Քննիչը՝ օրենքի շրջագծում 03/04/2014 09:50 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծով ոչ թե նախաքննությունն, այլ՝ կոնկրետ անձի քրեական հետապնդումն է ունենալու ժամկետներ: Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ լրագրողների համար վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում անցկացված քննարկմանն այս մասին հայտնեցին նախագիծը մշակած աշխատանքային խմբի անդամներ, արդարադատության նախարարի ներկա և նախկին տեղակալներ Արման Թաթոյանը և Ռուբեն Մելիքյանը:
Նրանք նշեցին, որ ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների դեպքում քրեական հետապնդման ժամկետը երկու ամիս է, միջին ծանրության, ծանր ու առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքում՝ համապատասխանաբար՝ 4, 8 և 10 ամիս: Բացառիկ դեպքերում վերադաս դատախազը կարող է ժամկետը երկարացնել առավելագույնը երկու ամսով:
Ըստ նոր կարգավորումների, հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով ձերբակալվածին ազատությունից փաստացի զրկելու պահից ոչ ուշ, քան 6 ժամվա ընթացքում պետք է հանձնվի նրան ձերբակալելու կամ ազատ արձակելու վերաբերյալ որոշում:
Ձերբակալումը չի կարող տևել 72 ժամից ավելի, սակայն ձերբակալվածին պետք է մեղադրանք ներկայացվի և նրա նկատմամբ խափանման միջոց կիրառելու հարցը լուծելու համար մեղադրյալը պետք է դատարան տարվի ոչ ուշ, քան ձերբակալման պահից 60 ժամվա ընթացքում: Եթե ձերբակալվածը ձերբակալման պահից 72 ժամվա ընթացքում դատարանի որոշմամբ չի կալանավորվում, ապա նա ենթակա է անհապաղ ազատ արձակման:
Փաստացի ազատությունից զրկվելու պահին բանավոր, իսկ հետաքննության մարմնի կամ վարույթն իրականացնելու իրավասություն ունեցող մարմնի՝ վարչական շենք մուտք գործելու պահին նաև գրավոր անձը տեղեկացվում է նվազագույն իրավունքների և պարտականությունների մասին. անձն իրավունք ունի իմանալ իրեն ազատությունից զրկելու պատճառը, պահպանել լռություն, իր ընտրած անձին տեղեկացնել իր գտնվելու վայրի մասին, հրավիրել փաստաբան, իր պահանջով ենթարկվել բժշկական զննման (այդ թվում՝ սեփական բժշկի կողմից):
Անձին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը մերժվում է, եթե դատարանը հանգում է հետևության, որ անձի ձերբակալման ընթացքում թույլ են տրվել օրենքի կոպիտ խախտումներ: Դրանք են՝ անձին ձերբակալելիս ակնհայտ բացակայել է հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած կասկածը, անձի ձերբակալման ընթացքում նրան հնարավորություն չի տրվել հաղորդակցվելու իր փաստաբանի հետ, ձերբակալվածի մարմնի վրա ակնհայտ վնասվածքների առկայության պարագայում նրան չի տրամադրվել անհրաժեշտ բժշկական օգնություն կամ դատարանին չի ներկայացվել այդ վնասվածքների առաջացման ողջամիտ բացատրություն, ձերբակալվածը դատարան է բերվել օրենսգրքով սահմանված ժամկետի այնպիսի խախտմամբ, որի պայմաններում դատարանը հնարավորություն չի ունեցել պատշաճ քննելու և լուծելու նրա կալանավորման հարցը:
Մինչդատական վարույթում սկզբնական կալանքի ժամկետը չի կարող գերազանցել մեկ ամիսը, մեղադրյալին կալանքի տակ պահելու առավելագույն ժամկետը մինչդատական վարույթում երկու ամիսն է` ոչ մեծ ծանրության հանցագործության համար մեղադրվելու դեպքում, չորս ամիս` միջին ծանրության հանցագործության, տասը ամիս` ծանր և տասներկու ամիս՝ առանձնապես ծանր հանցագործության համար մեղադրվելու դեպքում:
Կալանքի ժամկետը երկարացնելիս դատարանի առջև անհրաժեշտ է հիմնավորել նաև՝ վարույթի համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները բացահայտելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից գործադրված պատշաճ ջանասիրությունը, տվյալ մեղադրյալի նկատմամբ քրեական հետապնդումը շարունակելու անհրաժեշտությունը:

Особенности нового УПК Армении: сроки будут предусмотрены не для предварительного следствия, а уголовного преследования конкретного лица 03/04/2014   11:28  |  Актуальная тема
Согласно проекту нового Уголовно-процессуального кодекса, не для предварительного следствия, а уголовного преследования конкретного лица будут предусмотрены сроки. Об этом на состоявшемся обсуждении в рамках программы переподготовки журналистов по новому УПК заявили члены рабочей группы по разработке проекта, нынешний и бывший заместители министра юстиции Арман Татоян и Рубен Меликян.
Они отметили, что в случае с преступлениями небольшой тяжести срок уголовного преследования – 2 месяца, в случае с преступлениями средней тяжести, тяжкими и особо тяжкими деяниями – 4,8 и 10 месяцев соответственно. В исключительных случаях вышестоящий прокурор может продлить срок максимум на два месяца.
В соответствии с новыми правилами, не позднее, чем в течение 6 месяцев с момента фактического лишения свободы задержанного на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения о совершении преступления, ему должны выдать решение либо об аресте, либо об его освобождении.
Арест не может длится более 72 часов, однако арестованному должно быть предъявлено обвинение и обвиняемого должны доставить в суд для применения в отношении него меры пресечения не позднее, чем в течение 60 часов с момента ареста. Если задержанного в течение 72 часов с момента ареста не берут под стражу, то он подлежит немедленному освобождению.
Лицо уведомляют о его минимальных правах и обязанностях устно в момент лишения его фактической свободы, а также письменно в момент его входа в административное здание органа предварительного следствия или органа, обладающего полномочием осуществлять производство: лицо имеет право знать причину лишения его свободы, хранить молчание, сообщить избранному им лицу о месте своего пребывания, пригласить адвоката, пройти по своему требованию медосмотр(в том числе при участии своего врача).
Ходатайство следователя о заключении лица под стражу отклоняется, если суд приходит к выводу, что в ходе его ареста имели место грубые нарушение закона., как то: отсутствие непосредственно возникшего подозрения в совершении преступления при аресте человека, во время его ареста ему не позволили общаться с адвокатом, арестованному не оказали необходимой медицинской помощи при наличии у него явных повреждений на теле или суду не представили разумных объяснений о причинах возникновения травм, привод арестованного в суд имел место с таким нарушением установленного Кодексом срока, в условиях которого суд не имел возможности провести надлежащее расследование и решить вопрос о заключении его под стражу.
В ходе досудебного производства срок начального периода содержания под стражей не может превышать один месяц; максимальный срок содержания обвиняемого под стражей в ходе досудебного производства при предъявлении обвинения в совершении преступления небольшой тяжести – 2 месяца, преступления средней тяжести – 4 месяца, тяжкого преступления – 10 месяцев и особо тяжкого деяния- 12 месяцев.
При продлении срока содержания под стражей следует обосновать перед судом должные старания, приложенные органом, осуществляющим производство с целью раскрытия обстоятельств, имеющих значение для производства, необходимость продолжения уголовного преследования в отношении обвиняемого.