասուլիսում ասել է նախարարը:
Նա հայտնել է նաև, որ Ճապոնիան առայժմ չի պատրաստվում Ուկրաինայում իրավիճակի հետ կապված Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել, սակայն կքննարկի Ուկրաինային ֆինանսական օգնություն ցուցաբերելու հարցը՝ դա համաձայնեցնելով Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ:
Կիշիդան զգուշավոր վերաբերմունք է ցուցաբերել ՌԴ կազմի մեջ մտնելու հարցով Ղրիմում մարտի 16-ին նախատեսված հանրաքվեի կապակցությամբ՝ խուսափելով Ռուսաստանի կամ ինքնավար հանրապետության հասցեին քննադատությունից:

Глава МИД Японии не намерен отменять апрельский визит в Россию 03/07/2014 13:14 | Международные новости
Министр иностранных дел Японии Фумио Кисида не намерен менять планов визита Россию в следующем месяце и встречи со своим российским коллегой Сергеем Лавровым, сообщает 7 марта РИА Новости.
"В том, что касается моих планов визита в Россию (в апреле), то пока они не изменились. Но мы будем очень внимательно следить за дальнейшим развитием ситуации", — сказал министр на пресс-конференции в пятницу.
Также он заявил, что пока Япония не собирается вводить санкции против России в связи с ситуацией на Украине, однако рассмотрит вопрос о предоставлении финансовой помощи Украине, согласовывая этот вопрос с Международным валютным фондом.
Кисида выразил осторожное отношение к намеченному на 16 марта референдуму в Крыму по вхождению в состав РФ, избегая критики в адрес России или автономной республики. Он отметил, что Япония следит за ситуацией, и подчеркнул важность мирного разрешения ситуации.