Ընդլայնվում են ՓԱԲ համագործակցության շրջանակները 03/05/2014 17:04 | ԼՐԱՀՈՍ
Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն մարտի 5-ին մասնակցեց հեռուստակամրջի՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Տեսագիտաժողովին Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի համապատասխան ստորաբաժանումների աշխատակիցների հետ մասնակցում էին 20-ից ավելի կազմակերպություններ Ռուսաստանից և ԱՊՀ երկրներից։
Տեսագիտաժողովի կազմակերպիչն էր «LECO Corparation» կազմակերպության ներկայացուցիչը Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում։ Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի մամուլի պատասխանատու Լանա Մշեցյանը, կազմակերպությունը հանդիսանում է ժամանակաթռիչք մասս-սպեկտրասկոպիական (TOF MS) տեխնոլոգիայի և առաջավոր ծրագրային ապահովման մշակման, դրանց, ինչպես նաև անալիտիկ սարքավորումների արտադրության համաշխարհային առաջատարներից մեկը։
Նշված սարքավորումները կիրառվում են տարբեր հետազոտական բնագավառներում: Դա էլ հենց նշված տեսագիտաժողովի թեման էր։ Տեսագիտաժողովի զեկուցողն էր վերը նշված կազմակերպության մոսկովյան ներկայացուցչության քրոմատոգրաֆիայի և մասս-սպեկտրասկոպիայի բաժնի մասնագետ Գուլնարա Շայդուլինան։
Մեկ ժամվա ընթացքում լսարանին տեղեկատվություն է ներկայացել «LECO Corparation» կազմակերպության կողմից արտադրվող նորագույն սարքավորումների և դրանց ծրագրային ապահովման, յուրահատկությունների և առավելությունների, ինչպես նաև սարքավորումների քրեագիտական և դատաբժշկական փորձաքննությունների ժամանակ օգտագործման հնարավորության մասին։
Տեսագիտաժողովի մասնակից, Պայթյունատեխնիկական և հրդեհատեխնիկական փորձաքննությունների բաժնի պետ Դավիթ Մելքումյանի գնահատմամբ՝ նորագույն սարքավորումների հետ ծանոթացումը կարևոր է և ստացված տեղեկատվությունը հաշվի կառնվի բարձրտեխնոլոգիական սարքավորումների գնման ժամանակ։

Национальное бюро экспертиз Армении расширяет масштабы сотрудничества: состоялся телемост с Россией 03/05/2014 17:21 | Лента новостей
Национальное бюро экспертиз (НБЭ) приняло участие в телемосте с Россией.
Организатором видеоконференции, состоявшейся 5-го марта, является представительство LECO Corparation в России и странах СНГ. В веб - конференции с участием представителей соответствующих отделов НБЭ приняло участие более 20 организаций, из России и стран СНГ.
Как сообщила ИА “ФактИнфо” ответственная по прессе Национального бюро экспертиз Лана Мшецян, LECO является мировым лидером в разработке технологий времяпролетной массспектрометрии TOF MS, производителем аналитического оборудования и передового программного обеспечения, применяемого в различных исследовательских областях.
Это и явилось темой данной веб-конференции. Докладчиком телемоста явилась специалист отдела хроматографии и масс-спектроскопии московского представительства компании LECO Гульнара Шайдуллина. В течение часа слушателям была представлена информация о новейших приборах и их программном обеспечении, особенностях и преимуществах, возможностях использования в криминалистических и судебно- медицинских экспертизах.
По словам начальника отдела взрывотехнических и пожарно-технических экспертиз Давида Мелкумяна, важность ознакомления с новейшими приборами очевидна. “Мы примем к сведению. При приобретении высокотехнологического оборудования данная информация будет учтена”.