Վճռաբեկ դատարանի դատավորի նախկին օգնականը դատապարտվեց 4 տարվա ազատազրկման 03/04/2014 13:21 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը` դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, ՀՀ դատական դեպարտամենտի նախկին աշխատակից, Վճռաբեկ դատարանի դատավորի նախկին օգնական Արմեն Դավթյանին դատապարտեց 4 տարվա ազատազրկման՝ առանց գույքի բռնագրավման, և 200 հազար դրամ տուգանքի:
Դատարանն ամբաստանյալին մեղավոր ճանաչեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն, և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ փաստաթուղթ կեղծելը:
Ամբաստանյալի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ չհեռանալու ստորագրությունը, կմնա անփոփոխ մինչև դատավճռի` օրինական ուժի մեջ մտնելը:
Ըստ Ա.Դավթյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ նա, հանդիսանալով ՀՀ դատական դեպարտամենտի աշխատակից, Վճռաբեկ դատարանի դատավորի օգնական, դատական գործի ծանոթացման փուլում տեղեկանալով, որ 11.07.2012թ. վճարման հանձնարարագրով «Պրոմեթեյ Բանկ» ՍՊԸ կողմից որպես վերաքննիչ բողոքի պետական տուրք փոխանցվել է 5.154.484 ՀՀ դրամ, նպատակադրվել է խաբեությամբ հափշտակել այդ գումարը:
Ամբաստանյալը, ըստ մեղադրական եզրակացության, կեղծել և ՀՀ ֆինանսների նախարարություն է ներկայացրել ՀՀ դատական դեպարտամենտի ղեկավարի անունից 17.06.2013 գրությունը, որով ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը հայտնվել են անիրական տեղեկություններ, թե իբր դատական վեճը լուծվել է կողմերի հաշտությամբ և անհրաժեշտ է որպես պետական տուրք վճարված գումարը գանձապետարանից փոխանցել «ԱԳԲԱ Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ» ընկերության կողմից սպասարկվող Նաիրա Խաչատրյանի անձնական հաշվեհամարին:
2013թ. հունիսի 20-ին նշված գումարը գանձապետարանից փոխանցվել է հիշյալ հաշվեհամարին, որից հետո բանկից ստացվել է իր ծանոթ Արթուր Խաչատրյանի կնոջ՝ Նաիրա Խաչատրյանի կողմից:
Վերջինիցս Արմեն Դավթյանն ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի գումարը և 2013 թ. հունիսի 28-ին Նաիրա Խաչատրյանի միջոցով այդ գումարը ետ է վերադարձրել գանձապետարանի հաշվեհամարին:
Պաշտպանական կողմը միջնորդել էր իր պաշտպանյալի նկատմամբ նշանակվելիք պատիժը պայմանականորեն չկիրառել, իսկ մեղադրող կողմը՝ ամբաստանյալին դատապարտել ազատազրկման՝ 5 տարի 6 ամիս ժամկետով:
Ամբաստանյալի պաշտպան Կարապետ Աղաջանյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց, որ իրենք բողոքարկելու են դատավճիռը Վերաքննիչ դատարան, իսկ մեղադրող կողմն առայժմ որևէ դիրքորոշում այս կապակցությամբ չհայտնեց:

Бывший помощник судьи Кассационного суда Армении приговорен к 4 годам лишения свободы за мошенничество и подделку документов 03/04/2014   14:51  |  Актуальная тема
Суд административных районов Кентрон и Норк-араш г. Ереван по председательством судьи Мнацакана Мартиросяна приговорил бывшего сотрудника Судебного департамента Армении, помощника судьи Кассационного суда Армена Давтяна к 4 годам заключения без конфискации имущества и к штрафу в размере 200 тыс.драмов.
Суд признал виновным подсудимого по п. 1 ч. 3 ст. 178 – “мошенничество в особо крупном размере” и ч. 1ст. 325 УК РА – “подделка документов”.
Избранная в отношении подсудимого мера пресечения в виде подписки о невыезде останется неизменной до вступления приговора в законную силу.
Согласно предъявленному А. Давтяну обвинению, он, будучи сотрудником Судебного департамента РА, помощником судьи Кассационного суда, узнав на стадии ознакомления с судебным делом о том, что 11.07.2012г. , согласно инструкции об уплате ООО “Прометей банк”перечислил в качестве госпошлины по апелляционной жалобе 5.154.484 драмов, вознамерился путем обмана расхитить эту сумму.
Подсудимый, согласно обвинительному заключению, подделал и представил в Минфин сделанную от имени руководителя Судебного департамента РА запись от 17.06.2013г , согласно которому Министерству финансов сообщили нереальные сведения о том, что якобы судебный спор был урегулирован по примирению сторон и необходимо выплаченную в качестве госпошлины сумму перечислить из казны на обслуживаемый компанией “Акба Кредикт Агрикол Банк” личный счет Наиры Хачатрян.
20 июня 2013г. указанная сумма была перечислена из казны на вышеупомянутый банковский счет, после чего он получил ее от супруги своего знакомого Артура Хачатряна - Наиры Хачатрян.
Армен Давтян получил от нее сумму в особо крупном размере и 28 июня 2013г.через Наиру Хачатрян вернул эту сумму на казначейский счет.
Защита ходатайствовала об условном неприменении назначенного в отношении его подзащитного наказания, а обвинение просило приговорить подсудимого к 5 годам и 6 месяцам лишения свободы.
Адвокат подсудимого Карапет Агаджанян сообщил корреспонденту “ФактИнфо”, что они намерены обжаловать приговор в Апелляционном суде, а обвинение не выразило пока своей позиции по этому поводу.