Է.Շարմազանով. ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Թուրքիան անելիք չունի 03/05/2014 17:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Այն, որ Թուրքիայի պետական քաղաքականությունն ու գաղափարախոսությունը նաեւ պանթուրքիզմն է, եւ այսօր էլ պանթուրքիզմն ունի իր տեղն ու դերը, փաստ է: Խորհրդային միության փլուզումից հետո, երբ թյուրքական բազմաթիվ հանրապետություններ Ղրղզստանից, Ղազախստանից մինչեւ Ադրբեջան անկախացան, Թուրքիան գիտակցեց, որ իր համար լավ առիթ է ստեղծվել՝ իրականացնելու իր երբեմնի նպատակները»,-նշել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մարտի 5-ին Խ.Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի եւ ուսանողների համար հանդես գալով «Թուրք-ադրբեջանական դաշինքը որպես տարածաշրջանային անվտանգության սպառնալիք» թեմայով դասախոսությամբ:
Նրա դիտարկմամբ՝ պատահական չէ, որ 1990-ականների սկզբին Թուրքիայի վարչապետ Սուլեյման Դեմիրելը հայտարարեց, որ թուրքերի եւ ադրբեջանցիների միասնությունը Էգեյան ծովից մինչեւ Չինաստան ճանապարհ բացելու համար առաջին քայլն է: Էդուարդ Շարմազանովի խոսքով՝ սա պանթուրքիստական գաղափարախոսության արտահայտման օրինակ է: Նա ընդգծել է, որ նույն միտքը 20-րդ դարի առաջին կեսին արտահայտել է նաեւ Վեհիբ փաշան. «Մենք պետք է տարածվենք դեպի Արեւելք. այնտեղ մեր արյունն է, մեր կյանքը, մեր լեզուն, եւ դուք, հայեր, կանգնած եք մեր ճանապարհին»:
Ինչպես հայտնում են ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից, ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ 1918-ին ստեղծված Ադրբեջանի Հանրապետությունը ոչ այլ ինչ է, քան պետություն, որն առաջացել է թուրքական ռազմական ինտերվենցիայի արդյունքում, որտեղ կովկասյան թաթարները կազմում էին փոքրամասնություն: «Նույնիսկ 1918-ի Ադրբեջանի անկախության հռչակագրում նշված էր ոչ թե «Ադրբեջանի ժողովուրդ», այլ «Ադրբեջանի ժողովուրդներ» եզրույթը: Սա խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանն ընդամենը աշխարհագրական անվանում է, ոչ թե էթնոնիմ, որտեղ բնակվում էին կովկասյան թաթարներ, թաթեր, լեզգիներ, հայեր, հրեաներ, ռուսներ, ավարներ, պարսիկներ»,-նշել է նա՝ հավելելով, որ միայն 1936-ի ստալինյան սահմանադրությամբ կովկասյան թաթարները սկսեցին կոչվել ադրբեջանցիներ:
Ըստ Է.Շարմազանովի, բազմաթիվ փաստաթղթեր վկայում են, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական պատերազմի տարիներին թուրքերը մեծ քանակությամբ զենք եւ զինամթերք են մատակարարել Ադրբեջանին: Նրա խոսքով՝ ժամանակին դրա մասին գրել է նաեւ ռուսական եւ արեւմտյան մամուլը, եւ պատահական չէ, որ Ադրբեջանի նախկին նախագահ Աբուլֆազ Էլչիբեյի ռազմական խորհրդականը թուրքական բանակի գեներալ Յաշար Դեմիր Բուլակն էր:
«Այսօր էլ Թուրքիան ամեն կերպ փորձում է միջամտել ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ հայ-թուրքական սահմանի բացումը շաղկապելով հիմնախնդրի հանգուցալուծման հետ: Թուրքիան ի վերջո պետք է գիտակցի, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում նա որեւէ անելիք չի կարող ունենալ, քանի որ ի սկզբանե ունեցել է միակողմանի ադրբեջանամետ կողմնորոշում»-ամփոփել է ԱԺ փոխնախագահը:

Э.Шармазанов: Турции из-за своей однобокой и проазербайджанской позиции нечего делать в вопросе урегулирования карабахского конфликта 03/05/2014   18:14  |  Актуальная тема
“То, что государственной политикой и идеологией Турции является пантюркизм, а пантюркизм имеет свое место и роль, это факт. После распада Советского Союза, когда независимость получили многие тюркские государства, начиная с Киргизии, Казахстана до Азербайджана, Турция осознала, что ей представилась хорошая возможность воплотить в жизнь свои былые замыслы”,- отметил Эдуард Шармазанов, выступая с лекцией на тему “Турецко-азербайджанский блок как угроза региональной безопасности” в Ереванском педагогическом университете им. Х. Абовяна.
По его наблюдениям, не случайно, что в начале 1990-х годов премьер Турции Сулейман Демирель заявил, что единство турков и азербайджанцев – первый шаг для открытия пути от Эгейского моря до Китая. По словам Э. Шармазанова, сказанное является одним из проявлений пантюркистской идеологии. Он подчеркнул, что ту же мысль в первой половине 20 века выразил также Вехиб паша: “Мы должны распространяться к Востоку, где наша кровь, наша жизнь, наш язык, а вы – армяне, стоите у нас на пути”.
Как отметил вице-спикер парламента Армении, что созданная в 1918 году Республика Азербайджан не что иное, как государство, которое появилось в результате турецкой военной интервенции, где кавказские татары составляли меньшинство. “Даже в 1918 году в декларации о независимости Азербайджана было написано не “народ Азербайджана”, а “народы Азербайджана”. Это говорит о том, что Азербайджан – это не этноним, а всего лишь топоним, географическое наименование, где проживали кавказские татары, таты, лезгины, армяне, евреи, русские, авары, персы”, - отметил Э. Шармазанов. Он также добавил, что лишь в 1936 году по Сталинской конституцией кавказские татары стали именоваться азербайджанцами.
Как отмечает Э. Шармазанов, множество документов свидетельствуют о том, что в годы азербайджано-карабахской войны турецкая сторона поставляла большое количество оружия Азербайджану. По его словам, в свое время об этом писала и российская, и западная пресса, и не случайно, что военным советником бывшего президента Азербайджана Абульфаза Эльчибея был генерал турецкой армии Яшар Демир Булак.
“Сегодня также Турция пытается всеми способами вмешаться в процесс карабахского урегулирования, увязывая разблокирование армяно-турецкой границы с развязкой конфликта”, - заявил он. “Турция должна раз и навсегда осознать, что ей нечего делать в вопросе урегулирования карабахского конфликта, поскольку она всегда имела однобокую и явно проазербайджанскую позицию.