Փորձաքննությունների ոլորտի մասնագետները համատեղ առցանց քննարկում անցկացրեցին 02/27/2014 16:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Փետրվարի 26-ի երեկոյան կայացավ հերթական` արդեն երրորդ, հեռուստակամուրջը փորձաքննությունների ոլորտում ԱՄՆ-ի առաջատար կազմակերպության՝ Ամերիկյան քրեագիտական կենտրոնների տնօրենների միության (ASCLD) հետ: Ի թիվս տարբեր երկրների 50-ից ավելի կազմակերպությունների՝ հեռուստակամուրջին մասնակցել է նաև Փորձաքննությունների ազգային բյուրոն:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի մամուլի պատասխանատու Լանա Մշեցյանը, այս անգամ հեռուստակամուրջի թեման էր՝ առանց լրացուցիչ բյուջետային միջոցների և մարդկային ռեսուրսների ներգրավման` քրեագիտական լաբորատորիաների աշխատանքի որակի բարձրացումը:
Ինչպես և անցյալ վեբսեմինարին, զեկուցողը 16 տարվա աշխատանքային փորձ ունեցող ԱՄՆ Լուիզիանա նահանգի քրեագիտական լաբորատորիայի կառավարիչ Ադամ Բեսնելն է եղել:
Արդեն սովորական դարձած ձևաչափի շրջանակներում, 90 րոպեի ընթացքում զեկուցողը հասանելի ձևով ներկայացրել է նշված խնդրի վերաբերյալ իրենց կազմակերպության մոտեցումները և լուծումները:
Զեկույցի և քննարկման ավարտից հետո մի շարք հարցեր են տրվել, որոնց պատասխանել են հեռուստակամուրջի մասնակիցները և ՓԱԲ-ի աշխատակիցները:
ՓԱԲ-ի ղեկավար Ա.Ջավադյանի փոխանցմամբ՝ հաջորդ հեռուստակամուրջը կկայանա մարտի 12-ին, այն կեզրափակի Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի և ASCLD -ի համագործակցության շրջանակներում իրականացվող թեմատիկ առցանց սեմինարների առաջին շրջափուլը: Ըստ ծրագրածի՝ հեռուստակամուրջը մոտ ապագայում կշարունակվի:
Հիշեցնենք, որ առաջին անգամ նման առցանց վեբսեմինարը Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի երկու տասնյակ առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ կայացել էր հունվարի 22-ին:

Состоялся третий телемост между армянскими и американскими судебными экспертами и криминалистами 02/27/2014   16:44  |  Лента новостей
Вечером 26 февраля состоялся очередной, уже третий телемост с ведущей организацией США в области экспертизы- Объединением директоров американских криминалистических центров (ASCLD), в котором участвует Национальное бюро экспертиз Армении (НБЭ).
Напомним, что впервые подобный веб-семинар с участием двух десятков ведущих специалистов Национального бюро экспертиз состоялся 22 января.
Как сообщила в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” ответственная по вопросам прессы НБЭ Лана Мшецян, на сей раз темой телемоста была выбрана задача повышения качества работы команды криминалистических лабораторий, без привлечения для этого дополнительных бюджетных средств и человеческих ресурсов.
Докладчиком, как и на прошлом веб –семинаре, стал менеджер криминалистической лаборатории полиции штата Луизиана Адам Беснел, со стажем работы более 16 лет. В рамках уже привычного формата, в пределах 90 минут докладчик, в доступной форме представлял слушателям подходы и решения своей организации по данному вопросу. После доклада и обсуждения, был предложен список вопросов, на которые участники телемоста, в том числе и сотрудники НБЭ, представили свои ответы.
Следующий телемост, который, по словам директора Национального бюро экспертиз Арташеса Джавадяна, завершит первый цикл тематических веб-семинаров, проводимых в рамках сотрудничества НБЭ с ASCLD, состоится 12 марта. Однако, цикл телемостов в ближайшее время будет продолжен.