Աշոտ Սուքիասյանի արտահանձնումը կարող է ևս 2 ամիս ձգվել 02/27/2014   13:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աշոտ Սուքիասյանի արտահանձնման հետ կապված ընթացակարգի շրջանակներում դատական գործընթացը դեռ շարունակվում է:
Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրեց ՀՀ Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ «բոլոր ընթացակարգերն անցնելուց հետո կունենանք ավելի կոնկրետ փաստեր»:
Ինչ վերաբերում է գործընթացի ավարտի ժամկետներին, ապա, ըստ Գլխավոր դատախազի, դրանք սահմանված են ներպետական ընթացակարգերով և Մինսկի միջազգային կոնվենցիայով:
«Մեր պետության օրենսդրությամբ սահմանված է 40 և 90 օր տևողությամբ, Վրաստանի օրենսդրությամբ ևս սահմանված են նմանատիպ ժամկետներ՝ որոշ վերապահումներով, այդ բոլոր ժամկետների շրջանակներում որոշումները կկայացվեն»,- ասաց Գևորգ Կոստանյանը, միաժամանակ հավելելով. «էքստրադիցիայի ենթակա անձը ևս ունի դատական պաշտպանության իրավունք, և հիմա, մեր տեղեկություններով, ինքը վիճարկում է այդ փաստը վրացական ներպետական ատյաններում»:
Հարցին, թե դա նշանակում է, որ Աշոտ Սուքիասյանը չի՞ ցանկանում Հայաստան գալ, Գլխավոր Դատախազը պատասխանեց. «Չգիտեմ, իր ցանկությունը չեմ կարող արտահայտել»:
Հիշեցնենք, Աշոտ Սուքիասյանը Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդ Նավասարդ Կճոյանի սանիկն է, ադամանդագործ: Նրա միջնորդությամբ էր գործարար Փայլակ Հայրապետյանը «Ամերիա» բանկում գրավադրել իր ողջ ունեցվածքը և հետագայում աստիճանաբար կորցրել:
Աշոտ Սուքիասյանն անցած տարվա հունիսի 17-ից, նախաքննական մարմնի որոշմամբ, հետախուզվում էր և հայտնաբերվեց միայն այս տարվա հուվարի 31-ին՝ Թբիլիսիում:
Փետրվարի 2-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը պաշտոնապես հայտարարեց, որ Աշոտ Սուքիասյանին ՀՀ իրավապահ մարմիններին արտահանձնելու վերաբերյալ իրենք միջնորդությամբ դիմել են Վրաստանի իրավապահներին:

Вопрос об экстрадиции фигуранта “оффшорного скандала”Ашота Сукиасяна может затянуться еще на два месяца 02/27/2014   15:00  |  Актуальная тема
Судебный процесс в рамках процедуры экстрадиции Ашота Сукиасяна все еще продолжается.Об этом сообщил журналистам генпрокурор Армении Геворк Костанян, выразив уверенность, что “по прохождении всех процедур они будут располагать более конкретными фактами”.
Что касается сроков завершения процесса, то, по словам генпрокурора Армении, они установлены в соответствии с внутригосударственной процедурой и по Минской международной конвенцией.
“По законодательству нашего государства установлен срок в 40 и 90 дней. Грузинское законодательство предусматривает аналогичные сроки с некоторыми оговорками. Решения будут приняты в рамках этих сроков”, - заявил Геворк Костанян. При этом он отметил, что лицо, подлежащее экстрадиции, тоже имеет право на судебную защиту, и теперь, по нашим сведениям, он оспаривает сей факт во внутригосударственных инстанциях Грузии”, - отметил генпрокурор.
Напомним, занимающийся алмазным бизнесом Ашот Сукиасян является крестником предводителя Араратской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископа Навасарда Кчояна. При его посредничестве предприниматель Пайлак Акрапетян заложил все имущество в «Америабанкв» и впоследствии постепенно лишился его.
Ашот Сикиасян с 17 июня прошлого года был объявлен решением органа предварительного следствия в розыск. Его удалось обнаружить лишь 31 января с.г. в Тбилиси.
2 февраля Генеральная прокуратура Армении официально объявила, что они обратились к грузинским правоохранителям с ходатайством о экстрадиции Ашота Сукиасяна в Армению.