Կառավարությունը տարածք կգնի ու կնվիրի ԵԿՄ-ին 02/27/2014   11:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարությունը մտադիր է 50 մլն դրամով գնել «Ա.Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիա»-ին (ֆիզիկայի ինստիտուտ) պատկանող, Հալաբյան փողոցում գտնվող շենքի 275.2 քառ. մետր մակերեսով տարածքը և այն անհատույց նվիրել ԵԿՄ Աջափնյակի տարածքային կառույցին:
Ի դեպ, այս տարածքը, որ ժամանակին պոլիկլինիկայի տարածքն է եղել, ԵԿՄ-ն զբաղեցրել է դեռևս  2005 թվականից:
Պարզվում է՝ շենքի վաճառքի վերաբերյալ առաջարկով Ֆիզիկայի ինստիտուտի ղեկավարությունն ինքն է դիմել Վարչապետին` «հաշվի առնելով ԵԿՄ-ի կողմից իրականացվող ազգանվեր և մատաղ սերնդի դաստիարակմանն ուղղված գործունեությունը»:
Հետաքրքիր է, որ ֆիզիկայի ինստիտուտը հիշյալ տարածքը գնահատել է 71 մլն 150 000 դրամ, բայց որպեսզի այն արագ վաճառվի համաձայնել է վաճառել 60 մլն 500 000-ով: Դե իսկ կառավարությունն էլ իր կողմից գինն իջեցրել է մինչև 50 մլն և հենց այդ գնով էլ համաձայնել գնել տարածքն ու նվիրել ԵԿՄ-ին:
Փաստորեն, կառավարությունը փորձում է հնարավորինս խնամքով վերաբերվել պետական սուղ միջոցներին և հասարակական կազմակերպությանը նման շռայլ նվեր անելուց առաջ սակարկել է` գինը 71 մլն-ից հասցնելով 50 մլն-ի:

Правительство Армении намерено приобрести у Ереванского института физики помещение и принести его в дар Союзу добровольцев «Еркрапа» 02/27/2014   11:54  |  Актуальная тема
Правительство Армении намерено приобрести за 50 млн. драмов 275.2 кв.м расположенное на улице Алабяна помещение, принадлежащее “Национальной научной лаборатории имени А.И. Алиханяна(Ереванский институт физики)”, и принести в безвозмездный дар территориальной структуре Союза добровольцев «Еркрапа» в столичном районе Ачапняк.
Отметим, что территория, где некогда находилась поликлиника, Союз добровольцев «Еркрапа» занял еще в 2005г.
Выясняется, что руководство Института физики самолично обратилось с таким предложением к премьер-министру “с учетом осуществляемой Союзом добровольцев “Еркрапа” патриотической деятельности, направленной на воспитание молодого поколения ”.
Интересно, что Ереванский институт физики оценил вышеупомянутую территорию в 71 млн. 150 тыс. драмов, однако, чтобы ее продать, как можно скорее, согласился расстаться с ней и за 60 млн. 500 тыс,. драмов. А Правительство в свою очередь спустило цену до 50 млн. драмов, и именно за эту сумму согласилось приобрести территорию и подарить ее Союзу добровольцев «Еркрапа».
Фактически, Правительство пытается максимально бережливо обращаться с госсредствами в условиях их дефицита, и перед тем, как преподнести такой щедрый подарок общественной организации снизило цену с 71 млн. до 50 млн. драмов.