Վարդան Պետրոսյանի գործով դատավարությունը կմեկնարկի մարտի 12-ին 03/04/2014   14:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Վարդան Պետրոսյանի գործով առաջին դատական նիստը նշանակվել է  մարտի 12-ին՝ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի Աբովյանի նստավայրում:
Գործը կլսի դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանը, իսկ մեղադրանքը դատարանում կպաշտպանի դատախազ Արթուր Սարգսյանը: Այս մասին տեղեկացնում է «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգը:
Հիշեցնենք, որ քրեական գործը մեղադրակա եզրակացությամբ դատարան էր ուղարկվել փետրվարի 18-ին:
Դրա համաձայն՝ 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին՝ ժամը 22:10-ի սահմաններում, իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի ավտոմեքենայով հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին՝ Վարդան Պետրոսյանն իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն. ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող՝ առնվազն 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից՝ ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից:
Արդյունքում՝ ավտոմեքենան դուրս է եկել երթևեկելի մասից և ընդհարվել հողածածկ կողնակում կանգնած «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայի հետևի մասին: Բախման հետևանքով ուղևորներ էդվարդ և էդգար Հակոբյաններին անզգուշությամբ պատճառվել է մահ, Տաթևիկ Հակոբյանի առողջությանը՝ կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր վնաս, Հայկ, էմմա Հակոբյանների, ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը՝ միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով:
Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնների խախտման համար, որն ազգուշությամբ առաջացրել երկու կամ ավելի մարդու մահ:

Судебный процесс по делу о ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна начнется 12 марта 03/04/2014   15:16  |  Актуальная тема
Судебный процесс по делу о ДТП с участием известного актера Вардана Петросяна начнется 12 марта в Абовянской резиденции суда общей юрисдикции Котайкской области Армении.
Слушания дела будут проходить под председательством судьи Вагинака Мкртчяна. Обвинение в суде поддержит прокурор Артур Саркисян. Об этом сообщает судебная информационная система”Даталекс”
Напомним, уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд 18 февраля.
Согласно информации, 20 октября 2013г., около 22.10 Вардан Петросян, доехав на своем личном автомобиле марки “BMW-320”с г/н 04 ՍԼ 920 до 2 километра автотрассы Егвард-Ереван, вел машину со скоростью, превышающей допустимую для данной местности(71 км/ч.), и за рулем пользовался сотовой связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем.
В результате машина съехала с проезжей части дороги вправо и передней частью врезалась в заднюю часть припаркованного на земляном покрытии автомобиля марки “ВАЗ-21214” с г/н 870 ՕԼ 64. В результате аварии он причинил смерть по неосторожности пассажирам автомобиля – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну, представляющий угрозу жизни человека тяжкий вред здоровью Татевик Артуровне Акопян, а здоровью Эммы Айковны Акопян, а также водителю Артуру Мартиросовичу Акопяну – вред средней тяжести, вызвавший длительное расстройство здоровья.
Вардану Петросяну предъявлено обвинение в нарушении правил дорожного движения и эксплуатации транспортного средства, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц.