ԿԽՄԿ-ն Մամիկոն Խոջոյանի շահերից ելնելով, չի հայտնում, թե գործընթացն ինչ փուլում է 02/27/2014   11:29  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանի տարածքում գերի պահվող Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանին հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են, սակայն նրա շահերից ելնելով, տվյալ պահին չենք կարող հաղորդել, թե գործընթացն ինչ փուլում է գտնվում:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երևանյան գրասենյակի հաղորդակցման բաժնի աշխատակից Իրեն Ալոյանը՝ հավելելով. «Կարմիր խաչը՝ որպես միջնորդ երկու պետությունների միջև, մասնակցում է բանակցություններին և աշխատանքներ են տարվում»:
Նշենք, որ վերջին անգամ Մամիկոն Խոջոյանին իր հարազատների կողմից նամակ է փոխանցվել փետրվարի 3-ին:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 28-ին, Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ Մամիկոն Խոջոյանը, չկողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է ադրբեջանական տարածքում։
Հակառակորդն շտապել էր նաև հայտարարության հանդես գալ, թե ձերբակալել են ենթադրյալ հայկական դիվերսիոն խմբի ուղեկցորդի։

Продолжаются работы по возвращению 77-летнего гражданина Армении Мамикона Ходжояна из азербайджанского плена - МККК 02/27/2014 12:24 | Актуальная тема
Работы по возвращению находящегося в плену в Азербайджане 77-летнего жителя села Верин Кармирахбюр Мамикона Ходжояна продолжаются, однако, исходя из его интересов, в данный момент мы не можем сообщить, на каком этапе процесс.Об этом в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” сотрудник по связям с общественностью ереванского офиса Международного Комитета Красного Креста(МККК) Ирен Алоян. Она также отметила, что “Красный крест”, выступая в качестве посредника между двумя странами, принимает участие в переговорах.
Отметим, что в последний раз Мамикон Ходжоян получил письмо от своих родственников 3 февраля.
Напомним, 28 января житель села Кармирахбюр Тавушской области Армении Мамикон Ходжоян, не сориентировавшись на местности, оказался на азербайджанской территории.
Азербайджанская сторона поспешила выступить с заявлением, в котором сообщала о том, что арестовала проводника предполагаемой армянской диверсионной группы.