Լևոն Տեր-Պետրոսյան. Մարտի մեկի լիակատար բացահայտումը եղել և մնում է ՀԱԿ-ի ծրագրային ամենակարևոր խնդիրներից մեկը 03/01/2014 17:16 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր նշում ենք 2008թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձության տարելիցը, սակայն, ցավոք, կրկին ստիպված ենք արձանագրել, որ, հակառակ մեր հասարակության և միջազգային հանրության թափած ջանքերի, այդպես էլ մինչ այժմ չի կատարվել Եվրախորհրդի չորս բանաձևերի պահանջը՝ ոճրագործության հետ կապված անձնանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու և զոհերի հարազատներին նյութկան փոխհատուցում հատկացնելու վերաբերյալ: Այս մասին ելույթ ունենալով Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Գիտակցելով, որ մարտի մեկը ոչ միայն զոհերի հարազատների անձնական, այլև ողջ ազգի հավաքական ողբերգությունն է, հասարակությունը որևէ պարագայում չպետք է հուսաթափվի հարցի լուծման այս աններելի ձգձգումից, այլ ընդհակառակը՝ պարտավոր է լարել իր բոլոր ջանքերը՝ արդարադատության լիարժեք իրականացման և, վերջին հաշվով, պետականության վարկի վերականգնման ահմար»,-մասնավորապես ասաց նա՝ հավելելով, որ թող ոչ ոքի չթվա, որ մարտի մեկի հարցն իրեն չի վերաբերում:
Ըստ Լ.Տեր-Պետրոսյանի, ոճրագործության անպատիժ մնալու պարագայում նմանատիպ ողբերգության կրկնությունը սպառնում է յուրաքանչյուրին: «Մարտի մեկի պետական ոճրագործության լիակատար բացահայտումը և զոհերի ընտանիքների փոխհատուցումը եղել և մնում է «Հայ ազգային կոնգրես»-ի ծրագրային ամենակարևոր խնդիրներից մեկը»,- հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահը՝ վստահեցնելով, որ ՀԱԿ-ը վճռական է մինչև վերջ հասցնելու մարտի մեկի խնդիրը:

Левон Тер-Петросян: АНК полон решимости в стремлении добиться раскрытия дела “1 марта” 03/01/2014   17:45  |  Лента новостей
“Сегодня мы отмечаем годовщину трагических событий 1 марта 2008 года, однако мы вновь вынуждены констатировать, что, несмотря на приложенные нашим обществом и международным сообществом усилия до сих пор не были выполнены требования резолюции Парламентской ассамблеи Совета Европы касательно привлечения к ответственности виновников преступления и выдаче компенсаций родственникам погибших”, - заявил в ходе митинга на ереванской Площади Свободы заявил лидер оппозиционного Армянского национального конгресса, первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
“Осознавая тот факт, что 1 марта - это не только трагедия родственников погибших, но и всей нации, общество не должно ни в коем случае отчаиваться из-за непростительного затягивания решения этого вопроса, а наоборот должно напрячь все свои усилия с тем, чтобы добиться полноценного отправления правосудия, и в наконец восстановления облика государственности ”, - отметил первый президент Армении, и добавил: “Пусть никому не кажется, что дело 1 марта его не касается”.
По слoвам Левона Тер-Петросяна, в условиях безнаказанности опасность повторения подобной трагедии грозит каждому. "Полноценное раскрытие государственного преступления и выдача компенсаций семьям погибших были и остаются одним из важнейших программных задач АНК”, - заявил первый президент Армении, заверив, что АНК полон решимости в своем стремлении довести этот вопрос до логического завершения.