Մեկ տարում մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել 4 դատավորներ, 24 դատախազներ և 89 փաստաբաններ 03/01/2014 11:26 | Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինը կոմիտեի կոլեգիայի նիստում ներկայացրել է հատուկ իրավական կարգավիճակ ունեցող անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու գործում իրենց հաջողությունները:
Ըստ գերատեսչության ղեկավարի զեկույցի` 2013թ. դատարան ուղարկված կոռուպցիոն ուղղվածության քրեական գործերով մեղադրվել է 766 անձ ՝ 2012թ. 612-ի դիմաց:
Մեղադրյալների թվում են 4 դատավորներ, դատախազության 24 աշխատակիցներ, 89 փաստաբաններ, ՆԳՆ 59 քննիչներ, Քննչական կոմիտեի 13 քննիչներ, Թմրանյութերի շրջանառությունը վերահսկող ՌԴ դաշնային ծառայության 11 քննիչներ:
Բացի այդ, մեղադրյալի աթոռին են հայտնվել Պետական դումայի մեկ պատգամավոր, ՌԴ սուբյեկտների օրենսդիր մարմինների 8 պատգամավորներ, ինչպես նաև՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների 500-ից ավելի պատգամավորներ և ընտրված ղեկավարներ:

Глава СК России: за год на скамье подсудимых оказались 4 судьи, 24 прокурора и 89 адвокатов 03/01/2014   11:51  |  Международные новости
Председатель Следственного комитета РФ Александр Бастрыкин представил на заседании коллегии успехи СКР в привлечении к уголовной ответственности лиц, обладающих особым правовым статусом, сообщает “Право.Ru” .
Как следует из доклада главы ведомства, в 2013 году число обвиняемых по направленным в суд уголовным делам коррупционной направленности составило 766 лиц против 612 в 2012 году.
Среди этих обвиняемых — 4 судьи, 24 прокурорских работника, 89 адвокатов, 59 следователей МВД, 13 следователей СКР, 11 следователей ФСКН. Кроме того, на скамье подсудимых оказались один депутат Государственной думы, 8 депутатов законодательных органов субъектов РФ, а также свыше 500 депутатов и выборных глав органов местного самоуправления.