Ուգանդայում կարճ կիսաշրջազգեստ կրելն օրենքով արգելվում է 02/27/2014   12:45  |  Միջազգային լրահոս
Ուգանդայի ոստիկանությունը մայրաքաղաք Կամպալայում կանխել է կանանց երթը, ովքեր դուրս են եկել՝ բողոքելու կարճ կիսաշրջազգեստեր կրել արգելող օրենքի դեմ:
Մոտ 200 կին, որոնցից մի քանիսը կրում էին կարճ կիսաշրջազգեստներ, հավաքվել են ազգային թատրոնի բակում՝ բարձրաձայնելու իրենց վրդովմունքը:
Անցյալ շաբաթ՝ նախագահ Մուսեվենիի կողմից «Պոռնոգրաֆիայի դեմ» օրենքը ստորագրելուց հետո, կարճ կիսաշրջազգեստ հագած կանանց հրապարակայնորեն հալածելու մի քանի դեպքեր են եղել:
Անցյալ տարի՝ օրենքի նախագծի ներկայացման ժամանակ, Ուգանդայի՝ Էթիկայի և ինտեգրացիայի հարցերով նախարարը ասել էր, որ «ծնկից վերև որևէ հագուստ հագած կինը պետք է ձերբակալվի»:
Ուգանդայի՝ «Կանանց ցանցի» գործադիր տնօրեն Ռիտա Աչիրոն ասել է, որ իր կազմակերպությունը օրինական միջոցներ կձեռնարկի, որպեսզի ստիպի քաղաքական գործիչներին վերանայել օրենքը, քանի որ երկու սեռերի հավասար իրավունքները երաշխավորվում են սահմանադրությամբ:
Պոռնոգրաֆիայի դեմ օրենքում նշված չէ կարճ կիսաշրջազգեստ բառը, սակայն ըստ օրենքի՝ կանանց արգելվում է ի ցույց դնել իրենց ազդրերը, կուրծքը և հետույքը, ինչպես նաև արգելվում է ոչ պատշաճ հագնվելը, որը կարող է առաջացնել սեռական գայթակղություն:

В Уганде сотни женщин протестуют против запрета на ношение мини-юбок 02/27/2014   14:02  |  Международные новости
Сотни жительниц угандийской столицы Кампалы вышли на улицы, чтобы выразить протест против закона, запрещающего ношение одежды длиной выше колен, сообщает “Интерфакс” со ссылкой на британскую газету "Индепендент".
Отмечается, что порядка 200 женщин прошли по центру Кампалы, выкрикивая следующие лозунги: «Мое тело – мое дело», «Не трогай мою юбку».
Сообщается также, что акция протеста состоялась после того, как на прошлой неделе стало известно о ряде случаев, когда прохожие нападали на женщин, одетых, как им казалось, неподобающим образом.
Одна из организаторов демонстрации рассказала, что подверглась унижению и избиению в полицейском участке, когда пришла согласовать со стражами порядка условия проведения демонстрации.
"На мне было платье, которое я считала достаточно строгим. Но сотрудники полиции заявили мне, что я не имею права войти в здание участка в мини-юбке", - сказала Пейшнс Акуму, добавив, что затем стражи порядка ее избили и отобрали мобильный телефон.
Напомним, закон о запрете ношения "нескромной" одежды президент Уганды Йовери Кагута Мусевани подписал в декабре 2013 года. Он предусматривает, что женщины обязаны носить такую одежду, которая бы скрывала колени, бедра и декольте и не выглядела при этом сексуально вызывающей. Закон также предписывает стражам порядка задерживать нарушительниц.