Բարձր ջերմություն ունեցող 2-ամյա աղջիկը «Արաբկիր» բժշկական համալիրում մատնվել է անտարբերության 03/07/2014   14:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արաբկիր» բժշկական համալիրում 2-ամյա փոքրիկի մահվան գործով այսօրվա դատական նիստում ցուցմունք տվեց մահացած երեխայի հայրը՝ տուժողի իրավահաջորդ Գեորգի Միսակյանը։
Նա դատարանին հայտնեց, որ 2012 թվականի դեկտեմբերի 31-ին՝ ժամը 20-ի սահմաններում երեխան ջերմել է, ցնցումների մեջ ընկել եւ շտապօգնությունը երեխային տեղափոխել է «Արաբկիր» բժշկական համալիր, որտեղ այդ օրը մանկաբույժ Լիլիթ Վարդանյանը զննել է երեխային՝ ասելով,  թե վիրուս է, թոքերի հետ կապված խնդիր չկա։
Երեխայի մոտ գիշերը մնացել է հայրը, իսկ մայրը գնացել է տուն, քանի որ մյուս փոքրիկը մնացել էր տանը։ Տուժողի իրավահաջորդի խոսքով, ամբողջ գիշերվա ընթացքում երեխան  ջերմել է. հոր կանչով բուժքույրը ջերմ իջեցնող դեղ է տվել, որի  ազդեցությունն ավարտվելուց հետո երեխայի ջերմությունը կրկին բարձրացել է։
2013 թվականի հունվարի 1-ի առավոտյան երեխայի մայրն է գնացել հիվանդանոց, իսկ  նշված օրը հերթապահել է մանկաբույժ  Զարինե Այվազյանը։ Երեխայի հայրը նրան այդպես էլ չի տեսել, իսկ մոր խոսքերով Զարինեն առավոտյան եկել է երեխայի մոտ, զննել եւ ասել, որ անհոգ լինեն ու գնացել։  Ամբողջ օրվա ընթացքում բժշկուհին այլեւս չի այցելել երեխային, իսկ քույրերը պարբերաբար այցելել են եւ ջերմ իջեցնող տվել։ Հոր խոսքերով հունվարի 1-ից երեխայի շնչառությունը շատ վատ է եղել եւ դա իրեն անհանգստացրել է, ինչի մասին հունվարի 2-ին տեղեկացրել է մեկ այլ բժշկուհու՝ Իրինա Մամյանին, ում հրահանգով էլ ռենտգեն հետազոտություն են իրականացրել։ Արդյունքում երեխայի հորն ասել են, որ փոքրիկը թոքաբորբ ունի։  Գեորգի Միսակյանի խոսքով, հիվանդանոցում գտնվելու ընթացքում երեխան ոչինչ չի կերել,ներարկիչով ջուր են լցրել բերանը, իսկ երբ հունվարի 2-ին տեսել է, որ երեխան դժվարանում է անգամ ջուրը կուլ տալ վիճաբանել է բժշկուհու հետ, որից հետո վերջինս մի քանի ժամվա ընթացքում 4 բժիշկ է հրավիրել՝ երեխային զննելու համար։
Հունվարի 2-ին երեխայի հայրը տեսանկարել է փոքրիկին, որպեսզի իր մյուս երեխաները տեսնեն նրան, ինչպես նաեւ մտադրվել էր այն  ներկայացնել մեկ այլ բժշկի մոտ, որպեսզի տեսնեն շնչառականը։ Հունվարի 2-ին հայրը փորձել է երեխային ուտելու բան տալ, ինչից փոքրիկը հրաժարվել է եւ նկատելով, թե ինչպես են կապտում երեխայի շուրթերն անմիջապես բժիշկ է կանչել։ Բժշկուհի Իրինա Մամյանն անմիջապես երեխային տեղափոխել է վերակենդանացման բաժանմունք, որից 2 ժամ հետո մի տղամարդ բժիշկ երեխայի հորն ասել է, որ երեխայի սիրտը կանգնել է եւ չեն կարողացել ոչինչ անել։

Продолжаются слушания по делу о гибели в ереванском медцентре “Арабкир” двухлетней девочки 03/07/2014 15:25 | Актуальная тема
На сегодняшнем судебном заседании по делу о гибели в медцентре “Арабкир” двухлетного ребенка дал показания отец скончавшейся девочки.
Он рассказал суду, что 31 декабря 2012г., в 20.20 у ребенка была высокая температура, ее лихорадило. Карета скорой помощи доставила девочку в медцентр “Арабкир”, где в этот день педиатр Лилит Варданян обследовала ребенка, заявив, что у нее вирус и что легкие в порядке.
С ребенком ночью остался отец.. По словам правопреемника потерпевшей, всю ночь у ребенка наблюдалась высокая температура: по вызову отца медсестра дала ей жаропонижающее, однако по истечении срока действия лекарства, температура у ребенка вновь взмыла вверх.
1 января 2013г. утром мать девочки приехала в больницу, где в этот день дежурила педиатр Зарине Айвазян. Отец малышки так и не увидел ее, а, по словам матери, Зарине навестила утром ребенка, осмотрела ее, заявила, что причин для беспокойства нет ,и ушла. Весь день врач не появлялась у девочки, а медсестры периодически приходили к ребенку и давали жаропонижающее. По словам отца, у ребенка с 1 января наблюдалась высокая температура, он забеспокоился и 2 января сообщил об этом другому врачу – Ирине Мамян, по поручению которой девочке провели рентгеноскопию. Отец Лии Мисакян сказал, что у дочери диагностировали пневмонию. По словам Георгия Мисакяна, во время пребывания в клинике ребенок ничего не ел, воду вливали в рот с помощью шприца, а когда 2 января он увидел, что ребенок затрудняется даже проглотить воду, для осмотра девочки были вызваны четверо врачей.
2 января отец девочки снял на видеокамеру ее, чтобы остальные дети увидели сестренку. Он также планировал показать видеоматериал другому врачу. 2 января он попытался накормить ребенка, но девочка отказалась от пищи и, заметив синюшность губ, немедленно вызвал врача. Доктор Ирина Мамян срочно перевела девочку в отделении реанимации, после чего спустя два часа вышел мужчина и сообщил отцу малышки, что сердце ребенка остановилось и что им не удалось спасти ее.