ՍԴ երկու անդամների լիազորություններն առաջիկայում կդադարեցվեն 03/05/2014   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մ.Թոփուզյանը ՍԴ անդամ է նշանակվել ՀՀ նախագահի՝ 2009թ. հուլիսի 8-ի հրամանագրով, այսինքն՝ 2005թ. սահմանադրական փոփոխություններից հետո, ինչը նշանակում է, որ նրա վրա տարածվում է սահմանադրական նորմը, ըստ որի՝ ՍԴ անդամը պաշտոնավարում են մինչև 65 տարին լրանալը:
Միևնույն ժամանակ՝ «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ օրենքի 14-րդ հոդվածով սահմանված է, որ եթե սահմանադրական դատարանի անդամն իր պաշտոնավարման տարիքը լրանալու պահին մասնակցում է մեկ կամ մեկից ավելի գործերի դատաքննությանը, ապա նրա լիազորությունները դադարում են այդ գործի (գործերի) ավարտման օրը, բայց ոչ ուշ, քան պաշտոնավարման տարիքը լրանալու օրվանից վեց ամիս հետո:
Նշենք, որ այս պահին ՍԴ-ի վարույթում է ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանի դիմումի հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի`ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործը, որով զեկուցող է նշանակված Մ.Թոփուզյանը:
Այս գործի դատաքննությունը նախապես նշանակված էր մարտի 4-ին, սակայն ՍԴ-ի՝ փետրվարի 25-ի աշխատակարգային որոշմամբ՝ գործի դատաքննության օրը փոխադրվել է հունիսի 3-ին՝ ՍԴ ծանրաբեռնվածության պատճառաբանությամբ:
Պաշտոնավարման տարիքը լրանալու հիմքով առաջիկայում կդադարեցվեն նաև ՍԴ անդամ Վալերի Պողոսյանի լիազորությունները: Քսան օրից՝ մարտի 25-ին, նա կդառնա 70 տարեկան:
Վ.Պողոսյանը ՍԴ անդամ է 1996 թվականից՝ ՍԴ կազմավորման օրվանից: Այդ իսկ պատճառով նրա վրա տարածվում է 2005թ. սահմանադրական փոփոխությունների դրույթը, ըստ որի՝ ՍԴ գործող անդամները շարունակում են պաշտոնավարել մինչև իրենց 70 տարին լրանալը:

Полномочия двух членов Конституционного суда Армении в ближайшее время будут приостановлены 03/05/2014   13:52  |  Лента новостей
Сегодня члену Конституционного суда Армении Мануку Топузяну исполняется 65 лет.
М. Топузян был назначен членом Конституционного суда приказом президента Армении от 8 июля 2008г., то есть после конституционных изменений 2005г., что означает, что на него распространяется конституционная норма, согласно которой предельный возраст пребывания члена КС в должности – 65 лет.
При этом ст. 14 закона “О Конституционном суде” гласит, что, если член КС в момент достижения предельного возраста пребывания в должности участвует в судебном процессе по одному делу и более, то его полномочия приостанавливаются до дня завершения слушания по делу(делам), но не позднее, чем через шесть месяцев со дня наступления предельного возраста пребывания в должности.
Отметим, что в данный момент в производстве КС на основании заявления Апелляцио0нного суда Армении находится дело по вопросу об определении соответствия ст. 224 Таможенного кодекса РА Конституции Армении. Докладчиком по делу назначен М. Топузян.
Судебное разбирательство по данному делу было назначено на 4 марта, однако процедурным решением КС от 25 февраля, слушания по делу были отложены на 3 июня, по причине нагруженности КС.
На основании достижения предельного возраста пребывания в должности будут приостановлены также полномочия члена КС Валерия Погосяна. Через 20 дней, 25 марта, ему исполнится 70 лет.
В. Погосян является членом КС с 1996г.- со дня формирования Конституционного суда. Именно по этой причине на него распространяется положение о конституционных изменениях 2005г., согласно которым действующие члены КС продолжают пребывать в должности до достижения 70 лет.